Nie żyje Aleksander Gudzowaty.rtf

(1681 KB) Pobierz

Nie żyje Aleksander Gudzowaty

14-02-2013

 

Nie żyje Aleksander Gudzowaty, jeden z najbogatszych Polaków. Był biznesmenem działającym w branży gazowej, przez swoją firmę Bartimpex przez wiele lat współwłaścicielem Europolgazu, zarządzającego polskim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego.

 

Informację o śmierci Gudzowatego potwierdzili Informacyjnej Agencji Radiowej pracownicy Bartimpexu.

 

Gudzowaty urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi w Polsce. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. Działał w ruchu studenckim.

 

W latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch wiodących polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących cały polski przemysł lekki. Od 1978 do 1992 roku pracował jako dyrektor zarządzający a później jako dyrektor naczelny PHZ Kolmex S.A. – firmy specjalizującej się w branży związanej z kolejnictwem. Pracę w PHZ Kolmex zakończył w 1992 roku. Od tego też roku jest Dyrektorem Naczelnym i Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego BARTIMPEX S.A. Jest twórcą Fundacji Crescendum Est Polonia, wspomagającej wybitnie uzdolnionych młodych artystów i naukowców.

 

Duże pieniądze Gudzowaty zarobił w latach 90 XX w. na handlu barterowym, kupując od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. W krótkim czasie znalazł się na liście najbogatszych Polaków. W 2008 z majątkiem 3,7 mld zł znalazł się na dziewiątym miejscu na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" i na 56. miejscu na liście stu najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tego samego tygodnika.

 

Zasiadał także w Radzie Gubernatorów Centrum Peresa dla Pokoju. Największy sukces osiągnął jako autor inżynierii finansowej, przy pomocy której likwidował polskie olbrzymie długi za gaz z Rosji 1991 – 1993 i przy tej okazji rozwinął polski eksport. Za wspieranie pokojowych działań Centrum Peresa dla Pokoju w ostatnich dziesięciu latach został uhonorowany w 2008 roku specjalną nagrodą „Dekada Partnerstwa” jako jeden z dziesięciu.

 

Aleksander Gudzowaty został uhonorowany w 2009 roku w Nowym Jorku wyróżnieniem Anti-Defamation League za prace na rzecz obrony mniejszości narodowych. Aktualnie w Jerozolimie formuje się Światowe Centrum Tolerancji wg idei, których autorem był Aleksander Gudzowaty.

 

W dniu 28 maja 2012 roku został powołany na Honorowego Prezydenta Światowego Centrum Tolerancji w Jerozolimie.

Źródła: IAR, Media

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin