tradycje wielkanocne.doc

(48 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa II

Scenariusz zajęć zintegrowanych wykorzystaniem technologii informacyjnej dla klasy II

Krąg tematyczny:  Idą święta.

Temat dnia:          Poznajemy tradycje i obrzędy wielkanocne w Polsce.

Cele zajęć:

Uczeń potrafi :

·         wyjaśnić znaczenie słowa "tradycja.

·         wymienić niektóre zwyczaje i obrzędy wielkanocne,

·         odróżnić pisanki, kraszanki, nalepianki i nakrapianki,

·         wypowiadać się na temat przeczytanego tekstu.

·         sformułować i zapisać życzenia świąteczne;

·         zastosować zasady pisowni zwrotów grzecznościowych wielką literą.

·         dodawać i odejmować liczby w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

·         mnożyć i dzielić liczby w zakresie 30.

·         przeanalizować i rozwiązać zadanie tekstowe.

·         korzystać z narzędzi przybornika w programie graficznym Paint

Cele wychowawcze

Uczeń potrafi:

·         dostrzec piękno tradycji i zwyczajów świątecznych;

·         współpracować w zespole;

·         dbać o ład i porządek podczas pracy;

·         ocenić swoją pracę.
 Uczeń rozumie:

·         znaczenie kulturalnej zabawy podczas świąt.

·         rozumie potrzebę właściwego zachowania się w różnych sytuacjach.

 

Metody pracy: pogadanka, rozmowa, drama, pokaz, praca z tekstem, działalności praktycznej.

 

Formy pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana., indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: komputery, prezentacja multimedialna pt. „Wielkanocne obrzędy”, mapa Polski, opracowane

                                    karty pracy, rekwizyty do inscenizacji, ozdoby wielkanocne.

 

 

Przebieg zajęć

1.       Wprowadzenie do tematu – recytacja wiersza na powitanie gości i uczniów pt. „Wielkanoc”

2.       Ustalenie co jest tematem zajęć.

3.       Wyszukanie w encyklopedii multimedialnej znaczenia słowa „tradycja” i „obrzęd”.

4.       Omówienie tradycji wielkanocnych poprzedzone  przedstawieniem scenek dramowych dotyczących poszczególnych tradycji i obrzędów.  (pisanki, Stół Wielkanocny, Składanie życzeń, Chodzenie z Kogucikiem Lany Poniedziałek, Pucheroki, ). Obejrzenie prezentacji multimedialnej.

5.       Praca w grupach. wyszukiwanie na stronie internetowej: www.interia\wielkanoc.pl informacji na temat symboliki poszczególnych zwyczajów wielkanocnych. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania do przeczytanego tekstu.

6.       Indywidualne uzupełnienie karty pracy sprawdzającej umiejętność rozróżniana pisanek, kraszanek, nakrapianek i nalepianek.

7.       Praca w grupach zróżnicowana. (Redagowanie życzeń świątecznych).

I zespół – samodzielne redagowanie życzeń (uczeń zdolny)

II zespół  - redagowanie życzeń przy użyciu zgromadzonego słownictwa. (uczeń dobry)

III zespół-  tekst do uzupełnienia. (uczniowie najsłabsi)

Uczniowie jako zadanie domowe mają przepisać tekst życzeń na przygotowaną wcześniej kartkę świąteczną .

8.       Zabawa ruchowa „Przedświąteczne zakupy”

9.       Rozwiązywanie zadania:

Każdy uczeń otrzymuje paragon ze sklepu spożywczego. Na jego podstawie ma dokonać obliczeń i odpowiedzieć na pytania.

10.   Rozwiązywanie zadania: „Połącz kurczaka z jajem”

W kopertach uczniowie otrzymują kurczaczki i jajeczka. Zadaniem uczniów jest dobrać je w odpowiednie pary. Pomogą wam działania, które są na skorupkach, zaś wyniki są na kurczakach.

11.   Praca przy komputerach. Kolorowanie  matematycznych pisanek.

12.   Zadnie i wyjaśnienie pracy domowej:

             I poziom (uczeń zdolny) Ułóż i napisz kilka zdań na temat wielkanocnych zwyczajów.

            Wszyscy uczniowie otrzymują do uzupełnienia kartę pracy.

13.   Podsumowanie zajęć.

             Uczniowie siedzą w kręgu i kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie Wielkanoc to…

14.   Ocena aktywności uczniów.

§         Nauczyciel wiesza na tablicy drabinkę. Rozdaje uczniom kurczaczki. Uczniowie umieszczają kurczaczki na szczeblach drabinki - od najniższej do najwyższej - w zależności od tego, jak oceniają swoją pracę podczas zajęć.

§         Nagrodzenie uczniów za pracę podczas zajęć czekoladowym jajeczkiem.

15.   Pożegnanie uczniów i  gości.  Złożenie świątecznych życzeń.

 

 

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć

Justyna Kargul

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin