Udana współpraca z rodzicami.doc

(30 KB) Pobierz
Udana współpraca z rodzicami

Udana współpraca z rodzicami

Wiele się mówi o dobrej współpracy szkoły z rodzicami. Pojawia się coraz więcej publikacji na ten temat. Aktywne włączenie się rodziców do współpracy jest bardzo ważnym elementem w procesie przemian, jakie dokonują się w systemie oświaty. Obie strony mogą stać się sojusznikami we wspólnej sprawie.
Szkoła jest obok domu naturalnym środowiskiem w którym uczniowie spędzają dużo czasu. Tutaj kształtuje się osobowość dziecka, jego zachowanie, kontakty międzyludzkie.

K. Śnioszek stwierdza: "Truizmem będzie stwierdzenie, iż edukacja wspiera się na trzech zasadniczych filarach: uczniach, nauczycielach i rodzicach. Jeśli pominie się lub osłabi którykolwiek z nich, cała budowla chwieje się w posadach", dlatego dobra i systematyczna współpraca jest bardzo ważna.

Wspólnym celem zarówno nauczycieli jak i rodziców jest szeroko pojęte dobro dziecka-dbałość o jego prawidłowy i harmonijny rozwój. Rodzice przekonani o dobrej woli ze strony wychowawcy sami będą dążyć do współpracy. Należy podkreślić, że za współpracę odpowiedzialność ponoszą obie strony, ponieważ są partnerami w realizowaniu zadań związanych z wychowaniem dziecka.

Aby sprostać powyższym wymaganiom w placówce, w której pełnimy rolę nauczyciela i wychowawcy należy stosować różne formy współpracy z rodzicami.
Wychowawca jest inicjatorem i prowadzącym spotkanie z rodzicami. Do jego zadań należy:
- Stworzenie i uwidocznienie wspólnego poczucia celu - dobra dziecka;
- Uświadomienie sobie i rodzicom odpowiedzialności za prawidłowy rozwój dziecka;
- Budowanie relacji w grupie rodziców, identyfikowanie się z nimi;
- Słuchanie;
- Inicjowanie działań;
- Korzystanie z doświadczeń rodziców;
- Autentyczne zrozumienie;
- Udzielanie informacji zwrotnej w sposób konstruktywny;
- Aktywizowanie rodziców;
- Profesjonalne przygotowanie do spotkań z rodzicami zgodnie z planem;
- Zapoznanie rodziców z planem dydaktyczno-wychowawczym, systemem oceniania i przedyskutowanie ważnych aspektów;
- Dbałość o własną poprawność językową oraz kulturę osobista;
- Tworzenie serdecznej, przyjaznej i aktywizującej atmosfery.

Jedną z najbardziej powszechnych i potrzebnych form współpracy z rodzicami są:
1. SPOTKANIA ZBIOROWE.
- wywiadówki;
- warsztaty;
- zajęcia pokazowe (spotkania z udziałem dzieci);
- pedagogizacja rodziców;
- spotkania z okazji uroczystości i imprez klasowych, szkolnych lub środowiskowych
2.KONTAKTY INDYWIDUALNE Z RODZICAMI.
- indywidualne rozmowy;
- spotkania w domu wychowanka;
- kontakty korespondencyjne (wpisywanie informacji, uwag, spostrzeżeń);
- rozmowy telefoniczne;
- "dni otwarte"
3. ZESPOŁOWE FORMY WSPÓŁPRACY.
- wybór rady rodziców klasy;

Dlaczego należy uczestniczyć w życiu klasy swojego dziecka?

Odpowiedź na to pytanie nie wymaga zastanowienia, jest dość łatwa.

Zebrania czy spotkania z rodzicami pomagają wszystkim zainteresowanym, rodzicom, wychowawcom i oczywiście dzieciom gdyż spotkania takie:
- integrują środowisko lokalne;
- inicjują działalność społeczną na rzecz szkoły (organizacja imprez szkolnych itp.);
- aktywizują rodziców do usprawnień, konstruktywnych zmian na terenie klasy i szkoły;
- dzielenie się doświadczeniami;
- umożliwiają rodzicom i wychowawcy współuczestnictwo i współudział w procesie wychowania dzieci;
- pozwalają na wymianę spostrzeżeń, uwag zaobserwowanych w domu rodzinnym oraz szkole, w efekcie - poszukiwanie różnych rozwiązań;
- umożliwiają poznanie nauczyciela czy nauczycieli uczących w klasie;
- są miejscem do rozwiązywania bieżących klasowych spraw;
- pozwalają na sięgnięcie po sprawdzoną literaturę poleconą przez wychowawcę - nauczyciela.


Zasady dobrego spotkania wychowawcy z rodzicami:
- dbamy, by program zebrania nie był zbyt ubogi ani zbyt bogaty;
- unikajmy zbyt długich wystąpień (jeśli mamy do przekazania wiele informacji, róbmy przerwy i zachęcajmy r rodziców do zadawania pytań)
- zwracajmy uwagę na reakcje niewerbalne rodziców (dzięki temu zorientujemy się jaki jest odbiór tego, o czym mówimy, zanim usłyszymy komentarze).
- słuchajmy uważnie tego, co mówią rodzice;
- mówmy spokojnie, niezbyt szybko, ciekawie (zwłaszcza gdy podajemy coś, co rodzice powinni zanotować);
starajmy się przykuć uwagę rodziców.

Na zakończenie chciałabym przytoczyć KODEKS SZKOŁY PRZYJAZNEJ RODZICOM wg I. Dzierzgowskiej z życzeniami takiej współpracy!

1. Rodzice z ufnością oddają szkole swój największy skarb. My - dyrekcja, nauczyciele i cały personel szkoły- wyrażamy wolę współpracy z rodzicami, tak, aby wspólnie tworzyć najlepsze warunki rozwoju dzieci.
2. Będziemy starali się poznać oczekiwania rodziców. Są one dla nas wskazówka, jak organizować pracę szkoły. Zadowolenie rodziców jest miarą jakości naszej szkoły.
3. Będziemy uważnie słuchali informacji rodziców o potrzebach ich dzieci i o warunkach, które będą najlepiej sprzyjały rozwojowi naszych uczniów.
4. Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Będziemy się starali realizować program wychowawczy zgodny z wartościami uznawanymi w rodzinach naszych uczniów i akceptowany przez rodziców.
5. W trakcie pracy coraz lepiej poznajemy naszych uczniów. Będziemy rzetelnie i obiektywnie informować rodziców o postępach dzieci. Będziemy przekazywali rodzicom informacje o sukcesach ich dzieci. Nie ukrywamy żadnych problemów, omawiamy je z rodzicami po to, aby wspólnie lepiej je rozwiązywać.
6. Będziemy uprzejmi, życzliwi i delikatni. Wiemy, jak rodzice głęboko przeżywają zarówno sukcesy, jak i porażki swych dzieci.
7. Widzimy bardzo wiele miejsce dla współpracy z rodzicami. Chcemy, aby rodzice dobrze czuli się w szkole, znaleźli tu swoje miejsce, tworzyli grupę ludzi, którzy mają podobne problemy i mogą się wzajemnie wspierać.
8. Rodzice mają prawo wypowiadania się na temat wszystkich spraw dotyczących ich dzieci. Uwagi rodziców staną się dla nas wskazówką do stałej poprawy jakości naszej pracy.
9. Rodzice powinni znać i rozumieć program nauczania. Ich pomoc w nauce szkolnej i w odrabianiu pracy domowej przyczynia się do lepszych efektów uzyskiwanych przez dzieci.
10. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel; tworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju uczniów. Współpraca jest warunkiem i drogą do sukcesu dzieci.

Jestem przekonana, że szkoła stanie się przyjazna rodzicom, a korzyści będą obopólne. Od dobrej współpracy zależy jakość pracy szkoły, której miarą jest zadowolenie rodziców.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin