Terapia zaburzeń w zachowaniu.doc

(4905 KB) Pobierz

Terapia zaburzeń w zachowaniu

Wykład 1, 12.10.2010r

 

 

Obecność jest ważna, za wszystkie jest 5. Aktywność własna. W razie czego piszemy pracę, a jeśli będziemy się „dopisywać” to piszemy kolokwium.

 

Zaburzenia w zachowaniu. Brakuje konkretnej definicji, termin różnie rozumiany. Wymiennie stosuje się termin nieprzystosowanie społeczne. Zaburzeniem w zachowaniu jest zarówno agresja jak i wycofanie. Często nauczyciele zauważają jedynie osoby agresywne, niegrzeczne, nadpobudliwe. Jednym z testów pokazujących problem zaburzeń w zachowaniu jest arkusz obserwacyjny Achenbacha. Zachowanie internalizacyjne są to zachowania określane również jako nadmiernie kontrolowane, wyrażające się w wycofywaniu, dysforii i leku. Zachowania eksternalzacyjne  używane zamiennie z terminem „zachowania słabo kontrolowane”. Podstawowymi składnikami tych zachowań są przejawy agresji, przeciwstawianie się i opór wobec otoczenia, impulsywność, destruktywność i antyspołeczne cechy osobowości. Źródłowym czynnikiem tych wszystkich przejawów jest słaba kontrola, która oznacza „rzutowanie na zewnątrz” przeżywanych problemów.

Socjoterapia lub terapia społeczna - metoda leczenia zaburzeń psychicznych polegająca na wykorzystywaniu oddziaływań natury społecznej. Paca z młodzieżą niedostosowaną, z zaburzeniami w zachowaniu. Np.Siemacha. Celem socjoterapii może być sam chory (np. jego nieumiejętność współdziałania z otoczeniem) lub układy społeczne, które go otaczają (np. rodzina, społeczność lokalna), jeżeli przez swą dysfunkcjonalność wyzwalają, potęgują lub utrwalają objawy choroby. Udział terapii społecznej w planie leczenia może być różny: czasem stara się ona poszerzyć dostępny choremu zakres umiejętności społecznych (trening umiejętności społecznych, terapia zajęciowa, świetlice socjoterapeutyczne, terapia pracą); czasem modyfikować otaczające chorego układy (praca z rodziną); albo też czasowo lub trwale zastępować utrwalone nieprawidłowe układy (stowarzyszenia i kluby pacjentów, opieka rodzinna).

 

 

 

 

Wykład 2, 19.10.2010r

Zaburzenia w zachowaniu a niedostosowanie społeczne.

Nieprzystosowanie społeczne, symptomy(wg Pytki): notoryczne kłamstwa , wagary , alkoholizowanie się , ucieczki z domów , kradzieże , niekonwencjonalne zachowania seksualne , rozmaite formy agresji antyspołecznej, łącznie z autoagresją, kontakt z używkami, wandalizm, wykolejenie społeczne. Nieprzystosowanie społeczne stwierdza się wobec zaburzonych postaw wobec zasadniczych wymagań społecznych. Konopnicki: jednostka nieprzystosowana społecznie to jednostka która rozwija się w taki sposób że to odbija się źle na niej samej, a bez pomocy z zewnątrz nie jest w stanie poprawić swoich stosunków z otoczeniem. Na nieprzystosowanie społeczne jednostki wykazują te jej zachowania, które są nieadekwatnymi, powtarzającymi się uporczywie reakcjami na wymogi i nakazy zawarte w przypisanych jej rolach społecznych. Wspomniana nieadekwatność reagowania na przepisy i nakazy ról społecznych ujawnia się w łamaniu norm społecznych (prawnych, moralnych, obyczajowych) i lekceważeniu przez jednostkę powszechnie uznawanych oczekiwań społecznych. Wspomniane zachowania, jako sprzeczne z powszechnie uznawanymi standardami społecznymi, budzą zwykle dezaprobatę i podlegają sankcjom rozmaitych instrumentów kontroli społecznej. Niedostosowanie społeczne uczniów idzie w parze z ich niepowodzeniami w nauce szkolnej. Niepowodzenia w nauce mogą być zarówno skutkiem, jak i przyczyną nieprzystosowania społecznego i odwrotnie. Problem niedostosowania społecznego ma także ogromne znaczenie ze względu na negatywne wzorce zachowań, jakie uczeń trudny wnosi do klasy jako grupy rówieśniczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykład 3, 26.10.2010r

Arkusz zachowania się ucznia B. Markowskiej

 

 

Ten test wypełnia nauczyciel po minimum pół roku obserwacji. 4 pod-skale w tym arkuszu:

1.       Motywacja do nauki szkolnej (punkty: 1, 5, 9, 13, 17, 21, 25, 29, 33, 37, 41, 45)

2.       Zachowanie się antyspołeczne (punkty: 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46)

3.       Zahamowanie (3, 7, 11, 15, 19, 23, 27, 31, 35, 39, 43, 47)

4.       Uspołecznienie (4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48)

 

 

 

 

Arkusz Achenbacha

 

             

 

 

 

 

Wykład 4, 9.11.2010r

Wykład 5, 16.11.2010r

Wykład 6, 23.11.2010r

Wykład 7, 07.12.2010r

Symptomy agresji i zachowań prospołecznych

Wykład 8, 14.12.2010r

 

 

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin