geneza.doc

(2 KB) Pobierz

GENEZA: Po roku 1864, po upadku powstania styczniowego, Otto von Bismarck kierował kampanią przeciwko polskiej kulturze, tradycji i polskiemu Kościołowi. Prowadzono szeroko zakrojoną akcję germanizacyjną, walkę o kulturę niemiecką, określaną jako Kulturkampf. Władze pruskie wspierały akcję kolonizacyjną ziem polskich. Powołano Komisję Kolonizacyjną, która wykupywała ziemię od Polaków, na niej osiedlali się niemieccy chłopi. Założono również organizację nacjonalistyczną - Hakatę, która występowała w imieniu rzekomo zagrożonej ludności niemieckiej, jej prawdziwym celem było wywłaszczenie ludności polskiej, zamieszkałej na terenie zaboru pruskiego.

 

W tej sytuacji H. Sienkiewicz postanowił napisać Krzyżaków. Chciał pokazać w swojej powieści współczesną mu politykę państwa pruskiego, która nie różniła się od wzorów polityki zakonu krzyżackiego.

 

GATUNEK: Krzyżacy to powieść historyczna - utwór, którego fabuła opiera się na faktach historycznych, a autor korzystał z różnorakich opracowań historycznych: dokumentów, pamiętników, opracowań naukowych i innych zabytków piśmienniczych.

 

Sienkiewicz pisał Krzyżaków w latach 1897-1900, natomiast opisane w nich wydarzenia rozgrywają się na przełomie XIV i XV w. Autor zadbał o to, aby wydarzenia opisane w Krzyżakach były zgodne z prawdą historyczną. Musiał najpierw dowiedzieć się jak najwięcej o epoce, w której miały się rozgrywać losy bohaterów: o mających wtedy miejsce wydarzeniach historycznych, żyjących wówczas ludziach, ich zwyczajach, mentalności (sposobie myślenia), a także języku, którym się posługiwali. Toteż napisanie Krzyżaków poprzedziły długotrwałe studia Sienkiewicza nad historią przełomu XIV i XV w. Korzystał on z różnorodnych opracowań i źródeł historycznych. Do najważniejszych należały: Dzieje Polski Jana Długosza oraz monografia historyczna Karola Szajnochy Jadwiga i Jagiełło. Dzięki temu wydarzenia fikcyjne przedstawione w powieści wydają się prawdopodobne, a ludzie autentyczni. Sienkiewicz postarał się z jednej strony o odtworzenie faktów historycznych, które wtedy miały miejsce, z drugiej zaś o pokazanie całego kolorytu epoki: średniowiecznych obyczajów, mentalności ówczesnych ludzi oraz języka przełomu XIV i XV w. W związku z tym powieść ma cechy powieści przygodowej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin