Granice doradztwa.doc

(24 KB) Pobierz
Granice doradztwa – co zrobić, kiedy klient każdorazowo żąda opinii na piśmie, co pochłania dużo czasu

Granice doradztwa – co zrobić, kiedy klient każdorazowo żąda opinii na piśmie, co pochłania dużo czasu?

Od kilku miesięcy współpracujemy z młodym człowiekiem, który niedawno rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z zawartą umową prowadzimy jego sprawy księgowe, a także służymy pomocą i poradami w tym zakresie. Ponieważ klient ten nie ma doświadczenia w prowadzeniu działalności, po kilka razy w miesiącu przychodzi do nas z prośbą o poradę, przy czym każdorazowo życzy sobie, aby porada przedstawiona była na piśmie. Jak na przyszłość doradca może zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?

Terminy i okresy w świadczeniach chorobowych
Sprawdź, jakie są konkretne terminy i okresy istotne
przy ustalaniu prawa do świadczeń z tytułu choroby
i przy wypłacie tych świadczeń.
Zamów bezpłatny wrześniowy numer „Serwisu Płatnika ZUS” do zapoznania się.

Konsultacja za konsultacją, rozmowa za rozmową…
Prowadząc działalność gospodarczą, każdy chce mieć pewność, że jego księgowość prowadzona jest prawidłowo, a podejmowane decyzje gospodarcze (kupno, sprzedaż, zawarcie umowy z kontrahentem) przyniosą zysk. Nie każdy musi jednak wiedzieć, zwłaszcza poznając dopiero tajniki prowadzenia własnego biznesu, w jaki sposób podejmowane decyzje gospodarcze przekładają się na wysokość płaconych podatków i składek ubezpieczeniowych. Nie trudno więc zrozumieć, że klient zanim zdecyduje się np. na podpisanie umowy z kontrahentem, będzie chciał skorzystać z możliwości skonsultowania swoich zamierzeń z doradcą podatkowym. 

Zakres doradztwa w sprawach podatkowych

Zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym1 czynności doradztwa podatkowego obejmują:

·         udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych;

·         prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

·         sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie. 

Forma przekazywania informacji
Przepis ten nie określa jednak formy, w jakiej porada ma być przekazana. A więc, aby zabezpieczyć się na przyszłość przed każdorazowym żądaniem klienta, aby przestawić mu swoją opinię na piśmie, rozpoczynając współpracę, warto dokładnie ustalić w umowie podstawowy zakres świadczonych usług oraz szczegółowe warunki i zasady współpracy.

Rozsądnym rozwiązaniem jest określenie, w jakich sytuacjach doradca wydaje opinie na piśmie, bądź ustalenie dodatkowej odpłatności za tego typu usługi. Jeśli pisemne opiniowanie nie wchodzi w podstawowy zakres świadczonych usług i za tego typu czynności przysługuje dodatkowa odpłatność, klient będzie ważył, kiedy pisemna opinia prawna jest mu niezbędna.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin