04.09 Kolorowy zawrót głowy.doc

(30 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 04.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Kolorowy zawrót głowy

 

Cele operacyjne: dziecko:

- nazywa zaprezentowane kolory i potrafi wskazać je w sali przedszkolnej,

- klasyfikuje kwiaty według kolorów,

- koloruje ilustrację z zachowaniem określonych barw,

- liczy obiekty w zakresie 4,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: wykonywanie ćwiczeń ruchowych, w tym inscenizacji, odpowiedzi na pytania, klasyfikowanie przedmiotów, wyszukiwanie rzeczy w podanym kolorze, kolorowanie ilustracji, przeliczanie obiektów

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, wyjaśnianie, śpiew, zadawanie pytań, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”, szablony kwiatów w 4 kolorach (niebieskim, żółtym, zielonym oraz czerwonym), szablony kwiatów ze sznureczkami dla każdego dziecka, cztery kolorowe kartki papieru, karty pracy, nagrania melodii do zabaw ruchowych.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”

Utrwalenie układu oraz słów piosenki poznanej na poprzednich zajęciach.

2. Zabawa ruchowa „Żabki”

Jam jest żabka, tyś jest żabka -  wskazują na siebie, a następnie kolegę,

my nie mamy nic takiego – kręcą głową i paluszkiem

Jedna człapka, druga człapka, skrzydełka żadnego – zgięcie rąk, machanie łokciami

Ułakłakła, ułakłakła – my nie mamy nic takiego – 2 przysiady, kręcenie przeczące głowy

Jedna człapka, druga człapka, skrzydełka żadnego

 

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Skacz tak jak ja”

Pytamy dzieci co najbardziej lubią robić żabki – skakać.

Nauczyciel pokazuje więc w jaki sposób będziemy skakać: na całych stopach, na paluszkach, na rozsuniętych nogach oraz przysiadając jak żabki)

4. Określanie kolorów

Prezentacja czterech kwiatków: czerwonego, niebieskiego, żółtego oraz zielonego. Dzieci określają kolory wskazywane przez nauczycielkę. Utrwalają nazwy poprzez kilkakrotne podnoszenie szablonów.

5. Szukamy w sali rzeczy w kolorze ()

Podanie jednego koloru – dzieci odnajdują różne przedmioty, które ów kolor posiadają.

6. Zabawa „Zbieramy kwiatki”

Nauczycielka rozsypuje po sali kwiatki w czterech kolorach. Każdy kwiatek ma sznureczek, aby dzieci w dalszej części zajęć mogły założyć je na szyję. Puszczamy piosenkę
i wyruszamy na spacer po łące. Przedszkolaki zrywają po jednym kwiatku i wracają na swoje miejsce. Następnie muszą je przyporządkować według kolorów pod odpowiedni szablon nauczycielki.

7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Do swojego koloru”

Dzieci zakładają kwiatki na szyję – tworzymy grupy kolorów poprzez rzucenie hasła, który kolor wstaje. Następnie rozmieszczamy w czterech miejscach sali kolorowe kartki. Dzieci tańczą przy dźwiękach skocznej melodii. Gdy muzyka cichnie i słychać słowa: kwiatki do swoich domków dzieci przybiegają do miejsca, w którym znajduje się kartka z ich kolorem kwiatka. Zabawę powtarzamy 4-5 razy.

8. Improwizacja muzyczno-ruchowa „Taniec kwiatów”

Wszystkie przedszkolaki tworzą koło. Nauczycielka wywołuje kolorami poszczególne grupy kwiatków. Wskazana grupa wchodzi do środka koła i wykonuje twórczy taniec kwiatów.

 

9. Ćwiczenia plastyczne – wg karty pracy (kwiaty w wazonie)

Dzieci muszą przeliczyć ilość kwiatów w wazonie, a następnie pokolorować kwiatki według podanego wzoru. Ćwiczenie ma na celu wyrobienie nawyku odpowiedniego doboru barw,
a zarazem utrwala poznaną kolorystykę.

10. Zrobienie wystawki wykonanych prac.

11. Zabawa bieżna „Wojtaszek” (z cyklu Pląsy z długą brodą III)

Wybór jednego dziecka, które będzie Wojtaszkiem – zasiada pośrodku koła i śpi. Pozostałe dzieci kolejno wcielają się w rolę pszczół, os, much. Gdy nadlatują bąki Wojtaszek budzi się
i goni dzieci. Złapana osoba wciela się w rolę Wojtaszka.

  

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin