NIEMIECKI MANIFEST DZIECIĘCY.doc

(36 KB) Pobierz
NIEMIECKI MANIFEST DZIECIĘCY

NIEMIECKI MANIFEST DZIECIĘCY

Postulaty wraz z uzasadnieniem.

 

POSTULATY

Prawa podstawowe

1. Prawo do równości – dzieci nie mają mniej praw niż osoby dorosłe. W ramach prawa mogą robić               to co dorośli.

2. Prawo do swobodnego rozwoju – dzieci mogą dowolnie rozwijać swoją osobowość, byleby tylko               nie godziło to w rozwój innych osób.

3. Prawo do odpowiedzialności prawnej za swoje życie i czyny.

4. Prawo do ochrony prawnej – nieletni mogą skarżyć inne osoby i korzystać z ochrony wymiaru               sprawiedliwości.

 

Prawa społeczne

1. Nieletni mają prawo do uczestnictwa w życiu społecznym w sposób nieograniczony, o ile to nie               koliduje z ogólnym prawem w kraju. Mogą zawierać umowy, otwierać sklepy, zakładać partie,               związki, dysponować własnością prywatną.

2. Dzieci mają prawo do uczestnictwa w życiu publicznym poprzez sprawowanie funkcji w               urzędach państwowych.

3. Dzieci mają czynne i bierne prawo wyborcze.

4. Dzieci mają prawo do wyrażania swoich poglądów, mogą dysponować środkami  masowego               przekazu (radio, telewizja, prasa).

5. Prawo do otrzymywania wynagrodzenia za pracę.

6. Prawo do wyboru partnera życiowego, możliwość odrzucenia rodziców.

 

Prawa indywidualne

1. Prawo do nienaruszalności cielesnej.

2. Prawo do swobodnego przyjmowania posiłków, takich samych jak dorośli. Możliwość               odrzucania określonego posiłku i pory.

3. Dzieci mogą sami nadawać sobie imię, nie ich rodzice.

4. Prawo do prywatnego życia.

5. Prawo do seksualizmu, dzieci same mogą określać swój seksualizm i doświadczać jego skutków.

6. Prawo do samostanowienia o edukacji: dzieci decydują o zakresie obowiązków szkolnych. Nie               może istnieć przymus szkolny. Państwo ma obowiązek tworzyć różne formy edukacyjne.

7. Dzieci same decydują o przynależności do grupy religijnej.

8. Dzieci mają prawo do swobodnego przemieszczania się, zmiana miejsca zamieszkania, może               odbyć się bez wiedzy rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

 

 

1. Nieletni mający równouprawnienie, będą poważniej traktowani przez osoby dorosłe. Będzie to               wynikało nie z wielkoduszności, nie będzie to akt łaski, ale konieczność prawna. Będą ważne               głosy nieletnich w okresie wyborów.

2. W psychice dzieci i dorosłych, nastąpi uświadomienie następującego zagadnienia. Mianowicie,               nieletni poczują własną wartość i przekonają się, że mogą współdecydować w niektórych               sytuacjach.

3. W warunkach prawdziwej demokracji (kiedy uzna się równouprawnienie nieletnich), uniknie się               niebezpieczeństwa manipulacji dziećmi czy  wprowadzenia  ich na  drogę, fałszywej opcji               politycznej,  jak szowinizm, faszyzm.

4. Dzieci są bardziej wrażliwe i uczulone na wartości takie, jak: prawda, szczerość, sprawiedliwość,               dobro. Politycy i dorośli, by sprostać tym wymaganiom, będą musieli poddać się               samodyscyplinie i autokrytyce.

5. Zmieni się styl i forma mów przedwyborczych. By nie stracić części elektoratu, czyli nieletnich,               mowy muszą być proste i zrozumiałe dla wszystkich (mowy niektórych polityków?).

6. Programy wyborcze będą uwzględniały potrzeby najmłodszych: np. ograniczenia prędkości,               eliminacja mebli nieodpowiednich w szkole, zagwarantowanie wolnej soboty i niedzieli, by               dzieci mogły spędzić czas razem z rodzicami (korzystna rzecz z punktu  widzenia               wychowawczego).

7. Zauważa się wielką nieudolność polityków. Według zwolenników antypedagogiki, dzieci mając               wpływ na politykę, będą dużo skuteczniej zwalczały głód, zapobiegały wojnom.

8. Dorośli będą musieli wykształcić nowe postawy i formy stosunków ze światem dziecięcym. Do               tej pory określała je pedagogika. Między dziećmi i dorosłymi ma być równoprawna interakcja.

9. Dzieci mogą powiedzieć dużo o polityce. Powinny mieć w niej swój udział, władza bowiem nie               jest przywilejem starszych. Dzieci mają takie cechy, jak: humanizm, wrażliwość, tolerancja.

 

 

 

 

ZMIANY DOKONANE NA RZECZ NIELETNICH

(uważane za sukces zwolenników antypedagogiki)

 

  1. Holandia: prawo do działalności związkowej od 15 roku życia;
  2. Finlandia: własne konto od 15 roku życia;
  3. Luksemburg: dysponowanie pensją i konto w banku od 14 lat, prawo spisania testamentu

              od 16 lat;

  1. Belgia: dziedziczenie połowy majątku po rodzicach od 16 roku życia;

5.       Anglia: korzystanie z  pomocy lekarskiej  bez  wiedzy  rodziców od 16 roku życia;

  1. Dania: przynależność do partii politycznych i prawo do samostanowienia w sprawach seksualnych od 14 roku życia;
  2. Francja: w przypadku negatywnego środowiska rodzinnego (przemoc), prawo do jego zmiany od 13 roku życia .

 

 

 

 

 

Źródło:

Ks. Jan Niewęgłowski, Seminarium: Antypedagogika wobec pedagogiki, 1995 r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin