422.doc

(374 KB) Pobierz
Szkoła jako miejsce przygotowania do dojrzałości

Szkoła jako miejsce przygotowania do dojrzałości

 

 

Przez różne osoby szkoła jest różnie odbierana i różnie się nam kojarzy. Jednym lepiej innym gorzej. W rzeczywistości szkoła jest miejscem, które ma nas przygotować do życia. Chodzimy do niej, aby nauczyć się niezbędnych czynności, która będą nam potrzebne w dorosłym życiu. Jednak przygotowanie do dorosłości zaczyna się znacznie wcześniej niż w momencie, kiedy usłyszeliśmy po raz pierwszy dzwonek, który zaprosił nas do sala lekcyjnych. Nasz edukacja w kierunku dojrzałości zaczyna się już w chwili naszych urodzin, kiedy to zaczynamy poznawać środowisko jakie nas otacza. Pomimo tego, że nic nie pamiętamy z naszych pierwszych chwil na Ziemi to są ona bardzo ważne dla naszego organizmy, bo to właśnie wówczas mamy pierwszy, mimowolny kontakt z otoczeniem i zaczynamy je poznawać. Jednak prawdziwa, świadoma już edukacja zaczyna się dla nas w momencie kiedy pójdziemy do szkoły.

 

 

Zajęcia w gimnazjum w Kraszewicach

 

Pierwszą barierą jaka staje mam na drodze ku dorosłości jest przedszkole. To właśnie w nim dziecko spotyka się ze swymi rówieśnikami i poznaje pierwsze oczekiwania jakie kieruje względem jej osoby wychowawca czy tez opiekun. Dziecko właśnie na etapie przedszkola odczuwa pierwsze lęki i obawy związane ze zmiana środowiska, z jakim miało dotychczas do czynienia. Na pewno najtrudniej będzie dziecku przeżyć kilka pierwszych dni, podczas których ważną rolę pełnić będą zarówno rodzice jak i nauczyciele. Ja osobiście uważam, iż najważniejszym z zadań będzie niedopuszczenie do tego, aby dziecko już po kilku dniach powiedziało nam, że już nie chce chodzić do przedszkola i woli siedzieć w domu. Jeżeli rodzice w sprawny sposób przekonają dziecko do tego, że musi ono chodzić do szkoły, to kolejną osobą, która będzie wspierać dziecko na drodze ku dojrzałości będzie opiekun w przedszkolu. Jego najważniejszym zadaniem jest przełamaniem ewentualnej bariery pomiędzy uczniem, a całą grupą. Musi się stać to już w przedszkolu, ponieważ im później to nastąpi tym jest gorzej dla dziecka i w momencie promocji do pierwszej klasy dziecko może mieć jeszcze większe opory, niż w przypadku niechęci przyjścia do przedszkola.

Jeżeli uczeń otrzyma już upragnioną promocję do pierwszej klasy szkoły podstawowej, rolę opiekuna przejmują nauczyciele z tejże szkoły. Dobrze by było, gdyby mogli oni zapoznać się z opinią na temat danego dziecka wprost od poprzednich opiekunów. Znacznie ułatwiło by to zadanie nauczyciela z szkoły podstawowej i na pewno przyczyniło by się do lepszej edukacji dziecka. Jednak taka metoda jest stosowana sporadycznie i nauczyciel z szkoły podstawowej musi na nowo poznawać psychikę swego nowego ucznia. Jego zadanie jest tym trudniejsze, iż musi on postarać się, aby uczeń nie miał kompleksów związanych z nowym otoczeniem i środowiskiem, w którym znajdują się dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Ale szkoła to przede wszystkim nauka. Właśnie w szkole podstawowej, która jest pierwszą poważnie traktowana instytucją służącą do prawdziwego uczenia jest niezwykle ważna. Uczniowie w pierwszych klasach doskonalą wiedze odnośnie pisania i czytania, jaką zdobyli w przedszkolu. Pierwsza klasa szkoły podstawowej jest okresem, w którym nauczyciel stara się zrównoważyć różnice pomiędzy poszczególnymi uczniami. W miarę poprawne wyrównanie poziomu między uczniami jest ważne z tego względu, że im lepiej uczeń opanuje materiał z pierwszych klas, tym lepiej i łatwiej będzie mu w przyszłości na drodze ku dojrzałości. Jeżeli uczeń się zniechęci może w jego psychice powstać bariera, która w przyszłości sprawi mu trudności w sprawnym opanowaniu konkretnego materiału.

Jeżeli uczeń sprawnie opanuje materiał z szkoły podstawowej czeka go kolejna, nie ostatnia droga awansu. Tym razem na jego ścieżce ku dojrzałości staje efekt reformy edukacyjnej, czyli szkoła gimnazjalna. W odróżnieniu od szkoły podstawowej, w której nauka trwa 6 lat, uczniowie w murach gimnazjum spędzą 3 lata, podczas to których będą doskonalić dotychczas poznane wiadomości i zdolności, a także poznawać nowe, które są przewidziane w programie zajęć dla gimnazji.

 

 

Uczniowie z SP Kraszewice podczas międzynarodowego konkursu matematycznego „Kangur bez granic

 

 

Uważam również, że ważną rolę na drodze ku dorosłości mogą pełnić różnego rodzaju konkursy i wszelkiego rodzaju olimpiady, które organizowane są we wszystkich typach szkół, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na szkołach wyższych. Takie konkursy przygotowują uczni do tego, aby w przyszłości bez większych problemów radzić sobie ze wszelkiego rodzajami egzaminami, jakie w przeszłości będziemy mieli przyjemność zdawać.

Wracając jednak do codzienności szkolnej, to w miarę upływu czasu w murach szkoły czujemy się coraz lepiej i wszystko co związane ze szkołą jest nam coraz bliżej. Jest to zgodne ze znana maksyma „nic co ludzkie nie jest mi obce”.

Kolejnym etapem na drodze ku dorosłości po ścieżce szkolnictwa jest wybór przed jakim staje uczeń kończący gimnazjum. Ma on do wyboru pójście do szkoły zawodowej, technikum lub trzy letniego liceum, a wybór drogi zależy głównie od zdolności jakie cechują ucznia.

Wybór na jaki zdecyduje się uczeń jest znaczący w jego życiu, ponieważ głównie od tej decyzji zależeć będzie to czym będzie się on zajmował i w jakim kierunku będzie postępować dalsza jego edukacja. Obecnie coraz częściej zdarza się, że uczeń decyduje się na szkołę o wyższym poziomie nauczania, niż ten jaki panuje w szkołach zawodowych. Mało tego, uczniowie coraz częściej i chętniej decydują się na wybór liceum niż technikum, ponieważ często już to gwarantuje znacznie wyższy poziom nauczania. Jeżeli się tak dzieje, to znacznie łatwiej będzie absolwentowi liceum dostać się na studia niż absolwentowi z technikum. Nie twierdzę, że tak jest zawsze, ale takie sytuacje są mi znane. Obecnie ucznia klasy maturalnej we wszystkich typach techników czeka dzień, którego nie zapomną do końca życia. Jest to dzień, w którym stają naprzeciw komisji i starają się jak najlepiej obronić wybrany przez siebie zawód. To głównie od tego jak nam się na nim powiedzie zależeć będzie to co będziemy robić w przyszłości, bo wiadomo, że znacznie łatwiej jest znaleźć prace osobie, która na egzaminie wypadła bardzo dobrze, niż tej, która zaliczyła egzamin z oceną nieco słabszą. Już kilka lat temu skończyły się czasy, kiedy pracownicy zatrudniali podwładnych, na tzw. „piękne oczy”. Jednak zanim absolwent szkoły średniej opuści mury szkolne, czeka go niezwykle ważny egzamin, który musi zdać jeżeli chce w przyszłości w społeczeństwie prosperować jako pełnowartościowa, dojrzała osoba. Egzamin maturalny nie bez powodów jest przecież nazywany egzaminem dojrzałości i to właśnie on otwiera nam możliwość dalszego, pełniejszego wstąpienia w dorosłe życie.

Jeżeli właśnie na tym egzaminie dojrzałości wypadniemy dobrze, to mamy otwarty szeroki wachlarz możliwości, jeśli tylko zdecydujemy się na dalszą edukację, bo jeżeli poprzestaniemy na tym poziomie edukacji, to chłopców czeka jeszcze jedna szkoła, a mianowicie kilkumiesięczna przeprawa przez koszary i poligony, czyli służba w wojsku. Jednak coraz częściej się zdarza, że przygodę z wojskiem nie chce rozpocząć większość młodych chłopców.

Wszystkie wyżej wymienione stopnie edukacji służą tylko i wyłącznie temu, aby z kilku letniego dziecka, które pnie się po szczeblach edukacji i zdobywa coraz to nowsze doświadczenia życiowe, powstał człowiek, który będzie doskonale przygotowany do bezkonfliktowego znalezienia swego miejsca w środowisku. Wielu z nich się to udaje, jednak i tak część z nich pomimo odpowiednich umiejętności nie potrafi znaleźć się w społeczeństwie. Zależy to głównie od psychiki osoby i zaangażowania w procesie edukacji.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin