SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 04.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Kolorowy zawrót głowy
Cele operacyjne: dziecko:
- nazywa zaprezentowane kolory i potrafi wskazać je w sali przedszkolnej,
- klasyfikuje kwiaty według kolorów,
- koloruje ilustrację z zachowaniem określonych barw,
- liczy obiekty w zakresie 4,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: wykonywanie ćwiczeń ruchowych, w tym inscenizacji, odpowiedzi na pytania, klasyfikowanie przedmiotów, wyszukiwanie rzeczy w podanym kolorze, kolorowanie ilustracji, przeliczanie obiektów
- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, wyjaśnianie, śpiew, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”, szablony kwiatów w 4 kolorach (niebieskim, żółtym, zielonym oraz czerwonym), szablony kwiatów ze sznureczkami dla każdego dziecka, cztery kolorowe kartki papieru, karty pracy, nagrania melodii do zabaw ruchowych.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”
Utrwalenie układu oraz słów piosenki poznanej na poprzednich zajęciach.
2. Zabawa ruchowa „Żabki”
Jam jest żabka, tyś jest żabka - wskazują na siebie, a następnie kolegę,
my nie mamy nic takiego – kręcą głową i paluszkiem
Jedna człapka, druga człapka, skrzydełka żadnego – zgięcie rąk, machanie łokciami
Ułakłakła, ułakłakła – my nie mamy nic takiego – 2 przysiady, kręcenie przeczące głowy
Jedna człapka, druga człapka, skrzydełka żadnego
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Skacz tak jak ja”
Pytamy dzieci co najbardziej lubią robić żabki – skakać.
Nauczyciel pokazuje więc w jaki sposób będziemy skakać: na całych stopach, na paluszkach, na rozsuniętych nogach oraz przysiadając jak żabki)
4. Określanie kolorów
Prezentacja czterech kwiatków: czerwonego, niebieskiego, żółtego oraz zielonego. Dzieci określają kolory wskazywane przez nauczycielkę. Utrwalają nazwy poprzez kilkakrotne podnoszenie szablonów.
5. Szukamy w sali rzeczy w kolorze (…)
Podanie jednego koloru – dzieci odnajdują różne przedmioty, które ów kolor posiadają.
6. Zabawa „Zbieramy kwiatki”
Nauczycielka rozsypuje po sali kwiatki w czterech kolorach. Każdy kwiatek ma sznureczek, aby dzieci w dalszej części zajęć mogły założyć je na szyję. Puszczamy piosenkę i wyruszamy na spacer po łące. Przedszkolaki zrywają po jednym kwiatku i wracają na swoje miejsce. Następnie muszą je przyporządkować według kolorów pod odpowiedni szablon nauczycielki.
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Do swojego koloru”
Dzieci zakładają kwiatki na szyję – tworzymy grupy kolorów poprzez rzucenie hasła, który kolor wstaje. Następnie rozmieszczamy w czterech miejscach sali kolorowe kartki. Dzieci tańczą przy dźwiękach skocznej melodii. Gdy muzyka cichnie i słychać słowa: kwiatki do swoich domków dzieci przybiegają do miejsca, w którym znajduje się kartka z ich kolorem kwiatka. Zabawę powtarzamy 4-5 razy.
8. Improwizacja muzyczno-ruchowa „Taniec kwiatów”
Wszystkie przedszkolaki tworzą koło. Nauczycielka wywołuje kolorami poszczególne grupy kwiatków. Wskazana grupa wchodzi do środka koła i wykonuje twórczy taniec kwiatów.
9. Ćwiczenia plastyczne – wg karty pracy (kwiaty w wazonie)
Dzieci muszą przeliczyć ilość kwiatów w wazonie, a następnie pokolorować kwiatki według podanego wzoru. Ćwiczenie ma na celu wyrobienie nawyku odpowiedniego doboru barw, a zarazem utrwala poznaną kolorystykę.
10. Zrobienie wystawki wykonanych prac.
11. Zabawa bieżna „Wojtaszek” (z cyklu Pląsy z długą brodą III)
Wybór jednego dziecka, które będzie Wojtaszkiem – zasiada pośrodku koła i śpi. Pozostałe dzieci kolejno wcielają się w rolę pszczół, os, much. Gdy nadlatują bąki Wojtaszek budzi się i goni dzieci. Złapana osoba wciela się w rolę Wojtaszka.
krugra