Scenariusz zajęć logopedycznych.rtf

(3 KB) Pobierz

Utrwalenie głosek 's' i 'sz'

 

Cele:

 

- usprawnienie narzadów mowy;

- usprawnienie aparatu słuchowego i doskonalenie słuchu fonematycznego;

- utrwalenie glosek s, sz

 

Metody:

 

- ćwiczenia oddechowe;

- ćwiczenia narządu artykulacyjnego;

- ćwiczenia słuchowe;

- zabawy logopedyczne.

 

Pomoce:

- klocki,

-myszka-zabawka,

-klocki,

-świeczka,

-wata,

- słomki

- lusterko,

- rysunki,

- nagrania odgłosów zwierząt.

 

 

Przebieg

 

1. Ćwiczenia oddechowe:

 

- zbudowanie wraz z dzieckiem korytarza z klocków i dmuchaniem przeprowadzenie przez niego  myszkę;

- dmuchanie środkiem buzi, nie przez policzki, na płomień świecy tak, by nie zgasł;

- przenoszenie słomką kropek z waty na obrazek muchomora.

 

2. Ćwiczenia języka i warg.

 

Zabawa w misia łakomczuszka, który zjadł miód. Dziecko naśladuje misia - zlizuje miód z miseczki, czyści językiem wybrudzony pyszczek, zdejmuje językiem resztki miodu z podniebienia, poklepuje się po brzuszku i mlaska z zadowoleniem.

 

Zabawa w dom - domkiem jest buzia, drzwiami usta, zęby okienkami, policzki ścianami, podniebienie sufitem, miejsce pod językiem podłogą. Czyścimy domek miotełką (językiem). Otwieramy drzwi domku - cmokanie. Czyścimy drzwi - język okrężnym ruchem "jeździ" po wargach, następnie czyści górne i dolne zęby (okienka). Mycie podłogi - obroty za dolnymi jedynkami. Trzepanie miotełki - kląskanie. Malujemy sufit - ruch języka od zębów do przełyku. Malowanie ścian - wypychanie językiem policzków.

 

Powtarzanie za prowadzącym sylab - sa, se, so, su, sy, asa, ese, oso, ysy; sza, sze, szo, szu, szy, asza, esze, oszo, yszy.

 

Ćwiczenie głoski 's' połączone z nauką wierszyka "Cukiereczki". Na dany przez prowadzącego znak (*), dziecko udaje ssanie cukierka: Dziecko obserwuje swoje ruchy w lusterku.

 

Cukiereczek słodki do bzu mi wpadł,

teraz cukiereczka będę sobie jadł*

 

Słodki cukiereczek będę sobie ssać,

jeśli chcesz cukierka, też ci mogę dać*

 

Cukiereczek słodki do buzi ci wpadł,

teraz cukiereczka będziesz sobie jadł*

 

Słodki cukiereczek będziesz sobie ssać,

jeśli masz cukierki, możesz innym dać*

 

I słychać mlaskanie* ssiemy cukiereczki,

bo bardzo lubimy te słodkie kuleczki*

 

Zagadki (odpowiedzi zawierają głoskę sz lub s). Dziecko odnajduje wśród rysunków prawidłową odpowiedź i i powtarza odgadniętą nazwę.

 

Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku w brązowej koszulce, w kolczastym płaszczyku.

Siedzi sobie w swojej norze, a kot znaleźć jej nie może.

Przed śniadaniem i kolacją, a także obiadem, biały, kolorowy na blat stołu kładę.

Rosną latem i wiosną, nie straszna m zima. Gdy za długie urosną, fryzjer je przycina.

 

3. Ćwiczenia słuchowe.

 

Rozpoznawanie odgłosów zwierząt i odnajdywanie odpowiedniego obrazka przedstawiającego odgadnięte zwierzę. Na koniec zajęć dziecko otrzyma obrazki do pokolorowania.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin