Scenariusz zabawy badawczej
dla dzieci 3 i 4-ro letnich
Temat : „Wszystko o wodzie”
Cele dydaktyczno – wychowawcze :
1) Poznawanie właściwości i stanów skupienia wody , poprzez obserwacje , proste doświadczenia i wyciąganie wniosków .
2) Uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin ludzi i zwierząt , oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania .
3) Rozwijanie ruchowej i słownej ekspresji twórczej .
4) Stymulowanie umiejętności płynnego mówienie poprzez ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze .
Cele operacyjne :
1) Dziecko bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku / i potrafi je opisać
2) Wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń , wie i potrafi ogólnie określić , kiedy woda zmienia się w lód / bardzo zimno / , a kiedy w parę
/ bardzo gorąco / .
3) Potrafi wymienić przynajmniej cztery wartości czy sposoby
wykorzystania wody
4) Rozumie potrzebę zakręcania wody i dokładnie zakręca kran po myciu.
5) Potrafi obrazować ruchem wskazane czynności .
Pomoce :
- przegotowana woda w przezroczystym naczyniu , kubek dla każdego dziecka , lód / kostki / , gotująca woda w szklance , lusterko , szarfy , woda z mydłem , słomki dla każdego dziecka , nagranie magnetofonowe z muzyką marszową .
Przebieg zajęcia :
1) Rozwiązywanie zagadki o wodzie .
Treść – „Służy do mycia , służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia”
2) Badamy wodę
- obserwacja wody / określanie koloru , wyglądu ,stanu skupienia /
- wąchanie wody / określanie zapachu /
- próbowanie wody / określanie smaku /
3) „Czy to też woda ?”
- oglądanie kostek lodu / określanie temperatury , wyglądu , zmian
zachodzących pod wpływem ciepła
- obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu /
ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA NAUCZCIEL SAM TRZYMA LUSTERKO NAD PARUJĄCĄ WODĄ
4) Od czego zależy czy woda jest cieczą , parą , czy lodem ? – wyciąganie
wniosków z doświadczeń .
5) „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi .
Słońce świeci - marsz przy muzyce . Na przerwę w muzyce , oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /
Siedząc obserwują deszcz : siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem .
Kap ,kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk ,puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę
Szu ,szu ,szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup ,chlup ,chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej / .
6) Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi , zwierząt i roślin
i o konieczności jej oszczędzania .
7) Ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których wykonywaniu
potrzebna jest woda / np. myjemy ręce , zęby , pierzemy , pijemy wodę,
pływamy , podlewamy kwiaty / .
8) Wesołe zabawy z wodą , czyli puszczanie baniek mydlanych / ćwiczenie
oddechowe /
9) Podsumowanie w formie zabawy twórczej / dedukcja/ – Co by było gdyby na całym świecie zabrakło wody .
10) Mycie rąk w łazience , dokładne zakręcanie kranu.
Opracowała: Elżbieta Gałaj
Nauczyciel P.M. nr 160 w Łodzi
kacperekb2005