Scenariusz zajęć muzycznych z elementami muzykoterapii.doc

(29 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć muzycznych z elementami muzykoterapii

w świetlicy szkolnej

Temat: Bawimy się wesoło.

Cel główny:

§        zmniejszenie napięcia psychicznego

Cele szczegółowe:

§        rozwijanie poczucia wspólnoty i przynależności do grupy;

§        rozwijanie ekspresji muzycznej;

§        odprężenie i poprawa koncentracji;

§        wzmocnienie percepcji słuchowej i czuciowej.

Forma pracy:

§        zespołowa i indywidualna

Metody i techniki oddziaływania:

§        muzykoterapia grupowa obejmująca ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach perkusyjnych, zabawę terapeutyczną, zabawa z piosenką,  relaks przy masażu własnego ciała oraz słuchaniu wiersz na tle śpiewu ptaków.

Wykorzystane pomoce dydaktyczne:

§         instrumenty perkusyjne, magnetofon i nagrania muzyczne, akordeon, wiersz „Leśna polana”.

Przebieg zajęć:

1. Spotkanie w kręgu. Muzyczne pytanie nauczyciela i muzyczna odpowiedź dzieci na pytanie: „Jak się dzisiaj czujesz?”.

2. Stymulacja ruchu dziecka muzyką:

§         „Żołnierze” – marsz dzieci,

§         „Sportowcy, piłki i słonie”

Ø      w rytmie ósemkowym – bieg sportowców w jednym kierunku. Po pauzie zmiana kierunku.

Ø      W rytmie punktowym – jeden podskok na prawej, drugi na lewej nodze.

Ø      W rytmie półnutowym –„idą słonie” ( dz. przykładają dłonie do głowy i podnosząc oraz opuszczając łokcie naśladują słonie wachlujące uszami).

3. Nauka piosenki „Miała baba koguta”

 

4. Śpiew piosenki:

§         z uderzeniem o kolana,

§         dodanie akompaniamentu  na drewienkach i pudełku akustycznym w taktach  9-23,

§         dołączenie do gry talerzy.

5. Zabawa terapeutyczna „A sio”.

Dzieci odchodzą na odległość od nauczyciela. Nauczyciel gra wartości ćwierćnutowe w wolnym tempie, dzieci idą do instrumentu i mówią:

ü      „Idą koguty dziobać buty”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio koguty”, dzieci „Kukuryku, kukuryku”

ü      „Idą kury do stolika”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio kury”, dzieci „Ko, ko, ko,...”

ü      „Idą indory do komory”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio indory”, dzieci „gul, gul, gul...”

ü      „Idą psiaki łobuziaki”, gdy dzieci podejdą n-l „ Do budy psiaki”, dzieci „chał, chał....”.

6. Zabawa ruchowa do piosenki: (koło wiązane)

ü      takt 1-4 – galop za lewą ręką zakończony tupnięciem,

ü      takt 5-8 – galop za prawą ręką zakończony tupnięciem,

ü      takt 9-16 – marsz po obwodzie koła, w ustawieniu jeden za drugim z rękami złożonymi na barkach poprzednika, w czasie ostatniej miary w tył zwrot.

7. Relaks przy słuchaniu wiersza „Leśna polana” przy śpiewie ptaków z płyty CD.

 

Bibliografia:

1. Stadnicka J., Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową, wyd. WSiP 1998.

                                                                                                

                                      Opracowanie: Wanda Drozdek

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin