Suplement 8.0.DOC

(2228 KB) Pobierz
C – GEO 7

C – GEO 7.0

Okno projektów



Nowe, „dokowalne” okno projektów zbliżone wyglądem do eksploratora Windows. Wszystkie opcje dostępne są z listy lub pod prawym przyciskiem myszy, bądź z menu projektów. W zależności czy podświetlony jest folder, projekt czy tabela, są dostępne opcje dotyczące wybranego elementu. Menu “Projekt” jest możliwość wyszukania projektu po podanych parametrach (Np: nazwa, KERG, TERYT, obręb, numer księgi robót, zleceniodawca, arkusz mapy). Można także podać opis terytorialny obiektu (województwo, powiat, gmina, obręb). Poza tym wprowadziliśmy możliwość zakładania folderów (katalogów) i umieszczania projektów w tych folderach. Aby umieścić projekt w folderze wystarczy myszką przeciągnąć projekt do folderu, co pozwoli na szybkie uporządkowanie istniejących już projektów. W przypadku skasowania folderu, projekty w nim zawarte zostaną przeniesione do katalogu głównego projektów. Kasowanie projektu zaznacza teraz projekt do usunięcia (można cofnąć także tą operacje). Projekt ten jest przenoszony do kosza Windows dopiero po wyjściu z programu. Otwarcie okna mapy nie powoduje teraz zamknięcia okna projektu co pozwala na jednoczesne przeglądanie map i projektów z tabelami.

Nowa wersja C-GEO jest już zabezpieczona przed błędami bazy typu „BLOB has been modyfied…”.

 



Nowa opcja dostępna pod prawym przyciskiem myszki na wybranym projekcie. Polega to na tym, że możemy w specjalnym katalogu zapisać projekt, który będzie udostępniany dla innych użytkowników w sieci. Katalog repozytorium może znajdować się na dowolnym dysku, także sieciowym. Może on także pełnić rolę kopii bezpieczeństwa. Ustawienie ścieżki dostępu do katalogów "repozytorium" i "projektów" dostępne jest po podświetleniu wiersza "Projekty" i wybrania prawego przycisku myszy. Jeżeli umieścimy wybrany projekt w repozytorium (prawy klawisz myszki naciśnięty po podświetleniu nazwy projektu), pojawi się on w w folderze Repozytorium. Aby z tego projektu mógł skorzystać inny użytkownik C-GEO, powinien założyć u siebie projekt o identycznej nazwie, a wówczas będzie widział w folderze Repozytorium projekt do pobrania. Użytkownik, który pobrał projekt z repozytorium, po jego modyfikacji, może ponownie umieścić go w repozytorium pod tą samą (wówczas poprzednia wersja zostanie usunięta), albo pod nową nazwą.

Tabela

Modyfikacja formatu Tango w celu umożliwienia exportu i importu danych GeoInfo V.

Dodany zestaw kodów zgodny z GeoInfo V.

Ustala się go w menu Opcje-Parametry programu, zakładka Mapa. Wybranie tego zestawu jest niezbędne w celu wykonania prawidłowego eksportu/importu danych do GeoInfo V.

Zakładki otwartych okien

Pod mapą umieszczone są zakładki otwartych okien map, tabel i modułów obliczeniowych C-Geo. Można je włączyć lub wyłączyć  w "opcje-paski narzędzi" Ułatwia to szybkie przełączanie między oknami

Kolumna "Kolor" w tabeli

Robiąc dwuklik myszą na kolorze możemy ustalić kolor punktu (symbolu ) 

Sortuj po zaznaczonych

Możliwość sortowania punktów tylko zaznaczonych.

Podgląd mapy w tabeli





Klikając na tą ikonkę uaktywnia się okienko podglądu mapy.

Ustawiając kursor na jakimś punkcie w tabeli okienko podglądu pokazuje ten punkt na mapie. Ikonki       pozwalają na oddalenie bądź przybliżenie widoku. Ponadto można włączyć podgląd numerów punktów, a także przejść natychmiast na mapę i zobaczyć otoczenie wybranego punktu

 

Translacja w tabeli

Dodano nowe opcje w translacji.

Dodawaj do "pustych" pól – wypełnia określoną wartością pola nie wypełnione.

Wyczyść pole H - czyści całą kolumnę H

do pola "H" wstaw – wstawia do H wpisaną liczbę

 

Opcje dostępne pod prawym przyciskiem myszki

 

- Twórz zadania tachimetryczne. Możliwość wygenerowania zadania dla modułu tachimetrii. Należy zaznaczyć

  punkty w  tabeli i utworzyć zadanie. Wybieramy stanowisko, nawiązanie, wysokość instrumentu, lustra i dokładność

  kąta. Po przejściu do modułu tachimetrii należy wczytać zapisane zadanie

- Kopiuj zawartość tej kolumny do innej. W przypadku, gdy są dodatkowe kolumny w tabeli możemy skopiować do

  nich zawartości innych kolumn. Należy zaznaczyć tylko jakie punkty maja zostać skopiowane i wskazać kolumnę.

- Zmień kolor zaznaczonych punktów – możliwość zmiany koloru symboli przypisanych do punktów 

Mapa

Eksport mapy do pliku rastrowego

 



Nowy eksport umożliwiający  zapisanie mapy wektorowej w postaci pliku rastrowego. Wybieramy format pliku, kolor i rozdzielczość.(im większa rozdzielczość tym dokładniejszy raster (ale i większy plik) Jeżeli wybraliśmy "tiff" należy jeszcze określić jego kompresję i czy ma być tworzony plik TFW jeżeli będziemy ten plik zaczytywać do Autocada bądź Microstation. Określamy zakres eksportu. Domyślnie program określa zakres całej mapy. Jeżeli chcemy aby została zapisana określona sekcja wystarczy ją wpisać i kliknąć na "wyznacz z godła". Na dole program wyświetla informację o rozmiarze rastra. Przy dużych rastrach należy być cierpliwym gdyż proces zapisu może trwać długo. Eksport ten może mieć wiele zastosowań. Na przykład można połączyć parę wczytanych rastrów w jeden, lub zapisać mapę wektorową w formie pliku rastrowego (także z podczytanym rastrem). Poza tym taki rysunek może służyć jako podkład mapowy dla projektanta.

 

 

 

 

 

 



Następny i poprzedni widok Możliwość cofnięcia lub ponowienia ostatniego widoku mapy

 



Okienko podglądu mapy Kliknięcie tej ikony aktywuje okno podglądu mapy. Okno to można umieścić w dowolnym obszarze mapy.

Wstawienie Dokumentu RTF



Kliknięcie tej ikonki powoduje pojawienie się nowego okna edytora tekstu, w którym możemy wpisywać teksty, tworzyć tabelki bądź wklejać dokumenty, tabelki np. z Worda lub Excela. Można również wklejać lub wczytywać rysunki (rastry, zdjęcia, zrzuty ekranu, symbole, itp.). Przygotowany obiekt możemy umieścić w dowolnym punkcie mapy. Można obiekt ten przesuwać bądź edytować jak np. napis na mapie.

 

Tekstowy kreator obiektów

umożliwia wstawianie obiektów przez podanie numerów punktów np:
"1a 2a 55 70-75". Stworzy obiekt łączący 1a z 2a z 55 z 70 z 71 z 72 z 73 z 74 z 75
Stworzenie obiektu następuje po naciśnięciu klawisza Enter
 

Obiekty K1

Zmodyfikowane wspomaganie tworzenia obiektów zgodnie z instrukcją K1.



Opcja ułatwia rysowanie mapy przez podpowiadanie typu linii, właściwych tekstów i symboli dla danego obiektu K1. Przykład. Chcemy wstawić właz. Należy wybrać odpowiednią grupę (Sieć wodociągowa) i odpowiedni obiekt z listy lub wpisać w polu edycyjnym kod "wlz"(potwierdzić klawiszem „Enter wybór). Wybranie obiektu powoduje uaktywnienie odpowiednich przycisków. W naszym przykładzie aktywne stają się przyciski:

   "Symbole" z możliwością wybrania dostępnych dla tego obiektu symboli,

   "Teksty" z możliwością wstawienia odpowiednich tekstów ,

Dodano możliwość definiowania różnych parametrów obiektów – np. kolorów dla takich samych kodów odnoszących się do różnych obiektów (np. WLZ w innym kolorze na warstwie Wodociągi a innym na warstwie Kanalizacja).

Oprócz tego w innych przypadkach możliwe też jest wstawienie obiektu zamkniętego bądź otwartego

Program sam definiuje odpowiednią warstwę w „Warstwach” i nadaje jej atrybuty zgodnie z instrukcją K1



Ikonki te pomagają w szybkiej edycji ostatnio używanych symboli i kodów

 



    pokazuje się nowe okno- Definicja obiektów

 



- Nowa definicja obiektów, otwarcie istniejącej i zapisanie bieżącej definicji. Uwaga! Utworzenie nowej definicji obiektów powoduje usunięcie bieżącej.



Dodaj, edytuj usuń obiekt. Powoduje dodanie, edytowanie, lub usunięcie kodów.

 



Dodaj, usuń lub edytuj istniejący symbol, tekst lub obiekt przypisany do kodu.

 



- Łączenie warstw. Czyli przenoszenie jednej warstwy na drugą.

- Przenieś obiekt na inną warstwę. Przeniesienie obiektu na inną warstwę

 

 

Przesłanianie

Działa podobnie jak “Obiekt zamknięty”. Tworzy obiekt zamknięty który będzie przesłaniał treść mapy. Zalecamy tworzenie go na odrębnej warstwie. Utworzony obiekt widoczny  jest dopiero po jego

           wybraniu.

 



Ostatnie symbole Wyświetla tabelkę z 16 ostatnio użytymi symbolami. Wystarczy wybrać symbol i mieścić go do na mapie

 



Dowolny kolor obiektu  Przed rysowaniem obiektu można zmienić kolor w jakim ma być rysowany, mimo że w warstwach jest zdefiniowany inny kolor. Powrót do koloru warstwy następuje po ponownej zmianie

                 koloru na "domyślny". Ustalony kolor działa dla tekstów, symboli, linii.

 

Opcje przyciągania

Aktywuje okno z opcjami przyciągania. Poprzednio okno to było tylko tymczasowe, teraz można je umieścić w dowolnym obszarze mapy.     

           Dodana możliwość włączenia/wyłączenia przyciągania do punktów bez numeru (z @). 

 

Kopiuj zaznaczone punkty 

Nowa ikonka na mapie. Służy do skopiowania do schowka zaznaczonych punktów na mapie w celu wklejenia ich do modułów obliczeniowych, np. do modułu objętości – z zachowaniem kolejności 

         punktów w obiekcie (np. linie szkieletowe, granice obszaru).

Edytor obiektów

Obróć kierunek punktów w “Edytorze obiektów” - zmiana kolejności punktów obiektu (dostępna pod prawym przyciskiem myszki)

Przenumerowanie punktów obiektu - możliwość przenumerowania punktów obiektu. Także punkty bez numeru (z @)

Formularz

Możliwość zapisania formularza binarnego (z mapą) bezpośrednio w danym projekcie, przez co po zapisaniu kopii bezpieczeństwa i przeniesieniu na inny komputer, będzie możliwość wczytania tej mapy i formularza już wcześniej przygotowanego.

 

Dostosowanie pasków narzędzi do własnych potrzeb



W “Opcje – paski narzędzi “ można wybrać które z pasków narzędzi mają być wyświetlane na mapie. Można je także odpowiednio modyfikować i umieszczać w dowolnym miejscu na mapie bądź na jej ramce.

 

 

 

 

 

 

Zmiany w module obliczeń objętości



- Dodana zakładka “połączenia stałe” służy do podania stałych połączeń między punktami (linii szkieletowych, breakline). Oznaczać można w ten sposób miejsca charakterystyczne (krawędź skarpy, siodło) co wpływa na kształt modelu terenu, zwiększając jego zgodność z rzeczywistym przebiegiem w terenie i dając większą dokładność obliczeń objętości. Ma to zastosowanie w przypadku modelu terenu generowanego metodą trójkątów) Połączenia stałe można wpisać ręcznie (zakładka “Połączenia stałe”, wkleić z mapy (kopiuj zaznaczone punkty), bądź po wygenerowaniu modelu terenu podczas edycji siatki trójkątów. Należy kliknąć na ikonce „wstaw połączenie” i wskazać początek i koniec połączenia. Zostanie dodana czerwona linia na rysunku. (a zakładce “połączenia stałe” pojawią się numery punktów określające tą linię). Klikając na ikonce „strzałki” możemy edytować rysunek modelu. Klikając na czerwoną linię zmieniamy ją w zwykłą (czyli już nie będzie “połączeniem stałym”, a klikając na czarną linię zmieniamy przekątną czworoboku modyfikując w ten sposób model terenu. Jeżeli model jest gotowy to klikamy “OK”.

-Dodano wartość pola powierzchni modelu przestrzennego i jego rzutu na płaszczyznę poziomą

Transformacja współrzędnych

Nowa ikonka "Format wprowadzonych danych" Określa się w jakiej postaci  są wprowadzane dane (grady, stopnie ,czy stopnie dziesiętne). Przełączając opcje program automatycznie przelicza współrzędne B i L
 

Wpasowanie rastra - punkty wpasowania



W module Wpasowanie Rastra dodano możliwość wyświetlenia na rastrze położenia danego punktu wpasowania. Zmieniono wygląd okna wpasowania tak, aby dla rastra przeznaczona była maksymalna powierzchnia ekranu. Zmodernizowano narzędzie półautomatycznego wpasowania map w układzie sekcyjnym. Okna z listą punktów wpasowania, ikona lupki i inne okna w module są teraz ruchome, co ułatwia wpasowanie rastrów.

 

 

 

 

 

 

Domknij obiekt otwarty

Możliwość zamknięcia stworzonego uprzednio obiektu otwartego. Wystarczy wybrać obiekt otwarty i pod prawym przyciskiem myszy wybrać „domknij obiekt otwarty”. Program łączy pierwszy punkt z ostatnim obiektu

Kółko myszki

W nowej wersji C-Geo zastosowanie ma również kółko myszki. Góra/Dół pozwala na powiększenie  bądź pomniejszenie okna mapy. Wciśnięcie i przytrzymanie kółka pozwala na przesunięcie mapy. (parametry  ustawień kółka myszki  ustala się w opcjach programu – zakładka Mapa)

Opcje

Kółko myszki



Współczynnik powiększenia kółka myszki w zakresie1,2 – 3,0

Powiększenie centralnego punktu mapy , bądź w miejscu gdzie jest kursor myszki

 

 

Układy odwzorowawcze



W Opcjach w zakładce „obliczenia” doszła możliwość ustawienia redukcji odwzorowawczej dla układu 2000, a także wyświetlania podziału sekcyjnego 2000.

 

Zestawy kodów - Obecnie ustalona instrukcja w projekcie jest na stałe do niego przypisana. Dzięki temu, nawet gdy projekt zostanie przekazany innemu użytkownikowi, nie utraci się informacji o kodach przypisanych dla tego projektu, ponadto nie ma już możliwości przypadkowego błędnego przypisania zestawu kodów do nowego projektu ze starego.

 

Metoda wydruku rastra – stopień redukcji jakości rastra. Wartości redukcji do wyboru od 1-10. Od najmniejszej redukcji do największej. Przydatne przy mapach o dużych powierzchniach gdzie są łączone mapa wektorowa i rastry, drukowane pliki nie obciążają systemu co pozwala na bezproblemowy wydruk. Znaczne zmniejszenie obciążenia pamięci uzyskać można już po wybraniu poziomu 2.

 

 

Zmiany w programie

C – GEO v. 6.5

Tabela

Eksport lub import SHP

Doszła nowa funkcja eksportu lub importu danych mapy w standardzie ArcView. Eksportowane są poligony i punkty wraz z ewentualnymi danymi z bazy danych (jeżeli jest taka założona dla danej warstwy).

 

Dokumenty dla punktów



Funkcja pozwalająca przypisać do punktów dokumenty (pliki rysunkowe – jpg, tiff, itp.). Należy tylko wybrać w tabeli punkt, do którego chcemy przypisać dokument (lub kilka dokumentów) a następnie albo dodać albo zeskanować plik. Gdy punkt ma dołączone dokumenty to w tabeli w kolumnie “Lp” jest oznaczenie w  kolorze czerwonym (przy aktywnej funkcji Dokumenty dla punktów)

 

Wybierz SQL



Zaawansowane wybieranie punktów z podaniem parametrów wyboru. Głównie chodzi tu o wyszukiwanie po dodanych przez użytkownika dodatkowych polach w tabeli współrzędnych (możliwość dodania nowych pól poprzez ikonkę Struktura). Zakładka „Parametry” określa czy wystarczy podać tylko początkową część tekstu, czy tylko końcową lub środkową.

 

 

 

 

 

 

 

Mapa

 

Kopiuj do schowka

 



Nowa ikonka na głównym pasku ikon mapy. Służy do tego, aby skopiować zawartość okna mapy do raportu. Można także wkleić zawartość schowka w inny program jak Word, Exel czy program graficzny. Wystarczy kliknąć na ikonce, wejść do raportu i zaznaczyć tam  miejsce wklejenia i kliknąć ikonkę „wklej” w raportach.

Widoki



Funkcja pozwalająca na zapamiętywanie widoków mapy. Wystarczy tylko kliknąć na ikonce “Zapisz bieżący widok” a aktualny widok mapy zostanie zapamiętany pod nazwą jaką podamy. Zapisany wcześniej widok możemy aktywować klikając na “Zastosuj widok”. Oczywiście możemy także usunąć zapisany wcześniej widok klikając na ikonkę “Usuń widok”.

 

 

 

 

Transformacja rastrów.

W opcji ”Mapa-raster” dodane zostało transformacja rastra lub całej grupy rastrów z układu 65 na 2000 lub odwrotnie.

Po wybraniu opcji należy podać katalog źródłowy rastrów (na ogół będzie to katalog C-Geo z rastrami, czyli c:/c-geo6/raster) i podać katalog docelowy – czyli tam gdzie mają być zapisane rastry po transformacji. Wybieramy układ pierwotny i wtórny rastrów a także południk lub strefę. Następnie podajemy przedrostek dla rastrów wynikowych. Możemy także włączyć korekty globalne. Po wykonaniu transformacji zostaje wyświetlony raport.

 

Uwzględnianie redukcji odwzorowawczych przy wyliczaniu czołówek na mapie

Zależne jest to od ustawienia w opcjach odwzorowania w zakładce “obliczenia”.

 

Rozmiar napisów

Możliwość zmiany rozmiaru czcionki do dowolnej wartości – dotychczas można było jedynie wybierać spośród dostępnych wysokości.

 

Rozszerzone “Drukuj”



Drukować można albo “Całość” (czyli w oknie wydruku pojawi   się cała mapa) albo “Wybrany Obszar” (obszar ten należy określić myszką analogicznie jak “Tworzenie obiektu zamkniętego”). Dodatkowo można wydrukować obszar który jest w zakresie wybranego obiektu na mapie (np. granica obrębu lub działki). Dodaliśmy także nową opcję “Schemat wydruku”. Możemy zapisać w tym oknie schemat określony dla danej mapy. Schemat obejmuje wszystkie ustawienia w oknie wydruku (łącznie z położeniem kartki do druku) i zapamiętuje je pod nazwą jaką wpiszemy po kliknięciu na widoczną obok ikonkę dyskietki “zapisz bieżące ustawienia jako schemat”. Ponadto dodaliśmy przycisk “Wstaw zarys strony na mapę” który wstawia obiekt otwarty na warstwę zerową w miejscu wydruku. Może to być pomocne w przypadku dokładnej edycji mapy (układu, napisów) mieszczących się w zakresie przyszłego wydruku.

Przełączanie koloru tła mapy

Szybka zmiana koloru tła mapy (czarny lub biały). Przycisk umieszczony jest w dolnym pasku pod mapą

Raporty

Zostały zmodyfikowane raporty o dodatkowy menadżer raportów. Służy on do lepszego zarządzania większą ilością raportów. Możliwe jest między innymi filtrowanie raportów według różnych kryteriów (np. typ zadania).



Usuwa zaznaczony raport

 



Usuwa zaznaczone raporty

 



Filtrowanie raportów. Możliwa filtracja raportów po danym obliczeniu lub po tabeli roboczej która była aktywna w momencie obliczenia. Wybór „Przekroje” spowoduje wyświetlenie wszystkich raportów przekrojów.

 

 

 





Sortowanie raportów po nazwie raportu (alfabetycznie); po dacie utworzenia raportu lub po nazwie tabeli, przy jakiej wykonywany był raport. Kolejność definiowana przez użytkownika – taka kolejność, jaką sami zdefiniujemy klawiszami „Przesuń zadanie”

 

 

 

 

 



-Zaznaczanie lub odznaczanie raportów – pojedynczo lub wszystkie.

 



-Zapamiętaj bieżące zaznaczenie. Opcja pozwalająca na zachowanie wybranych do “podglądu wydruku” zadań – zaznaczenie będzie automatycznie wczytane przy  kolejnym otwarciu okna.

 

Opcje

Wyświetlanie godła mapy Opcjonalne wyłączanie (w parametrach programu fiszka "Mapa")...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin