Dwa wiatry 2.doc

(78 KB) Pobierz
TEST METODYCZNY:

ANALIZA WIERSZA PT. „DWA WIATRY” JULIANA TUWIMA

 

Wiersz zbudowany jest z trzech niejednakowych strof. W sumie liczy 25 wersów, różnej długości od 1 do 8 sylab. Występują w nim rymy zewnętrzne parzyste tj. wiał – grał, zaszybował – zakołował oraz rymy wewnętrzne (występujące pomiędzy wyrazami w tym samym wersie) np.               „Cichuteńko, leciuteńko

                            Liście pieścił i szeleścił”

Odpowiedni dobór czasowników podkreśla kontrast pomiędzy wiatrami:

-          jeden wiatr – grał, pieścił, szeleścił, mdlał;

-          drugi wiatr – fiknął, spadł, skoczył, przewrócił się;

Również odpowiednio dobrane epitety budują odpowiedni nastrój w obydwu częściach wiersza – „szumiący senny sad” i „głupkowate śmigi”. Cały wiersz jest bardzo dynamiczny dzięki zastosowaniu uosobień– wiatr „Fiknął kozła”, wiatr „w sadzie grał”, wiatry „łobuzują”, a sad „parsknął śmiechem”. W utworze znajdziemy również dźwiękonaśladownictwo – nagromadzenie podobnych głosek w bliskim sąsiedztwie np. liście pieścił i szeleścił. Kontrast w wierszu jest podkreślony również długością wersów.

              Wiersz jest bardzo dynamicznym obrazem wiatru. Jeden z nich wiał w polu – pędził obłoki, wirował, szybował. Drugi natomiast spał w sadzie, lekko poruszał liśćmi tak jakby omdlewał. W momencie gdy pierwszy wiatr wpada do sadu spokój w nim pryska. Kwiaty wiśni opadają tak jak śnieg. Oba wiatry „zaprzyjaźniają się ze sobą” i razem dokazują na polach – gonią obaj chmury, ptaki. Wiatry można byłoby porównać do dwóch bawiących się ze sobą chłopców. Jeden spokojny, a drugi szalony. Jeden drugiego wciąga w szaloną zabawę i łobuzowanie. Tylko w sadzie nadal jest cicho i spokojnie.

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

 

1.      Zajęcia rozpoczynają się od krótkiej rundy „burzy mózgów”, po jednej stronie tablicy nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na to  co można robić gdy wieje bardzo silny wiatr, a po drugiej co można robić gdy wieje leciutki wietrzyk. (każda propozycja jest cenna, każda jest poprawna).

 

2.      Wysłuchanie wiersza „Dwa wiatry” z płyty. Zwrócenie uwagi na to w jaki sposób odczytywane są kolejne fragmenty.

 

3.      Pytania nauczyciela:

-          Czy podobał wam się wiersz, dlaczego?

-          Kto jest bohaterem tego wiersza?

-          Co robią wiatry?

-          Czym się różnią między sobą?

 

4.      Uzupełnianie tabelki z rozsypanki:

Co robił wiatr w polu?

Co robił wiatr w sadzie?

A co robią wiatry razem?

Fiknął kozła,

Skoczył,

Zawiał,

Zaszybował,

Zakołował,

Przewrócił się,

Wpadł,

Liście pieścił i szeleścił,

Mdlał,

Gonią chmury, ptaki,

Mkną,

Wplątują się,

Mylą śmigi,

Dmą płucami,

Łobuzują,

 

 

5.      Ćwiczenia fonacyjne – „Jesteśmy jak wiatr” – dzieci naśladują odgłosy wiatru, np. długo i głośno wypowiadają samogłoskę „u” lub szumią i szeleszczą za pomocą głoski „sz” ( dźwięki mogą być krótkie lub długie, głośne lub ciche – takie jak wiatry w wierszu).

-          lub możemy dać dzieciom puste plastikowe butelki i dmuchając w nie z różną częstotliwością mogą one naśladować odgłosy wiatru;

 

6.      Przedstawienie scenki do wiersza.

Dwóch uczniów wciela się w postacie wiatrów. Podczas gdy tekst wiersza płynie z płyty uczniowie wykorzystując ruch lub taniec naśladują wiatry. Mogą mieć oni również do dyspozycji cienkie, zwiewne chusty aby podkreślić ruchy swoich postaci.

 

7.      Następne zadanie odbywać się będzie w dwóch grupach. Każda z grup na dużym plakacie przedstawić ma swoją postać wiatru – jedna grupa – wiatr cichy, a druga wiatr – szalony.

 

8.      Na zakończenie zajęć wywieszamy plakaty z podobiznami wiatrów na gazetce.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin