Szaszłyki , kilka sposobów.doc

(27 KB) Pobierz
Szaszłyk

Szaszłyk

Składniki:
schab, karkówka, boczek wędzony, słonina wędzona, cebula, przyprawa do grilla, czosnek granulowany, papryka słodka, oliwa

Komponenty kroimy w plastry i wkładamy do miski, zalewamy oliwą i zasypujemy przyprawami,

wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Potem nabijamy na patyki na przemian i wkładamy do rondla, podlewając wodą i posypując przyprawą, wstawiamy do piekarnika na 1,5 godziny w temperaturze 140 st. i obracamy co 20 min. Potem wyciągamy i kładziemy na grilla średnio rozgrzanego, pieczemy ok. 1 godz., smarując oliwą wymieszaną z niewielką ilością przyprawy do grilla, używając pędzelka.

 

Szaszłyk II

Składniki:
- 5 filetów z kurczaka,
- 20 dkg słoniny,
- 20 dkg boczku,
- 0,5 kg cebuli,
- 6 papryk (po 2 czerwone, zielone i żółte),v - pieprz,
- sól,
- curry,
- główka czosnku,
- olej,
- mąka ziemniaczana.

1. DZIEŃ WCZEŚNIEJ: filety z kurczaka dokładnie umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić(każdy filet wzdłuż na pół a następnie na 4 czyli z 1 fileta otzrymamy 8 kawałków-czyli 2 szaszłyki.

MARYNATA: 8 ząbków czosnku drobno siekamy, 1 średnią cebulę równiez drobno siekamy i dodajemy to do miski. Następnie wlewamy 6 łyżek oleju z winogron, 4 kopiate łyzeczki curry, pieprz, sól.

Wszystko razem mieszamy i dodajemy do tego pokrojone w grubsze kostki filety, mieszamy i na końcu dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej, mieszamy i odstawiamy do lodówki na całą noc. W osobnej misce kroimy na kwadraty słoninę (grubości 0,5 cm)posypujemy 1 łyżeczką curry i odstawiamy do lodówki na noc.

W DRUGI DZIEŃ: Cebule kroimy w krążki, paprykę, boczek w takiej samej wielkości.

NADZIEWANIE: Na patyczki nadziewamy kolejno: papryka czerwona + cebula + boczek + kurczak + słonina + papryka zielona + cebula + boczek + kurczak + słonina + papryka żółta + cebula + boczek + kurczak + słonina i każdy taki szaszłyk kończymy kurczakiem. I tak kolejno z następnymi szaszłykami.
Takie szaszłyki pieczemy na folii aluminiowej na dobrze rozgrzanym grilu ok. 45 minut.

 

Szaszłyk z wątróbek drobiowych

Składniki:
- 0,5 kg wątróbek drobiowych,
- 2 twarde jabłka,
- 2 cebule,
- vegeta,
- bulion w płynie knorra,
- majeranek,
- patyczki do szaszłyków.

Każdą wątróbkę dzielimy na 2 części, wrzucamy do miski vegetujemy i "bulijonimy", odstawiamy na chwilę aby się zmacerowała. Jabłka kroimy w pół- plastry niezbyt grube, jabłka nie mogą być miękkie bo będą się rozpadać przy wbijaniu na patyczki, skrapiamy cytryną aby nie ściemniały i obtaczamy delikatnie w majeranku. Cebulę kroimy w plastry po czym nabijamy naprzemiennie wszystkie składniki na patyczki i na grill.
 

Szaszłyk z wątróbki

Składniki:
wątróbka drobiowa, śliwki, boczek wędzony, cebula


Nadziewać na patyczki przemiennie śliwki, wątróbki, cebulę, boczek. Na gotowe szaszłyki posypać przyprawę do grilla, opiekać.
 

Uwagi:
Nie należy szaszłyków długo grillować bo składniki są delikatne czekamy tylko aby wątróbka nieco się przyrumieniła bo na tym polega tajemnica smaku tej potrawy.

 

Szaszłyki z kurczaka

Składniki:
Papryka (najlepiej żółta, czerwona i zielona), kurczak, czerwona cebula, pieczarki, przyprawa do grilla.

Wszystkie składniki kroimy w dosyć duże kawałki, kurczaka można zasypać przyprawą i odstawić na godzinę do lodówki. Nawlekamy na patyczki, na przemian warzywa i kurczaka, posypujemy przyprawą. Grillujemy do czasu, aż kurczak będzie miękki.

 

Szaszłyki warzywne

 

Składniki:
- bakłażan,
- cebula,
- papryka czerwona i/lub zielona,
- pieczarki.

Składniki pokroić w cząstki i nabić na typowe patyki do szaszłyków. Oprószyć solą, pieprzem lub typową przyprawą do grila.

 

Szaszłyk z dziczyzny

Składniki:
1,5 kg jakieś dziczyzny (dzik, sarna, jeleń}, po 3/4 łyżeczki ziół: cząber, estragon, papryka słodka i ostra, tymianek, lubczyk, 5 jagód jałowca utłuczonych, 5-6 łyżek majeranku, sól, pieprz do smaku, olej ok. 1 szklanki, ogórki kiszone ok. 1 kg, cebula ok. 1 kg, słonina lub boczek wędzony (wieprzowy).


Mięso pokroić w sześciany o boku 1,5 cm, delikatnie roztłuc tłuczkiem, wrzucić do miski. Dodać suszone zioła i jałowiec, sól, pieprz i olej, wymieszać, odstawić do lodówki na 2-3 doby. W dniu grilla: ogórki kiszone, cebulę i boczek pokroić w plasterki. Nakłuwać na patyczki: mięso, ogórek, boczek, cebulę, mięso, tak aby na początku i końcu patyka było mięso. Piec na gorącym grillu, często

Uwagi:
Dziczyzna nie musi być przedniej jakości, mogą to być tzw. obrzynki na mielone. Najlepsza jest jednak z szynki dzika albo udka sarny. Smaku doda jeszcze kieliszek żubrówki lub czerwonego wina dodany do marynaty.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin