W kraju Anaruka klasa III zajz komputerem.doc

(59 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej                                    z wykorzystaniem komputera

 

Krąg tematyczny: W kraju Anaruka.

Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię.

Cele ogólne:

        poznanie cech charakterystycznych krajobrazu Grenlandii,

        wdrażanie do posługiwania się różnymi źródłami wiedzy,

        kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej,

        doskonalenie umiejętności mnożenia liczb sposobem pisemnym.

Cele operacyjne (uczeń):

        wypowiada się pełnymi zdaniami,

        czyta cicho ze zrozumieniem,

        wskazuje postaci główne i drugorzędne w utworze,

        czyta płynnie, poprawnie, respektując znaki przestankowe,

        układa wypowiedź w formie opisu,

        stosuje formy czasu przyszłego czasowników,

        korzysta z różnych źródeł informacji,

        mnoży sposobem pisemnym,

        zgodnie współdziała w zespole.

w zakresie kształcenia komputerowego:

        wykorzystuje komputer do zdobywania i przetwarzania informacji,

        odnajduje hasła w encyklopedii multimedialnej - samodzielnie lub                     z pomocą nauczyciela, kopiuje i zapisuje potrzebny tekst,

        wyszukuje strony internetowe o podanym adresie.

Techniki:

-       słowne: opowiadanie, pogadanka, praca z tekstem

-       oglądowe: obserwacja, pokaz

-       scenki dramowe

-       działanie praktyczne

Formy:

-       zbiorowa

-       zespołowa zróżnicowana

-       indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne:  Karty pracy i zeszyty lektur Wesoła szkoła, portret                Cz. Centkiewicza, karty pracy, lektura Anaruk, chłopiec z Grenlandii, rozsypanki zdaniowe dla każdego ucznia, mapa świata, globusy, krzyżówki.

Wykorzystane na zajęciach edukacyjne programy komputerowe:

        prezentacja multimedialna „Z Anarukiem  na Grenlandię”

(wykonana w programie FrontPage),

        „Encyklopedia dla dzieci”, PWN,

        „Encyklopedia przyrody”, PWN.

 

Przebieg zajęć:

1.   Czynności organizacyjno-porządkowe.

2.   Wprowadzenie do tematu zajęć :

·          Odczytanie hasła „Wyprawa  na Grenlandię” otrzymanego w wyniku obliczenia działań pisemnych – rozsypanka wyrazowa – Karta pracy nr 1.

·          Prezentacja multimedialna Z Anarukiem na Grenlandię - s. główna.

3.   Spontaniczne wypowiedzi w związku z lekturą pt. „Anaruk, chłopiec                       z Grenlandii”.

4.   Zapisanie podstawowych informacji o lekturze – autor, tytuł, główny bohater, postaci drugorzędne- L. s.69, ćw.1.

5.   Opowiadanie nauczyciela o badaniach Arktyki oraz  Cz. Centkiewiczu,  ilustrowane zdjęciami , pokazem książek i prezentacją multimedialną –               POLARNICY – s. 3.

6.   Określenie czasu i miejsca akcji lektury –wskazywanie Grenlandii na mapie świata i globusie.

    Odczytanie z prezentacji  INFORMACJI O GRENLANDII – s. 1.

7.   Wyszukiwanie w lekturze wiadomości na temat krajobrazu i warunków naturalnych panujących na Grenlandii w różnych porach roku – praca zespołowa.

Prezentacja wiadomości przez uczniów, popierana fragm. tekstu

oraz prezentacją komp. – CIEKAWOSTKI – s.4.

8.   Układanie opisu krajobrazu Grenlandii z rozsypanki zdaniowej – L. s. 70, ćw.4.

9.   Rozwiązywanie zadań rozmaitych. Utrwalenie mnożenia liczb sposobem pisemnym typu 1324×3 – K.M. 38.

10.   Wyszukiwanie w lekturze fragm. tekstu opisujących roślinność i zwierzęta Grenlandii – praca zespołowa. Oglądanie albumów oraz GALERII ZDJĘĆ           z prezentacji komp. – s.2.

Podpisanie ilustracji zwierząt - K. 72, ćw.1.

11.   Rozszyfrowanie hasła: Grenlandia czeka na podróżników. – K. 73, ćw. 1.

12.   Zabawa dramowa pt. Podróż w śniegach Grenlandii.

    Uczniowie występują w rolach: przyrodników, rybaków, podróżników                   i dziennikarzy wracających z Grenlandii.

13.   Redagowanie zdań nt. wyprawy na Grenlandię - Karta pracy nr 2.

    Stosowanie form czasowników w czasie przyszłym:

     I poziom – samodzielnie

     II poziom – tekst z lukami

14.   Prezentacja napisanych wypowiedzi, sprawdzenie poprawności.

15.   Wskazywanie na mapie świata, jaka odległość dzieli obie części tego samego państwa- karta techniczna – mapa świata.

16.   Pisownia form rzeczowników z zakończeniem -ii, np. Grenlandii, Danii         K. 73, ćw. 3.

17.   Praca w pracowni komputerowej:

·          Odnalezienie w Encyklopedii multimedialnej pod kierunkiem nauczyciela wybranych haseł: niedźwiedź polarny, mors, renifer, foka.

·          Głośne odczytywanie wyszukanych wiadomości, oglądanie znalezionych zdjęć.

·          Skopiowanie znalezionego hasła i fragmentu opisu, przeniesienie                 do edytora tekstu Word.

·          Skopiowanie i przeniesienie zdjęcia wybranego zwierzęcia i przeniesienie do edytora tekstu.

·          Wyszukiwanie w Internecie stron www, podanych przez n-la, przeglądanie zawartych tam informacji i zdjęć.

18.   Zabawy w terenie -  lepienia budowli ze śniegu.

19.   Podsumowanie dnia w kręgu i samoocena uczniów.

20.   W domu: ćw.6, K.73

     Zachęcenie uczniów do wykonania autorskiej karty pracy  (czas wykonania 3 dni) - K.72, ćw.2,3

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr 1. Rozsypanka sylabowa.

 

Uporządkuj wyniki rosnąco. Pod każdym wynikiem napisz odpowiednią sylabę i odczytaj hasło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WA

DIĘ







      324

×     2

      204

   ×      2

   3032

×         3

    2321

  ×        3

    123

  ×     3

    2021

  ×       4

GREN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr.2

I. Wybierasz się na Grenlandię. Napisz, co będziesz robić podczas wyprawy. Zastosuj czas przyszły.

.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

Karta pracy nr 2.

II. Uzupełnij zdania czasownikami...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin