Scenariusz zajęć otwartych Mikołaj najbardziej znany mieszkaniec Finlandii.doc

(44 KB) Pobierz
1

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5 - letnich

 

Data: 10.12.2009r.

Grupa: „Stokrotki” – pięciolatki

Prowadząca: Justyna Szymkiewicz – Waksmańska

Temat: „Mikołaj” – najbardziej znany mieszkaniec Finlandii.

Cele ogólne:

- rozwijanie myślenia konkretno – wyobrażeniowego poprzez rozwiązywanie zagadek;

- kształtowanie mowy dziecka poprzez stosowanie rożnych form aktywności oraz sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy;

- rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez zagadki dotykowe;

- utrwalenie kształtu graficznego swojego imienia;

- utrwalenie prawej i lewej strony swojego ciała;
- kształtowanie logicznego myślenia w toku przewidywania i łączenia przyczyny ze skutkiem na podstawie własnych doświadczeń.

Cele operacyjne:

- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania;

- wypowiada się pełnymi zdaniami;

- rozpoznaje graficzny zapis swojego imienia wśród wielu wizytówek;

- wskazuje prawą i lewą stronę swojego ciała;

- prawidłowo układa historyjkę obrazkową składającą się z 4 elementów, potrafi ją w logiczny sposób opowiedzieć.

Metody:

- słowna;

- problemowa.

Formy pracy: zespołowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: zagadki o Mikołaju, wiersz M. Strzałkowskiej „Święty Mikołaj”, worek na prezenty, zabawki, wizytówki z imionami dzieci, płyta CD „Tańce i zabawy integracyjne” cz.2 Klanza, historyjka obrazkowa „List do św. Mikołaja”, klej, pędzelki, płyta CD „Zabawy świąteczne przy muzyce”.

Przebieg:

1.     Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z Mikołajem.

·        Co to za kochany święty, co przynosi dzieciom prezenty? Mikołaj

·        W zimnym kraju mieszka, przywożą go sanki. Uczy wszystkich jak się robi miłe niespodzianki. Mikołaj

·        Przychodzi w adwentową porę, z podarunków pełnym worem. Mikołaj

2.     Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej „Święty Mikołaj.

3.     Rozmowa na temat wiersza.

– Z czym Mikołaj przyjeżdża do dzieci?

– Co powiedziała pani z kokiem?

Co to znaczy, że ktoś dostanie figę z makiem?

– Co na to Mikołaj?

• Dzielenie słowa Mikołaj na sylaby.

4.     Zabawa rozwijająca wyobraźnię Worek Świętego Mikołaja.

Dzieci z zawiązanymi oczami kolejno wyciągają z worka ukryte tam zabawki. Za pomocą dotyku rozpoznają, co trzymają w rękach, i podają nazwy tych zabawek.

5.     Zabawa wiatraczek (metoda Ireny Majchrzak) – dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielką, w prawą stronę podaje ona kolejne wizytówki. Każde dziecko zatrzymuje swoją a pozostałe podaje dalej. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci odszukają kartki ze swoimi imionami.

6.     Zabawa ruchowa z Pedagogiki Klanzy „Wężyk”.

7.     Układanie przez dzieci historyjki obrazkowej „List do świętego Mikołaja”.

8.     Zabawa ruchowa przy muzyce „Jedziemy reniferami”.

 

1

 


Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z Mikołajem.

·        Co to za kochany święty, co przynosi dzieciom prezenty? Mikołaj

·        W zimnym kraju mieszka, przywożą go sanki. Uczy wszystkich jak się robi miłe niespodzianki. Mikołaj

·        Przychodzi w adwentową porę, z podarunków pełnym worem. Mikołaj

 

Wiersz M. Strzałkowskiej „Święty Mikołaj”

 

Śpią pod Śniegiem stare drzewa,                                            niecierpliwie już czekają!

za kominem kocur ziewa,                                                       Jakaś pani z wielkim kokiem

księżyc sennie głową kiwa,                                                     woła, łypiąc groźnie okiem:

noc cichutko z nieba spływa…                                              „Kto był grzeczny i układny,

Nagle – co to? Niczym burza                                                 ten dostanie prezent ładny,

pojazd z mroków się wynurza!                                               ale kto był łobuziakiem,

To Mikołaj, nad chmurami                                                      ten dostanie figę z makiem!”.

pędzi do nas z prezentami!                                                    Lecz Mikołaj głową kręci:

Mimo lodu, mimo chłodu,                                                      „Dla każdego mam prezencik”

jak szalony mknie do przodu,                                                i układa pod łóżkami

bo dzieciaki całą zgrają                                                         złote paczki z prezentami…

 

 

Rozmowa na temat wiersza.

– Z czym Mikołaj przyjeżdża do dzieci?

– Co powiedziała pani z kokiem?

Co to znaczy, że ktoś dostanie figę z makiem?

– Co na to Mikołaj?

• Dzielenie słowa Mikołaj na sylaby.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin