Ciężarna pracownica korzysta z ochrony.doc

(28 KB) Pobierz
Ciężarna pracownica korzysta z ochrony, nawet gdy ma umowę na zastępstwo

Ciężarna pracownica korzysta z ochrony, nawet gdy ma umowę na zastępstwo

Jak mam postąpić z pracownicą, która w czasie trwania umowy na zastępstwo zaszła w ciążę? Czy przysługuje jej w tym okresie zwolnienie lekarskie? Czy mogę ją zwolnić przed upływem terminu umowy?

Pracownica zatrudniona na zastępstwo, która zaszła w ciążę, podlega takiej samej ochronie jak inne ciężarne pracownice, w związku z tym – co do zasady – nie możesz wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Jedynie w razie powrotu zastępowanego pracownika umowa zawarta z zastępczynią nie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
Proste wyjaśnienia skomplikowanych przypadków
Doradzają doświadczeni eksperci
www.prawo-pracy.com.pl

Dopóki pracownik zastępowany nie wróci do pracy, dopóty ciężarna pracownica zatrudniona na zastępstwo musi być traktowana jak pozostałe pracownice w ciąży. Może korzystać ze zwolnienia lekarskiego (100% płatnego), ma prawo do zwolnień od pracy na czas przeprowadzenia badań lekarskich związanych z ciążą. Nie wolno zatrudniać jej dłużej niż 8 godzin na dobę (np. w równoważnym czasie pracy), nie może pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. W podróż służbową można ją wysłać wyłącznie za jej zgodą. Zgoda pracownicy jest wymagana również do powierzenia pracy w systemie przerywanego czasu pracy.

Pracownica ta podlega ponadto ochronie trwałości zatrudnienia. Oznacza to, że zawarta z nią umowa rozwiąże się dopiero w momencie powrotu pracownika zastępowanego – wcześniej nie możesz wręczyć jej wypowiedzenia. Wyjątkowo dopuszczalne jest rozwiązanie z pracownicą umowy bez wypowiedzenia z jej winy, gdy reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Pamiętaj! Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Jeżeli pracownik zastępowany nie wróci przed dniem, w którym pracownica zatrudniona na zastępstwo urodzi dziecko, będzie ona mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego (w tym także z 2 tygodni tego urlopu przed porodem). A jeśli pracownik zastępowany długo nie będzie wracał do pracy – zastępczyni będzie miała prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze po urlopie macierzyńskim, dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat, a także do urlopu wychowawczego. Korzystanie z tych uprawnień rodzicielskich, jak i samą umowę na zastępstwo, przerwie powrót do pracy pracownika zastępowanego.

Podstawa prawna:

·                      art. 148 pkt 2 i 3, art. 177 § 1, § 31 , § 4, art. 178, art. 180, art. 184, art. 185 § 2, art. 186, art. 188 kp.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin