scenariusz na wdż(1).doc

(45 KB) Pobierz

 

 

 

Scenariusz  lekcji  wychowania do życia  w  rodzinie

 

POZIOM NAUCZANIA – gimnazjum klasa III

 

TREŚĆ PROGRAMOWA – Podstawowe informacje o rozwoju seksualnym człowieka i tożsamość płciowa – kobiecość i męskość.

 

TEMAT LEKCJI – Kobieta i mężczyzna – dwie różne istoty

 

CELE – Po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:

-          znać cechy typowe dla kobiet lub mężczyzn oraz zachowania charakterystyczne dla danej płci,

-          znać i rozumieć różnice w rozwoju seksualnym dziewcząt
i chłopców,

-          rozumieć, że płciowość człowieka przejawia się nie tylko w sferze biologicznej, ale również psychicznej,

-          szanować własną płeć oraz osoby innej płci.

METODY PRACY – pogadanka, praca w grupach, rozmowa nauczająca lub wykład

ŚRODKI DYDAKTYCZNE – arkusze papieru, pisaki, aforyzmy, przysłowia, powiedzenia o kobietach i mężczyznach (załącznik nr 1), cechy kobiet i mężczyzn (załącznik nr 2)

LEKTURA DLA NAUCZYCIELA (można zainteresować nią uczniów)

-          A. Moir, D. Jessel, Płeć mózgu, Warszawa 1998;

-          J. Pulikowski, G. A. Urbaniakowie; Młodzi i miłość, Poznań 1998 (szczególnie pomocny do tej lekcji rozdział - Kobiecość a męskość)

-          W. Trobisch, Miłości trzeba się uczyć, Częstochowa 1999.

CZAS LEKCJI – 45 min.

 

PRZEBIEG LEKCJI

Sala lekcyjna przygotowana do pracy w grupach, na tablicy lub ścianie zawieszone wcześniej aforyzmy i przysłowia o kobietach i mężczyznach.

1.       Po powitaniu uczniów nauczyciel zwraca uwagę na umieszczone
w klasie aforyzmy, prosi o ich odczytanie i poprzez krótką pogadankę (pytania – co sądzicie o tych powiedzeniach? O czym mówią aforyzmy?) „wywołuje” i zapisuje na tablicy temat lekcji
(7 min).

2.       Podział uczniów na grupy (maks. 5 – osobowe), osobno chłopcy
i dziewczęta, każda grupa otrzymuje arkusz papieru, pisak oraz kopertę z cechami kobiet i mężczyzn (poszczególne cechy na osobnych paskach papieru).

Wprowadzenie i wyjaśnienie zadania w grupie: Każdy człowiek jest inny. Różnią się między sobą kobiety, różni są mężczyźni, ale istnieją jednak pewne cechy i zachowania charakterystyczne dla większości mężczyzn, czy też zwykle właściwe dla kobiet. Na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń, pamiętając, że nie rozpatrujecie indywidualnych przypadków, tylko stosujecie uogólnienie podzielcie cechy z koperty na typowo kobiece i typowo męskie. Zapiszcie te cechy wyraźnie na arkuszach papieru po stronie kobiety lub mężczyzny (12 min).

3.       Uczniowie prezentują wyniki pracy w grupach (7 min).

4.       Rozmowa nauczająca lub wykład (w zależności od aktywności grupy) wyjaśniający problem – „Z czego wynikają różnice między kobietą a mężczyzną?”

Nauczyciel przedstawia rozwój seksualny człowieka lub kieruje rozmową uczniów tak, by podkreślić, że:

-          człowiek jest istotą płciową, istnieje jako kobieta lub mężczyzna,

-          rozwój seksualny człowieka obejmuje sferę biologiczną, psychiczną i duchową,

-          inna jest rola biologiczna kobiety, inna mężczyzny,

-          funkcje biologiczne organizmu wpływają na zachowania kobiety
i mężczyzny oraz wzajemne (różne) oczekiwania,

-          odmienne sposoby myślenia, zachowań i postaw wynikają również z różnic w strukturach i funkcjonowaniu mózgu kobiety
i mężczyzny,

-          płciowość człowieka kształtuje się nie tylko pod wpływem czynników biologicznych, ale także pod wpływem wychowania
i kontaktów z innymi ludźmi – dorosłymi i rówieśnikami (12 min).

5.       Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków.

Uczniowie zgłaszają wnioski wynikające z lekcji (wyznaczona osoba zapisuje je na arkuszu papieru)

Ø         Kobieta i mężczyzna różnią się, nie ma lepszej i gorszej płci, kobieta i mężczyzna potrzebują siebie nawzajem, jednej
i drugiej płci należą się godność i szacunek

Ø         Poznanie typowych cech seksualności kobiety i mężczyzny pomaga zrozumieć własną płeć oraz płeć odmienną

Ø         Brak zrozumienia różnic między kobiecością i męskością jest przyczyną nieporozumień i konfliktów (7 min).

 

 

 
ZAŁĄCZNIK NR 1

 

 

-          Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus

-          Mężczyźni mówią do rozumu, niewiasty do serca

-          Kobieta zmienną jest

-          Sercem mężczyzny są sprawy świata, a światem kobiety są sprawy jej serca

-          Mężczyzna buduje dom, kobieta go upiększa

-          Intuicję dała natura kobietom, aby mogły przeczuć u mężczyzn zamiary, które nigdy nie przemknęły im przez głowę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR  2

 

 

KOBIECOŚĆ

MĘSKOŚĆ

macierzyństwo

ojcostwo

wrażliwość

odwaga

delikatność

siła fizyczna

kierowanie się emocjami

kierowanie się rozumem

wrażliwość na słowa i gesty

wrażliwość na obraz

intuicja i wyczucie

skłonność do teoretycznych rozważań

podzielność uwagi

koncentracja na jednym zadaniu

zwracanie uwagi na estetykę, piękno

zwracanie uwagi na przydatność

lubi mówić i mieć słuchaczy

woli działać niż mówić

uleganie nastrojom, zmienność

stałe reakcje organizmu

potrzebuje bezpieczeństwa uczucio – wego (chce ciągłych zapewnień o miłości)

w erotyce reaguje głównie na bodźce wzrokowe

zachowanie seksualne jest związane z zaangażowaniem emocjonalnym

pobudzenie seksualne może być niezależne od zaangażowania uczuciowego

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin