tavelka-2.doc

(96 KB) Pobierz

Lp.

Nazwa:

Dawka:

Wskazania:

Uwagi  (odtrutki, interakcje, przedawkowanie)

Numer porządkowy leku

 

(Nazwa zwyczajowa, handlowa i inne temu podobne umożliwiające rozpoznanie leku + forma leku)

 

 

 

 

 

 

 

Sposób dawkowania danego leku, ewentualny podział na dorosłych, dzieci i ludzi starszych jeśli wymaga tego dawkowanie

 

Kiedy stosować dany lek (nie opisywać sposobu działania leku)

 

Wszelakie uwagi ważne w stosowaniu leku, interakcje z innymi lekami i co robić przy przedawkowaniu- czy można lek przedawkować???

74.

Pyralgin (r) – inj. 1,0 g / 2 ml

                            2,5 g / 5 ml

Pyralginum – czopki doodb.

                            0,75 g      

Pyralginum (r) – tabl. 0,5 g      

Dorośli: doustnie, doodbytniczo, podskórnie lub domięśniowo 0,5 - 1 g 1 – 3 razy dziennie, maks. dawka

dobowa: 3 g doustnie i domięśniowo, 2,5 g dożylnie, 3 czopki doodbytniczo.

Dzieci: tylko w stanach zagrażających życiu w dawce 5 – 20 mg/kg m. c., maksymalnie 3 razy na dobę.

Maksymalna dawka jednorazowa: 2,5 g dożylnie, 1 g doustnie i domięśniowo.

 

Bóle głowy, bóle zębów, spastyczne bóle jelitowe, kolka nerkowa i żółciowa, bóle po drobnych zabiegach chirurgicznych, bóle w przebiegu chorób nowotworowych, bóle w chorobach reumatoidalnych, gorączka, która nie ustępuje po innych lekach.

Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, sulfonamidów i fenytoiny. Inhibitory MAO nasilają działanie leku, a barbiturany zmniejszają. Podawany z chlorpromazyną może wywoływać hipotermię. Ostrożnie stosować u dzieci i osób starszuch w okresie klimakterium. Nie stosować u dzieci do 4 r. ż., osób z ostrą niewydolnością nerek lub wątroby.

75.

Ranitidinum – nazwa międzynarodowa.

Zantac, Apo-Ranitidine, Riflux, Ranital, Ranigast – nazwy handlowe.

Postać – tabletki powlekane, musujące, ampułki.

 

 

Lek można podawać z następującymi płynami infuzyjnymi:

a) 0,9% roztwór chlorku sodu, b) 5% roztwór glukozy,

c) 0,18% roztwór chlorku sodu i 4% roztwór glukozy,

d) 4,2% roztwór wodorowęglanu sodu.

Tabletki musujące 150 mg doraźnie, ale nie częściej niż dwa razy na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1/2 szklanki wody, poczekać do całkowitego rozpuszczenia tabletki i wypić przygotowany roztwór.

Dożylnie bezpośrednio (wstrzykując powoli, ponad 2 min.) 50mg rozpuszczonego w 20ml odpowiedniego roztworu, w razie potrzeby, co 6-8 godz. Lub we wlewie kroplówkowym z szybkością 25 mg/h w ciągu 2 godz. lub wstrzyknięciu domięśniowym (50 mg/ 2ml).

Doustnie dla dorosłych 150mg 2 razy dziennie. Jednak dawka może ulec zmianie zależnie od schorzenia i ustala ją lekarz.

Przeciwwskazania: nowotwory złośliwe, ciąża i okres karmienia, u dzieci do 14 roku życia, ostrożnie stosuje się w ciężkiej niewydolności nerek (podaje się wtedy dawkę 25mg)

 

 

Hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka, działanie jednorazowej dawki utrzymuje się przez 12h. Po 2h od podania osiąga maksymalne stężenie w krwi.

 

Stosowany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanach pooperacyjnych, zapaleniu przełyku wywołanym zarzucaniem treści żołądka, zespole Zollingera-Ellisona, dożylnie w premedytacji.

Interakcje: nie wzmaga działania diazepanu, lidokainy, fenytoiny, propranololu, teofiliny, warfaryny. Może zmniejszyć wchłanianie ketokonazolu i innych leków, których wchłanianie zalezy od kwaśności soku żołądkowego.

 

Przedawkowania: występują rzadko, jednak w razie przedawkowania wskazane jest leczenie objawowe i podtrzymujące.

 

 

76

Rivanol 0,1%

Opakowanie:
Rivanol 0,1% : 1 op. 10 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 35 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 50 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 100 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 150 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 200 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 250 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 500 g (OTC)
Rivanol 0,1% : 1 op. 1 kg (Lz)
Rivanol 0,1% : 1 op. 5 kg (Lz)

Zewnętrznie. Przemywać skórę kilka razy dziennie lub stosować w postaci okładów, przymoczek lub płukań.

Wskazaniami do stosowania płynu Rivanol są zakażenia ropne skóry, błon śluzowych i ran (także trudno gojące się), stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, zakażenia jamy ustnej, otarcia naskórka, oparzenia, owrzodzenia.

Ze względu na ryzyko inaktywacji nie stosować ze środkami o działaniu utleniającym (nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru), garbnikami (tanina), substancjami o charakterze anionowym (glikol polietylenowy) oraz z roztworem boranu sodu, kwasu salicylowego, chlorku sodu.

 

77.

Rytmonorm 150, tabletki powlekane, 150 mg 20 szt.

Rytmonorm 300. tabletki powlekane, 300 mg 20 szt.

Polfenon 150, tabletki powlekane, 150 mg 20 szt.

Polfenon 300, tabletki powlekane, 300 mg 20 szt.

 

Doustnie u pacjentów o masie ciała około 70 kg: zazwyczaj 450-600 mg/dobę w 2-3 dawkach. Niekiedy konieczne jest zwiększenie dawki do 900 mg/dobę w 3 dawkach. U pacjentów z mniejszą masę dawkę należy odpowiednio zmniejszyć, u ludzi starszych bardzo ostrożnie dobierać dawki.

 

 

Objawowe i wymagające leczenia nadkomorowe zaburzenia rytmu serca. Jak np. częstoskurcz węzła przedsionkowo- komorowego, częstoskurcze nadkomorowe w zespole WPW lub napadowe migotanie przedsionków. Objawowe i wymagające leczenia zaburzenia rytmu serca, typu częstoskurczu komorowego, jeśli mogą stanowić zagrożenia dla życia pacjenta.

Lek nie powinien by stosowany w ciągu pierwszych 3 mies. Po zawale mięśnia sercowego. Ostrożnie stosować w niewydolności wątroby i nerek oraz u pacjentów starszych.

 

78.

Salbutamol WZF, syrop, (2 mg / 5ml), 100 ml

Salbutamol WZF, tabletki, 2 mg, 30 szt.

Salbutamol WZF, tabletki, 4 mg, 25 szt.

Salbutamol (0,1mg/doze), aer, 400 doz, 20 ml

Dorośli zazwyczaj 4 mg/ dawkę, co 6-8 h. Dzieci 2-7 r. ż. 1-2 mg/dawkę, co 8 h; 8-14 r. ż 2 mg/ dawkę, co 6 h; 15-18 r. ż. 2-4 mg/ dawkę, co 6-8 h.

 

 

Lek należy stosować przy astmie oskrzelowej, przewle4kłym zapaleniu oskrzeli, rozedmie i innych obturacyjnych chorobach płuc.

Przeciwwskazane przy świeżym zawale mięśnia sercowego, migotaniu komór, częstoskurczu, tachykardii, kardiomiopatii przerostowej. Ostrożnie stosować w nadciśnieniu tętniczym, nadczynności tarczycy, niewyrównanej cukrzycy.

79.

Skinsept Oral

Roztwór: butelka 500ml

Roztwór:butelka 1000ml

Płukać jamę ustną lub gardło 1 łyżką stołową roztworu 1-2 razy dziennie przez 1 min. Roztworu do płukań nie rozcieńczać. Wskazane jest płukanie jamy ustnej po upływie 30 min od szczotkowania zębów.

 

 

Odkażanie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Stomatologia: przed i po zabiegach (np. ekstrakcja zęba) oraz pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, przy odleżynach spowodowanych użytkowaniem protez, unieruchomieniu złamań po urazach.

Interakcje: anionowe środki powierzchniowo czynne inaktywują działanie preparatu.

Uwagi: nie stosować do odkażenia ran oka, ucha, na błonę śluzową nosa i śródoperacyjnie.

80

Solu-Medrol, Metyprednisolon, Metypred

Tabl.: 4 mg, 16 mg

 

Dawka podtrzymująca u dorosłych zwykle 4-12 mg dziennie; dawka początkowa jest zwykle wyższa (16-96 mg/dobę). Przy długotrwałym stosowaniu dawka powinna być obniżona do najniższej możliwej, a preparat powinien być podawany rzadziej (np. co drugi dzień).

 

Lek stosujemy podczas leczenia chorób reumatycznych, chorób alergicznych o ciężkim przebiegu (astma oskrzelowa, zapalenie skóry), chorób hematologicznych (m.in. małopłytkowość, niedokrwistość, białaczki limfatycznej), zespołu nerczycowego, ciężkiej postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia wątroby, wrzodziejacego zapalenia jelita grubego, chorób dermatologicznych (m.in. rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, ciężkie łojotokowe zapalenie skóry, ciężka łuszczyca). Stosowany również po transplantacji narządów, w profilaktyce i leczeniu wymiotów spowodowanych chemioterapią, obrzękiem mózgu, w endokrynologii.

Interakcje: Barbiturany, glutetimid, rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe i przeciwhistaminowe oraz efedryna, poprzez zmianę metabolizmu glikosteroidów zmniejszają efekt ich działania. Z kolei estrogeny (hormonalne środki antykoncepcyjne) - nasilają ich działanie. Ze steroidami anabolicznymi- większe ryzyko występowania obrzęków. Zwiększają toksyczność glikozydów naparstnicy. Zmniejszają lub w niektórych przypadkach potęgują działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, zmniejszają działanie hipoglikemizujące leków przeciwcukrzycowych oraz somatotropiny. W czasie terapii nie wolno stosować szczepionek zawierających żywe drobnoustroje.

81

Solutionis Ringeri

 

Forma:  iniekcje

 

Dawka zależy od ilości utraconych elektrolitów.

 

Konieczność szybkiego uzupełnienia płynów w ustroju: Krwotoki , oparzenia , operacje.

 

 

Nie stosować w ostrej i przewlekłej niewydolnośći nerek z bezmoczem, w niewydolności krążenia, w odwodnieniu z podwyższonym ciśnieniem osmotycznym płynów ustrojowych.

Zbyt szybkie podanie leku lub zbyt dużej objętości może spowodować obrzęk płuc.

 

82.

Sorbonit prol., 40mg,tabl.,o prz.uw.,40 szt

Sorbonit prolongatum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 20 mg, 40 szt

Sorbonit, 5 mg, tabl., 60 szt

Sorbonit, tabletki, 10 mg, 60 szt

W celu przerwania bólu wieńcowego 5-10 mg podjęzykowo.  Wleczeniu długotrwałym 5-10 mg doustnie 4-6 razy dziennie. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 20 mg 2-3 razy dziennie co 4-6 h lub 40 mg raz dzienie.

 

 

Leczenie i zapobieganie bólom wieńcowym w stabilnej i niestabilnej dławicy piersiowej. Leczenie wspomagające w przewlekłej ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin