Prawo rolne.doc

(75 KB) Pobierz
Prawo Rolne

Prawo Rolne

 

 

Specyfikacja produkcji rolnej – mamy do czynienia z siłami przyrody, na które człowiek nie ma wpływu, związek z ziemią jako czynnikiem produkcji, losowość produkcji rolnej (związana z siłami przyrody co rzutuje na zdolność planowania, która jest obniżona) Cykliczność produkcji rolnej (wynika z sił przyrody, nie można dokonywać szybkich obrotów kapitałowych) – 1 rok

 

Lata 45-48 – I okres, gdy rolnictwo rozwijało się w sposób autarkiczny, dekret o reformie rolnej, bitwa o handel (samopomoc chłopska) – należało przejąć władzę w spółdzielniach, spółdzielnie zaczęły realizować interesy planu centralnego, ustawodawca ma wpływ na funkcjonowanie gospodarstwa – tzn. mógł narzucać ceny towarów.

 

Lata 48 – 65 – nasilenie się walki rewolucyjnej, gospodarstwa większe są gospodarstwami przeciwnymi rewolucji w związku z czym powinny być zlikwidowane, wprowadzono bardzo szybkie nasilenie progresji (większe podatki), zakaz obrotu gospodarstwami rolnymi, dominujący jest problem kołchozów, problem zaopatrzenia miast w 51r. wprowadzono obowiązkowe dostawy, które były realizowane po cenach stałych rolnictwo więcej wysyłało do przemysłów, równowaga pracujących na wsi, mechanizacja była sterowana przez plan centralny a nie rolników

Lata 65 – 70 – rolnictwo obciążone, walka z kołactwem, wprowadzono ograniczenia w podziale rolnym (wprowadzone ) na początku lat 60 – tych, w sferze organizacyjnej, rozwój formuły przedsiębiorstw, w sferze gospodarstw prywatnych wprowadzono rozwój mechanizacji, odnowiono kółka rolnicze. W 59 r. pojawiły się pierwsze kółka rolnicze które kupowały sprzęt dla gospodarstw rolnych, wprowadzono nawozy mineralne  (ustawa o obowiązku stosowania nawozów mineralnych) co spowodowało znaczny wzrost produkcji rolnej

Lata 70 – okres dużych zmian w rolnictwie, zniesiono dostawy obowiązkowe, „ciągnik stał się normalną maszyną”, brak rąk do pracy na wsi, gospodarstwa prowadzone przez rolników w wieku przedemerytalnym, silna przebudowa rolnictwa polegająca na dwóch kierunkach: gospodarstwa zespołowe i specjalizacyjne, (pojawiły się zespoły rolników indywidualnych), tworzenie kombinatów PGR, tworzono zespołowe gospodarstwa rolne przy spółdzielniach, wyspy socjalizmu, wprowadzono możliwość odchodzenia rolników na renty w zamian za oddanie gospodarstwa państwu, w 77r. pojawiła się ustawa, że rolnik może otrzymać emeryturę po przekazaniu gospodarstwa swemu następcy, państwu zaś w ostateczności.



Lata 80 – zasada równouprawnienia sektorów w rolnictwie (po raz pierwszy się pojawiła) rolnicy byli opodatkowani, wprowadzono dostępność do środków produkcji, nastąpiło uzdrowienie gospodarki rolnej rozwiniętej, zlikwidowano dyrektywne wskaźniki planowania ( po raz pierwszy), zlikwidowano dotacje do produkcji, nastąpiła stagnacja, postępował proces starzenia się rolnictwa, w końcu lat 80 – tych powierzchnia średnia gospodarstwa liczyła niecałe 5 ha, starość demograficzna rolnictwa (60% prowadzących gospodarstwa znajdowała się w wieku przedemerytalnym), mała wydajność pracy w rolnictwie (25% pracujących, która uzyskuje 7 % dochodu narodowego ze względu na niskie wykształcenie mała podatność na innowacje,

układ stosunków w (rolnictwie) własnościowych                                      ustrój rolnictwa

formy organizacji produkcji, organizacja rynku rolnego

 

Produkcja rolna odbywa się w gospodarstwach rolnych

Czynnikami produkcji rolnej są:

-          ziemia

-          kapitał

-          praca

-          organizacja

Ograniczenia w rozwoju wynikają z :

-          przy sporym znoszeniu współwłasności gospodarstw rolnych

-          przy ustawowym dziedziczeniu gospodarstw przekraczających 1 ha

Znoszenie współwłasności gospodarstw rolnych:

1.      podział rzeczy wspólnej

2.      przyznanie rzeczy jednemu właścicielowi

3.      sprzedaż rzeczy i obdzielenie gotówką w stosunku do wkładów

Ad.1.)

Niedopuszczalny podział rzeczy następuje gdy :

-          podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy

-          ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem rzeczy

-          pociągałby zmniejszenie wartości tej rzeczy

 

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

1.      spadkobranie następuje w momencie otwarcia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku następuje przez sąd w ciągu 6-miesięcy

2.      pierwszeństwo dziedziczenia testamentowego (kręgi dziedziczenia)

 

I kręg dziedziczenia to małżonek i zstępni

II kręg dziedziczenia to małżonek, rodzeństwo, rodzice, zstępni rodzeństwa

              W I kręgu udziały są równe, współmałżonek ¼

              W II kręgu współmałżonek ½

Zachowek – gdy ktoś dziedziczy ustawowo, lecz nie został wymieniony w testamencie. Zachowek wynosi ½, lub 2/3 gdy jest niezdolny do pracy.

 

Ograniczenia:

-          rolniczy z wykształcenia i osoby, które dopuszcza się do dziedziczenia ze względów socjalnych (małoletni, niezdolny do pracy)

Spadkodawca musi trwale pracować przy produkcji rolnej, w chwili otwarcia spadku:

-          przygotowanie zawodowe do produkcji rolnej (prowadzenia) (przynajmniej 1 rok należy pracować przy produkcji rolnej, aby mieć przygotowanie zawodowe)

-          osoby małoletnie, niezdolni do pracy, emeryci.

 

1.      Możliwe jest zrezygnowanie z dziedziczenia, gdy do dziedziczenia nie znaleziono osób spełniających choćby jeden z warunków lub trwale niezdolni do pracy

2.      Instytucja dziedziczenia tytułem szczególnego zastępstwa

-          gdy bliżsi krewni nie spełniają warunków z art. 1059 k.c., a dalsi 1 lub 2 warunki z art. 1059 k.c.

3.      kategorie krewnych

-          dalsi zstępni, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa

 

Obrót nieruchomościami Skarbu Państwa

-          Agencja własności rolnej Skarbu Państwa – ma możliwość sprzedaży gruntów S.P. (musi nastąpić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości ). Ogłoszenie lokalne – w przypadku mniejszych nieruchomości, a przy większych w prasie przynajmniej na skalę województwa, sama agencja decyduje o wyborze nabywcy przetarg licytacyjny i konkurs ofert (mają tu służyć względy gospodarcze, socjalne)

-          Ustanowienie zarządu – odnoszona jest do państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej np. szkoła rolnicza

Możliwy jest czas ograniczony i nieograniczony

-          Dzierżawa i najem (to forma najliczniej stosowana) – dlatego, że grunty zostały bardzo szybko sprywatyzowane i sprzedane. Dzierżawa obejmuje leasing. Przy sprzedaży jak i przy dzierżawie nie stosuje się żadnych ograniczeń podmiotowych.

-          Ustalenie administratora – dotyczy gruntów, które nie mogą znaleźć jakiegokolwiek użytkownika i ustala się im administratora.

-          Wniesienie gruntu do spółki jako aport rzeczowy – podstawowe formy rozdysponowania gruntami

 

Pozostałe:

-          przekazanie gruntów w celu zalesienia, bądź infrastrukturalne

-          grunty mogą być odłogowane

 

Infrastruktura dzierżawy (art. 693 k.c.) – wzmocniona pozycja dzierżawy

1.      prawo pierwokupu dla każdego dzierżawcy (umowa na 3 lata lub trwała – faktycznie trwa 10 lat)

2.      stabilizowanie umów długotrwałych (po 30 latach jest czas nieoznaczony

Czyn dzierżawny można potwierdzić w umowie dzierżawy (dzierżawca płaci podatek i inne opłaty)

Czynnik praca

Wymiana pokoleń powinna być bardzo dynamiczna (tak jest w UE)

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ubezpieczenia społeczne mają dwa wymiary: gospodarczy i socjalny.

Kto podlega ubezpieczeniom społecznym?

-          jest ono powszechne (obowiązkowe) – podlega rolnik, małżonek rolnika, domownik, (który ukończył 16 lat, pracuje z rolnikiem w gospodarstwie i w nim zamieszkuje) – zostają wyłączeni z tego obowiązku jeżeli są ubezpieczeni gdzie indziej.

 

Ubezpieczenie rolnicze składa się z dwóch części :

1.      ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, macierzyńskie – powyżej 1 ha przeliczeniowego (obowiązkowe) lub tzw. dział specjalny np. produkcja pieczarek
domownik rolnika – na wniosek rolnika może się ubezpieczyć
Świadczenia z tego ubezpieczenia :

-          zasiłek chorobowy – przysługuje każdemu ubezpieczonemu, który jest chwilowo niezdolny do pracy np. grypa (jeżeli jest niezdolny przez 30 dni)

-          świadczenie z tytułu wypadku przy pracy – gdy powstaje uszczerbek na zdrowiu, który powstał w drodze do pracy, z pracy czy też w pracy.

Finansowanie ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego i macierzyńskiego  - ogłasza się w Monitorze Polskim ile wynosi składka.

2.

 

System finansowy w rolnictwie – czynnik kapitał

-          system finansowy musi być spójny (instrumenty nie mogą działać przeciwstawnie)

Zasilenie finansowe – skąd biorą się pieniądze w gospodarstwie?

§         Dotacje, kredyty, ceny (podstawowych dochodów rolniczych )
Dotacje mogą być dotacjami bezpośrednio do produkcji rolnej i pośrednimi oraz przedmiotowymi (przesyłane są do gospodarstwa rolnego, kiedy zajmuje się określoną działalnością) i podmiotowe (bez względu na zachowania gospodarstw otrzymują je pewne gospodarstwa, które podlegają ochronie)
Bezpośrednie – wpływają do gospodarstwa rolnego; pośrednie (dotyczą one otoczenia rolnictwa np. postęp naukowy w rolnictwie, zabiegi melioracyjne, budowa infrastruktury, oświata, edukacja etc.

§         Kredyty – są zwrotnym sposobem działalności gospodarczej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powstała w 1994 r. jest agendą rządową, która ma realizować pewien segment rolnictwa.

Zadania:

-          ma wspierać otoczenie rolnictwa i inwestycje

-          poprawa struktury agrarnej w rolnictwie, rozwój infrastruktury na wsi

Formy działania agencji:

-          dopłata do oprocentowania kredytów rolnych

-          udział w finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych

-          udzielenie gwarancji, poręczeń majątkowych

 

Agencja nie ma możliwości skontrolowania na jaki cel był zaciągnięty kredyt (negatywna strona). Instytucja ta nie działa na tereny najuboższe

-          udzielanie poręczeń i gwarancji – agencja może wspomóc tych inwestorów którzy mają dobry pomysł lecz nie mają zabezpieczenia, pokrycia

Organizacja agencji – Prezesa Agencji powołuje prezes R.M. na wniosek ministra rolnictwa i finansów, istnieje też Rada Agencji jako ciało opiniodawczo – doradcze (składające się z poszczególnych ministrów)

Skąd Agencja bierze środki na swe działania:

Środki budżetowe, pochodzące z oprocentowania rezerw odprowadzanych do NBP, uzyskane w ramach bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Cena na produkty rolne – wyznaczane są przez prawa ekonomiczne. Powstała Agencja Rynku Rolnego. (Od połowy lat 90-tych funkcjonuje)

Podstawowym jej zadaniem jest – stabilizowanie cen produktów rolnych (ma to nastąpić poprzez oparcie się o naturalne modele)

-          agencja prowadzi tzw. państwowe rezerwy strategiczne

-          badanie rynków produktów rolnych i informowanie producentów (ma ocenić warunki krajowe jak i światowe)

 

Zorganizowanie Agencji – podstawowym jej organem jest Prezes powoływany i odwoływany przez Prezesa R.M. na wniosek ministra rolnictwa. Jest organem zarządzającym i wykonawczym.

Istnieje również Rada Agencji

Powoływana jest na 3 lata, składa się z 20 członków (trzy kategorie przedstawicieli, producentów rolnych i konsumentów i przetwórstwa rolno-spożywczego. Agencja finansowana jest ze środków budżetowych.

Opodatkowanie działalności gospodarczej (rolnictwa)

1. Podatek rolny – opodatkowanie nie może prowadzić do nieopłacalności, podatek musi być kosztem działalności gospodarczej

-          ma charakter majątkowy (opodatkowane jest gospodarstwo, potencjał produkcyjny) obciąża wszystkie gospodarstwa.

2.      Podatek liniowy – każdy hektar opodatkowany jest identycznie)

 

Kto podlega podatkowi rolnemu?

-          gospodarstwo rolne jako obszar wytwarzający użytki rolne, zbudowanych rolniczo 1 ha ogólnie, lub 1 ha przeliczeniowy, albo ustanowić własność lub był w posiadaniu os. Fizycznej (użytki rolne też są opodatkowane jako 1 ha przeliczeniowy)

 

Jak się wylicza podatek?

Użytki konkretnego gospodarstwa przelicza się na hektary.

-          I klasa gruntów

-          Rodzaj użytkowania gruntów  (grunty orne i użytki zielone(łąki pastwiska))

-          Okręg podatkowy (I okręg – to najlepsze warunki klimatyczne i ekonomiczne)

  IV okręg to najgorsze warunki klimatyczne i ekonomiczne)



                                                                                         

 

Wskaźniki przeliczenia

Z każdego hektara rolnik płaci 2,5 kwintala żyta

Wpływ na koncentrację ziemi i intensyfikację produkcji

-          zwolnienia podatkowe dotyczą użytków 2 klas:

gruntów marginalnych, tych o które gospodarstwo zostało powiększone (klasa 5,6, i położne w pasie granicznym) – najlepsze są grunty klasy V
Rolnik nie płaci przez 5 lat za te grunty o które gospodarstwo zostało powiększone

-          użytki rolne, na których zaprzestano pracować (ugorowane) może dotyczyć nie więcej niż 10 ha (zwolnienie) i nie dłużej niż 3 lata) i 20 % powierzchni. Rada Gminy może przenosić wsie do innego okręgu podatkowego i stosować Gusowską wysokość kwintala żyta.

 

Ulgi podatkowe – ze względu na okoliczności występujące w gospodarstwie podatek powinien być obniżony:

-          ulgi losowe (nieszczęścia)

-          ulgi inwestycyjne (wpływ na decyzję producenta) nie można z tej ulgi korzystać dłużej niż 15 lat

 

Opodatkowanie działów specjalnych w gospodarstwie rolnym – np. uprawa w szklarniach powyżej 25 (ogrzewanych), hodowla kur. Jest naliczany niezależnie od podatku rolnego

-          podatek od nieruchomości – dotyczy gospodarstw mniejszych obszarów. Liczy się go z zależności od uchwały rady gminy. Budynki mieszkalne, które są na terenie gospodarstwa nie podlegają podatkowi.

-          Podatek leśny – opodatkowanie lasów mają 1 ograniczenie – drzewostany młodsze niż 40 lat zwolnione są z podatku a powyżej 40 lat nie są zwolnione i wynosi równowartość 0,2 m3 za 1 ha przeliczeniowy

 

Składki na ubezpieczenia społeczne – nie mają charakteru podatkowego, ale są obowiązkowe. Są też składki na ubezpieczenie majątkowe – system ograniczania ryzyka produkcyjnego. Ryzyko to jest związane zwłaszcza z siłami przyrody np. susze, mrozy, ulewy etc.

Ubezpieczenia majątkowe:

-          ubezpieczenia zakładowe – jest najbardziej popularne. Rolnik opłaca składki, a jeśli poniesie straty w produkcji to dostanie odszkodowanie.

-          Ubezpieczenia wzajemne – grupa rolników organizuje towarzystwa wzajemnej asekuracji – nie są to instytucje dochodowe, jest to system tańszy. Wypłacają odszkodowania w wysokości zgromadzonego kapitału (składek). Gdy straty wystąpią masowo wówczas ubezpieczenie to nie będzie w stanie pokryć kosztów strat. Ubezpieczenia majątkowe są dobrowolne.

Istnieją II rodzaje przymusowych ubezpieczeń:

-          odpowiedzialność cywilna z tytułu prowadzenia gospodarstwa

-          ubezpieczenia budynków gospodarskich (to odszkodowanie wypłaca się za zniszczenie budynku (a nie ich zawartość) np. w skutek pożaru, uderzenia pioruna.

 

W tych dwóch przypadkach ubezpieczenie jest obowiązkowe, ale ubezpieczający sam może dowolnie wybrać w jakim zakładzie ubezpieczeniowym to chce zrealizować.

Wszystkie te instrumenty systemu finansowego są skuteczne, gdy wspomagają siebie, nie wykluczają się, są sprawne .

 

RYNEK ROLNY

Integrator – jest to formuła funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Polega ona na konsolidowaniu niektórych funkcji gospodarstw. Najpowszechniejszą formą jest spółdzielnia.  W zależności od wyboru rolników zakres uprawnień takiego integratu może się rozszerzać lub zwężać.

Inną formą integratora może być spółka, stowarzyszenie. Rolnik europejski jest średnio członkiem 2 spółdzielni ( w USA 5 spółdzielni). Funkcjonowanie  polega na tym, aby zapewnić odpowiedni poziom słabszym stronom gospodarstw – ważne by interes spółdzielni był taki sam jak pojedynczego jej członka. Celem spółdzielni nie jest zarobek własny (tylko przy spadku produkcji) ważne by zarabiał należący do niej poszczególny rolnik.

Instytucje w Polsce:

1. Umowa kontraktacji – to trwała więź między producentem a jednostką skupującą. Producent zobowiązuje się dany produkt wytwarzać i dostarczać go, a kontraktująca jednostka produkt odebrać i za niego zapłacić. Po stronie producenta ma wystąpić osoba mająca zdolność posiadania środków produkcji (nie musi być rolnikiem) ale zazwyczaj tak jest. Po stronie kontraktującego nie ma żadnych ograniczeń – każdy może nim być. Preferuje się umowy kontrakcyjne wieloletnie – zakreśla się tylko normy produkcji, a w poszczególnym roku ustala się wszystko dokładniej (w jakiej ilości, kiedy, etc.)
Występują świadczenia dodatkowe:
- kontraktacja handlowa i więzi handlowe
- kontraktacja produkcyjna

 

Struktury przestrzenne (rolnicza przestrzeń produkcyjna)

1.      model zabudowy kolonijnej

2.      model zabudowy zwartej (okres powojenny) tereny budowlane, problematyka scalania, wymiany gruntów

 

Procedura scalania  i wymiany gruntów

-          postęp wszczyna się na wniosek zainteresowanych (musi to być przyjęty wniosek przez większość rolników, czy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin