Scenariusz zajęć świetlicowych - JESIENNA GARDEROBA.doc

(34 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć świetlicowych.

 

Temat zajęć: JESIENNA GARDEROBA.

Czas trwania zajęć: 60 minut.

Grupa wiekowa: 6 – 9 lat.

 

CEL OGÓLNY:

Ø            Utrwalenie wiadomości na temat jesiennej pogody.

Ø            Uświadomienie zależności pomiędzy pogodą, a właściwym ubiorem i zdrowiem.

Ø            Rozwijanie zdolności plastyczno – manualnych dzieci.

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej.

Ø            Integracja zespołu świetlicowego.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń wie:

·               co należy ubrać w zależności od pory roku i pogody

Uczeń potrafi:

·               zdefiniować własnymi słowami pojęcie ''moda''

·               powiedzieć, czym zajmuje się: projektant mody, stylistka, modelka

·               rozpoznać i nazwać elementy ubioru

·               dobrać elementy ubioru dla dziewczynki i dla chłopca odpowiednie do danej pory roku

·               pracować samodzielnie, w grupie i w zespole świetlicowym

·               ładnie i starannie wykonać pracę plastyczną

Uczeń zna:

·               konsekwencje niedostosowania ubioru do pory roku i pogody

Uczeń rozumie:

·               konieczność dostosowania ubioru do pory roku i pogody

 

 

METODY:

·        pokaz

·        burza mózgów

·        fotoekspresja

·        praca z tekstem wiersza

·        pogadanka

·        zajęcia plastyczno – manualne

·        relaksacja

FORMY:

·        zajęcia świetlicowe

·        praca indywidualna, grupowa i zespołowa uczniów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·        płyta DVD z nagranym pokazem mody dziecięcej (''CPM Kids'' Moskwa 2009)

·        płyta CD z piosenkami (''Ciągle pada'' – Czerwone Gitary, ''Do łezki łezka'' – Maryla Rodowicz, ''Jesienny deszcz'' – piosenki dla dzieci, ''Parasolki'' – Maria Koterbska     i ''Singing in the Rain'' – Frank Sinatra)

·        ilustracje różnych ubrań dziecięcych (zapakowane w koperty z poleceniami, w ilości równej ilości grup)

·        tekst wiersza ''Nieroztropny Jacuś'' (Jolanta Gajda) -> zał. nr 1

·        do pracy plastycznej: wydrukowane szablony parasolek (w ilości równej ilości dzieci) -> zał. nr 2, kolorowe mydło starte na wiórki, klej Wikol, pędzelki

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.             Przywitanie uczniów i wprowadzenie do tematu zajęć.

2.             Pokaz mody dziecięcej:

-       dzieci oglądają nagranie z pokazu mody dziecięcej

-       dzieci starają się zdefiniować pojęcie ''moda'' (burza mózgów)

-       dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, czym zajmuje się: projektant mody, stylistka, modelka (swobodne wypowiedzi uczniów)

3.             ''Garderoba'' – fotoekspresja:

-       nauczyciel dzieli uczniów na grupy

-       każda z grup dostaje kopertę z ilustracjami różnych ubrań dziecięcych i poleceniem np. ''Jest jesień. Jak powinien ubrać się chłopiec, przed wyjściem na spacer?''.

-       dzieci pracując w grupie wybierają odpowiednie ubrania, a następnie na forum całego zespołu świetlicowego uzasadniają swój wybór

-       podsumowanie pracy grup przez nauczyciela

4.             Praca z tekstem wiersza ''Nieroztropny Jacuś'' (Jolanta Gajda):

-       nauczyciel czyta wiersz

-       uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela

-       pogadanka na temat konieczności dostosowania ubioru do pory roku i pogody      oraz konsekwencji jakie wynikają z niedostosowania ubioru do warunków atmosferycznych

5.             ''Parasolka'' (wyklejanka) – wykonanie pracy plastyczno – manualnej:

-       dzieci otrzymują szablon parasolki, którą wyklejają wiórkami kolorowego mydła

-       w czasie pracy dzieci słuchają wesołych piosenek o deszczu

-       porządkowanie miejsc pracy i czynności higieniczne tj. mycie rąk

6.             Jako podsumowanie zajęć relaksacja w formie ''masażyku''.

''Tu płynie rzeczka''

Tu płynie rzeczka,

wzdłuż kręgosłupa rysujemy dłonią z góry       na dół falistą linię

Tędy przeszła pani na szpileczkach.

szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących

Tu stąpały słonie

powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni

I biegały konie.

szybko, z wyczuciem, stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści

Wtem przemknęła szczypaweczka,

delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach      na skos

Zaświeciły dwa słoneczka,

powoli zataczamy dłońmi koła

Spadł drobniutki deszczyk.

leciutko stukamy opuszkami palców na dole pleców dziecka

Czy Cię przeszedł dreszczyk?

niespodziewanie, delikatnie szczypiemy dziecko w kark

Źródło: Marta Bogdanowicz ''Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno – relaksujące'' wyd. Harmonia, Gdańsk 2005

Zgłoś jeśli naruszono regulamin