''Stan równowagi chemicznej'' (''Chemia w szkole'' 4-2007 r.).pdf

(126 KB) Pobierz
untitled
Metodyka i praktyka szkolna
Stan równowagi
chemicznej
Scenariusz lekcji chemii w szkole ponadgimnazjalnej
Scenariusz ten uzyskał I nagrodę w konkursie, pod tym samym tytułem,
ogłoszonym na łamach naszego czasopisma. Realizacja scenariusza
wymaga co najmniej trzech jednostek lekcyjnych. Do jego realizacji
nie jest konieczna znajomość zagadnień kinetyki reakcji chemicznych.
WŁODZIMIERZ KUŚMIERCZUK
Cele ogólne lekcji:
zapisać prawo działania mas na podsta-
wie równania reakcji w układach homo-
genicznych i heterogenicznych
Wyjaśnić znaczenie terminów: odwra-
calność reakcji chemicznej, równowaga
chemiczna i jej dynamiczny charakter,
stan równowagi.
zinterpretować wartość liczbową stałej
równowagi reakcji
Zapoznać z prawem równowagi (prawem
działania mas) i stałą równowagi.
stosować regułę przekory w sytuacjach
zmian: ilości reagenta, jego stężenia, ci-
śnienia, objętości, temperatury
Wskazać na możliwości sterowania
przebiegiem reakcji chemicznej i na-
uczyć posługiwania się regułą przekory.
posługiwać się prawem równowagi do
sterowania kierunkiem przebiegu reakcji
określać wpływ rozcieńczania (zatęża-
nia) na równowagę
Cele operacyjne:
Uczeń wie:
przeprowadzać obliczenia dotyczące sta-
nu równowagi reakcji.
co to jest reakcja odwracalna
na czym polega dynamiczny charakter
równowagi chemicznej
Metoda: problemowa
kiedy w układzie ustala się stan równo-
wagi
Materiały: Arkusze do ćwiczeń (załączni-
ki I, II i III), odczynniki i sprzęt laborato-
ryjny podane w opisie doświadczeń.
czego dotyczy prawo równowagi (prawo
działania mas)
że stałą równowagi oblicza się na pod-
stawie stężeń równowagowych w stałej
temperaturze
PRZEBIEG LEKCJI
Część wprowadzająca: Odwracalność re-
akcji chemicznej
N: Zapisując równania reakcji i oblicza-
jąc na podstawie ilości substratu ilość pro-
duktu zakładaliśmy, że przynajmniej jeden
z substratów przekształci się całkowicie
w produkt(y). Czy założenie to jest praw-
dziwe? Sprawdzimy to na przykładzie reak-
że stała równowagi zależy tylko od tem-
peratury
że katalizator nie wpływa na stan równo-
wagi
Uczeń umie:
wyjaśnić, czym różni się stan stacjonarny
od stanu równowagi
4/2007
41
221573964.004.png
Metodyka i praktyka szkolna
cji zobojętnienia słabego dwuprotonowego
kwasu szczawiowego mocną zasadą, wodo-
rotlenkiem sodu.
Zapiszcie równanie reakcji wodorotlen-
ku sodu z kwasem szczawiowym H 2 C 2 O 4 .
Jednym z produktów jest sól „obojętna”,
szczawian sodu. W jakim stosunku molo-
wym reagują ze sobą te substancje?
także wychodząc od produktów tej reakcji,
co zaobserwowaliście w doświadczeniu 2.
Zapis tej reakcji można przedstawić nastę-
pująco:
2NaOH + H 2 C 2 O 4
Na 2 C 2 O 4 +2H 2 O
Strzałki o przeciwnych grotach ozna-
czają, że w każdym momencie substancje
po lewej stronie przekształcają się w te po
stronie prawej, i odwrotnie. Podział na
substraty i produkty staje się umowny i za-
leży od sposobu zapisania równania reak-
cji. Wszystkie reagenty tworzą jeden układ ,
a reakcje zapisane „w prawo” i „w lewo” są
wzajemnie uwarunkowane.
Doświadczenie 1. i 2.
Odczynniki i sprzęt : roztwory mianowane
– 1 mol·dm 3 NaOH i 0,5 mol·dm 3 kwas
szczawiowy (sporządzone np. z gotowych
odważek analitycznych), fenoloftaleina, pi-
peta wielomiarowa 5 cm 3 , krystaliczny
szczawian sodu, woda destylowana, probów-
ki, szpatułka.
1. Do probówki wprowadź za pomocą pi-
pety po 5 cm 3 1 mol·dm 3 roztworu NaOH
i 0,5 1 mol·dm 3 roztworu kwasu szczawio-
wego. Zawartość wymieszaj. Czy użyte ilo-
ści zasady i kwasu są stechiometryczne?
Dodaj do otrzymanego roztworu 3 kro-
ple roztworu fenoloftaleiny. O czym świad-
czy różowe zabarwienie roztworu?
Wniosek: Mimo stechiometrycznej ilości
kwasu, część wodorotlenku sodu nie prze-
reagowała, zatem pozostała też część kwa-
su szczawiowego.
Odwracalność odnosi się do wszelkich
procesów molekularnych , także fizycznych,
np. takich jak rozpuszczanie czy przemiany
fazowe .
Część postępująca:
I. Równowagi chemiczne
N: Skoro reakcje mogą być odwracalne ,
to w chwili, w której ilości substratów
i produktów przestają zmieniać się, nie ma
postępu reakcji. Na poziomie makrosko-
powych parametrów układu zmiany już nie
zachodzą, natomiast na poziomie moleku-
larnym reakcje w obu kierunkach nadal
biegną, ale z jednakową niezerową szybko-
ścią. W tym samym czasie taka sama ilość
każdego z reagentów zanika, jak i powsta-
je. Stan taki nazywamy równowagą dyna-
miczną.
Warunkiem osiągnięcia przez reagenty
stanu równowagi jest dynamika procesów
molekularnych!
Nie wystarczy zmieszanie ze sobą re-
agentów.
Jeśli przypominacie sobie reakcję estry-
fikacji i odwrotną do niej reakcję hydroli-
zy, to odpowiadają one warunkom reakcji
odwracalnej. Sprawdźmy jakie warunki
trzeba zapewnić, aby można było osiągnąć
stan równowagi podczas hydrolizy aspiry-
ny, związku, który jest estrem kwasu
octowego.
2. Do probówki zawierającej ok. 10 cm 3
wody destylowanej dodaj szczyptę stałego
szczawianu sodu, wymieszaj do rozpuszcze-
nia soli, a następnie dodaj 3 krople roztwo-
ru fenoloftaleiny.
O czym świadczy różowe zabarwienie
roztworu?
Wniosek: Szczawian sodu reaguje z wo-
dą. Jednym z produktów jest wodorotlenek
sodu (drugim musi być kwas szczawiowy).
N: Sytuacja, którą zaobserwowaliście
w doświadczeniu 1. nie jest bynajmniej wy-
jątkowa. Reakcje chemiczne, w których
substraty nie przekształcają się całkowicie
w produkty są pospolite. Reakcje takie, to
reakcje odwracalne.
Stan, w którym nie obserwuje się dal-
szego postępu reakcji, można osiągnąć
42
Chemia w Szkole
221573964.005.png
Metodyka i praktyka szkolna
Doświadczenie 3.
Odczynniki i sprzęt: aspiryna, stężony
H 2 SO 4 , woda, pipeta, probówki, palnik
Do probówki wypełnionej w 1/3 wodą
wrzuć pół tabletki aspiryny.
Po rozpuszczeniu sprawdź zapach za-
wartości. Następnie ogrzej zawartość i po-
wtórnie sprawdź zapach.
Dodaj pipetą ok. 2 cm 3 stężonego kwasu
siarkowego, ogrzej i znowu sprawdź za-
pach.
N: O czym świadczy zapach octu w trze-
ciej próbie? U: Utworzył się kwas octowy,
tzn. zaszła reakcja hydrolizy.
N: Jaka była rola kwasu siarkowego w tej
reakcji? U: Był katalizatorem.
Wniosek: Hydroliza aspiryny (estru)
i dojście do stanu równowagi reakcji wyma-
ga niezerowej szybkości reakcji, tj. odpo-
wiedniej temperatury i katalizatora.
Jeżeli układ jest homogeniczny, to rów-
nowaga dotyczy jego każdego makrosko-
powego fragmentu. Oznacza to, że stan
równowagi takiego układu można opisać
podając tylko wartości parametrów nieza-
leżnych od wielkości układu, tzw. parame-
trów intensywnych. W szczególności są to
temperatura ( T ), ciśnienie ( p ) i stężenia
molowe wszystkich składników układu.
Różne stany równowagi to różne zestawy
wartości tych parametrów.
Każda reakcja w układzie izolowanym
może być traktowana jako odwracalna , a to
oznacza, że w stanie równowagi muszą wystę-
pować wszystkie reagenty, chociaż ilości (stę-
żenia) niektórych mogą być bardzo małe.
Problem : Jeżeli w danej chwili wszyst-
kie parametry poszczególnych części na-
szego ciała mają ustalone wartości, czy
oznacza to, że jako organizm jesteśmy
w stanie równowagi?
Dyskusja... nie dłuższa niż 5 minut! Na-
uczyciel koryguje wypowiedzi i wyjaśnia:
NIE! Chociaż parametry organizmu mogą
być w danej chwili stałe, organizm nasz
utrzymuje stałą temperaturę, ale ciągle
oddaje energię do otoczenia, wymienia
substancje z otoczeniem, reakcje utlenia-
nia biegną w jednym kierunku, etc. Stan
taki nazywamy stanem stacjonarnym.
Układ w równowadze musi być układem
izolowanym! Ale... W odniesieniu do jed-
nostkowych procesów w poszczególnych
częściach organizmu możemy mówić
o równowagach i do ich opisu stosować do-
brze poznane przez naukę prawa dotyczą-
ce równowag. Możemy wpływać na stan
tych równowag, a to może być kwestią ży-
cia bądź śmierci.
N: Makroskopowa szybkość reakcji
w stałej temperaturze osiąga po pewnym
czasie wartość zerową. Czas ten zależy
od szybkości reakcji, a wysoka temperatura
i katalizatory skracają go. Mamy wówczas
stan równowagi. W stanie tym wszystkie
parametry układu mają ustalone wartości
zwane wartościami równowagowymi . Kata-
lizator nie wpływa na równowagę , tylko
pozwala ją szybciej osiągnąć.
Definicje:
1. Układ jest izolowany, jeżeli nie wymienia
z otoczeniem masy (substancji) ani energii.
2. Układ homogeniczny składa się z jednej
fazy i może to być pojedyncza substancja,
mieszanina gazów lub roztwór
Uwaga!: Pojęcie fazy powinno być
uczniom znane lub trzeba je zdefiniować.
Wiąże się z tym pojęciem określenie parame-
try intensywne .
Uwaga: Tekst ćwiczeń uczniowie otrzy-
mują jako załącznik (załącznik I, s. 44).
Zasada przyrody: Jeżeli reakcja che-
miczna (lub dowolny proces molekularny)
biegnie w układzie izolowanym , to po ja-
kimś czasie ustali się stan równowagi,
w którym wszystkie parametry układu osią-
gają stałe wartości.
II. Prawo równowagi (prawo działania
mas)
N: Jeżeli w układzie homogenicznym za-
chodzi reakcja odwracalna przedstawiona
umownym zapisem:
4/2007
43
221573964.006.png
Metodyka i praktyka szkolna
a A + b B c C + d D
to w stanie równowagi stężenia molowe
wszystkich reagentów spełniają zależność,
która wynika z równania reakcji.
skojarzeń, nazwiemy je PRAWEM RÓW-
NOWAGI.
Funkcja stężeń równowagowych sub-
stratów i produktów, której postać wynika
z równania reakcji, ma dla danej reakcji,
w określonej temperaturze, wartość stałą.
Liczba ta to stała równowagi. W warun-
kach niezbyt wielkich ciśnień stała równo-
wagi zależy wyłącznie od temperatury.
Wartości stałych równowag uzyskuje-
my z pomiarów, np. stężeń równowago-
wych lub związanych z nimi innych wielko-
ści. Na podstawie wartości liczbowej tej
stałej możemy stwierdzić, czy w stanie rów-
nowagi reakcji przeważają substraty
( K << 1), produkty ( K >> 1), czy też ilo-
ści substratów i produktów są porównywal-
ne ( K ~ 1) (załącznik II).
[C] [D]
[A] [B]
d
K
=
a b
K jest dla reakcji w stałej temperaturze
wielkością stałą (liczbą) i nazywa się stałą
równowagi reakcji . Zależność ta została
odkryta doświadczalnie i nazwana prawem
działania mas (tzw. „ masy aktywne ”, to
w dawnej terminologii stężenia). Prawo to
jest wnioskiem z praw termodynamiki dla
układów w stanie równowagi i ma ogólniej-
sze odniesienia, także do procesów fizycz-
nych. Traktujcie je jako prawo przyrody .
Ponieważ jego nazwa nie nasuwa żadnych
Załącznik I
Ćwiczenia: „Odwracalność procesów chemicznych i fizycznych”.
1. Jeżeli ogrzewamy w otwartym tyglu węglan wapnia, to reakcja zachodzi do końca
i otrzymujemy tlenek wapnia i dwutlenek węgla.
CaCO 3 ( s ) CaO( s ) + CO 2 ( g ) s – substancja stała, g – gaz
Tlenek wapnia przechowywany w otwartym pojemniku, w temperaturze otocze-
nia przekształci się całkowicie w węglan wapnia, tzn. zachodzi reakcja odwrotna.
Obie reakcje są jednak nieodwracalne. Jakie warunki powinny być spełnione, aby
reakcja była odwracalna, tj. osiągnęła stan równowagi?
Zapisać wniosek: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Jeżeli do szklanki z lodem dolejemy wody i będziemy kontrolowali temperaturę
mieszaniny, to po pewnym czasie ustali się ona na wartości 0°C.
Czy oznacza to, że ustalił się stan równowagi dla procesu topnienia? (co dzieje się
z ilościami obu faz?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jakie warunki powinny być zapewnione, aby stan równowagi został osiągnięty?
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Wniosek: Do utrzymania stanu równowagi nie wystarczy, aby układ był zamknię-
ty. Nie może on też wymieniać energii z otoczeniem.
44
Chemia w Szkole
c
221573964.007.png 221573964.001.png
Metodyka i praktyka szkolna
Załącznik II
Uwaga: Pierwsze przykłady rozwiązujemy na lekcji, zaś pozostałe są zadaniem do-
mowym.
1. Zapisz prawo równowagi (wyrażenie na stałą równowagi) dla następujących re-
akcji w układach homogenicznych:
a. 2SO 2 ( g ) + O 2 ( g )
2SO 3 ( g ) K a =
b. COCl 2 ( g )
CO( g ) + Cl 2 ( g ) K b =
K b = 12,2 (900 K)
c. H 2 ( g ) + Cl 2 ( g )
2HCl( g ) K c =
K c = 1,8·10 33 (298 K)
d. COCl 2 ( g ) + H 2 ( g ) CO( g ) + 2HCl( g ) K d =
e. HClO( aq ) H + ( aq ) + ClO ( aq ) K e = K e = 5·10 –8 (298 K)
f. NH 4 + ( aq ) + PO 4 3– ( aq ) NH 3 ( aq ) + HPO 4 2– ( aq ) K f =
g. NH 4 + ( aq ) + H 2 O NH 3 ( aq ) + H 3 O + ( aq ) K g = K g = 5,6·10 –10
h. PO 4 3– ( aq ) + H 3 O + ( aq ) HPO 4 2– ( aq ) + H 2 O K h = K h = 7,7·10 13
2. Ze sformułowania prawa działania mas wynika, że:
A. Stała równowagi reakcji zapisanej w odwrotnym kierunku jest równa 1/ K .
B. Stała równowagi reakcji zapisanej jako suma równań reakcji 1 i 2 jest równa
K 1 · K 2
C. Stała równowagi reakcji zapisanej jako różnica równań reakcji 1 i 2 jest równa
K 1 / K 2
Sprawdź, na podstawie ćwiczenia 1, że:
1. K d = K b · K c 2. K h = K f / K g
3. dla reakcji 2SO 3 2SO 2 + O 2 ; K =1/ K a
– Jakie praktyczne znaczenie mają te właściwości? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
– Oblicz wartości: K d i K f . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
– Na podstawie wartości liczbowych stałych równowag z ćwiczenia 1 określ, czy
w podanych warunkach równowaga „sprzyja” produktom reakcji, czy substratom.
3. A. Oblicz wartość stężeniowej stałej równowagi syntezy amoniaku
N 2 ( g )+3H 2 ( g ) 2NH 3 ( g )
jeżeli w temp. 200°C równowagowe stężenia wynoszą: [N 2 ] = 2,12 mol·dm 3 ,
[H 2 ] = 1,75 mol·dm 3 , [NH 3 ] = 84,3 mol·dm 3 .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
B. Dla reakcji przedstawionej równaniem: PCl 5 ( g ) PCl 3 ( g ) + Cl 2 ( g ) stała
równowagi w temp. 500°C, K = 35. Jakie jest stężenie równowagowe Cl 2 , jeże-
li stężenia PCl 5 iPCl 3 wynoszą odpowiednio 0,015 mol·dm 3 i 0,78 mol·dm 3 ?
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Porównaj stężenia obu produktów tej reakcji. Czy wynik obliczenia jest dla Cie-
bie zaskakujący?
Komentarz nauczyciela : Jak pamiętasz, stan równowagi układu można osiągnąć
wychodząc z substratów lub produktów bądź mieszając ze sobą jedne i drugie. Stężenia
równowagowe nie muszą być w relacji molowej wynikającej z równania reakcji, nato-
miast ich zmiany na skutek postępu reakcji zawsze!
4/2007
45
221573964.002.png 221573964.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin