Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania.doc

(68 KB) Pobierz
Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania

Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania

 

W większości układów grzewczych obieg wody wymuszany jest przez pompy obiegowe. Jeśli pompa nie jest wbudowana w kocioł, trzeba ją dokupić.



Najbardziej popularnym rodzajem ogrzewania są pompowe (ciśnieniowe) układy grzewcze. W takich układach woda krąży między kotłem a grzejnikami (tradycyjnymi lub podłogowymi) dzięki różnicy ciśnienia wytworzonej przez pompę. Pompa obiegowa musi mieć takie parametry, by wtłoczyć w tłoczyć wodę do punktu instalacji położonego najdalej od kotła.
W domowych instalacjach grzewczych stosuje się hermetyczne pompy bezdławicowe. Pompowana woda, przepływając, smaruje łożyska ślizgowe i chłodzi silnik. Pompa nie wymaga smarowania ani wymiany uszczelnień. Pracuje cicho (woda, opływając pompę, tłumi hałas). Jej korpus wykonany jest najczęściej z żeliwa, a wirniki - z tworzywa lub stali nierdzewnej, czyli z materiałów odpornych na zniszczenie. Pompy bezdławicowe są trwałe: właściwie użytkowana pompa może pracować nawet 15-20 lat.
Pompy mają niewielkie wymiary i są lekkie: ważą od 1,5 do 5 kg. Łatwo je zamontować i nie potrzeba na nie dodatkowego miejsca.
Przewymiarowanie, czyli zainstalowanie zbyt dużej pompy, powoduje większy pobór mocy, niebezpieczeństwo głośnej pracy instalacji oraz przyspiesza niszczenie elementów pompy.
Zbyt mała pompa nie będzie w stanie wymusić odpowiedniego przepływu wody w tych obiegach, które mają największe opory przepływu. Zatem duże znaczenie ma dobór pompy.


Pompa nie powinna pracować "na sucho" (bez wody). Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe działanie systemu odpowietrzania instalacji. Można zainstalować pompę automatycznie odpowietrzaną, to znaczy wyposażoną w urządzenie oddzielające powietrze od wody. Powietrze to jest usuwane z instalacji grzewczej przez automatyczny zawór odpowietrzający. Uruchamiając instalację centralnego ogrzewania po raz pierwszy w sezonie grzewczym, trzeba ją odpowietrzyć.
Trwałość pompy zależy od jakości pompowanej wody. Pompy pracujące w zamkniętych układach grzewczych są znacznie mniej narażone na zniszczenie niż te pracujące w układach otwartych. Ubytki wody krążącej w instalacji są małe, rzadko się je uzupełnia, a więc mniejsze jest prawdopodobieństwo korozji oraz odkładania się kamienia kotłowego, który bywa przyczyną zatarcia pompy.
Woda dopływająca do pompy nie może być zanieczyszczona mechanicznie, gdyż może ją uszkodzić. Dlatego warto przed pompą zamontować filtr siatkowy, który zatrzyma na przykład produkty korozji wymywane z instalacji. Filtr należy okresowo czyścić.

Jest jeszcze wiele ważnych szczegółów dotyczących doboru i eksploatacji pomp obiegowych do c.o.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin