Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
nauczyciela kontraktowego
Imię i nazwisko: Renata Czubińska
Miejsce pracy: Przedszkole Miejskie Nr 1,,Słoneczny Promyk” w Kraśniku,
Ul. Moniuszki 3
Stanowisko: nauczyciel
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
Opiekunowie stażu: Mariola Żołopa ( 01.09.2002 - 31.08.2004)
Helena Łukawska ( 01.09.2004 - 31.05.2005)
Imię i nazwisko dyrektora przedszkola: Elżbieta Gorczyca
Data rozpoczęcia stażu: 01.09.2002
Miejsce rozpoczęcia stażu: Integracyjne Przedszkole Publiczne Nr 3 w Kraśniku
ul. Balladyny 8
Data zakończenia stażu: 31.05.2005
Miejsce zakończenia stażu: Przedszkole Miejskie Nr 1 ,,Słoneczny Promyk”
w Kraśniku, ul. Moniuszki 3
W okresie stażu trwającego 2 lata 9 miesięcy podejmowałam działania zmierzające do realizacji planu rozwoju zawodowego.
Z chwilą rozpoczęcia stażu zadbałam o jego właściwa organizację:
♦ zapoznałam się z procedura awansu zawodowego;
♦ podjęłam współpracę z opiekunem stażu Mariola Żołopa;
♦ w porozumieniu z opiekunem stażu przygotowałam plan rozwoju zawodowego, który został
zatwierdzony przez panią dyrektor Ewa Śmiech;
♦ w dniu 01.09.2004 podjęłam współpracę z drugim opiekunem stażu panią Helena Łukawska
ze względu na zmianę miejsca zatrudnienia;
♦ przygotowałam aneks do planu rozwoju zawodowego, który został zatwierdzony przez panią
dyrektor Elżbietę Gorczycę;
Z chwilą zakończenia stażu przygotowałam sprawozdanie z jego realizacji;
♦ zgromadziłam dokumentację potwierdzającą realizację założeń planu;
♦ dokonałam analizy i oceny własnych działań;
Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Od 01.09.2004 roku pracuję w Przedszkolu Miejskim Nr 1 ,,Słoneczny Promyk” w Kraśniku. Wcześniej pracowałam w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Kraśniku na stanowisku nauczyciela wspomagającego.
W tym przedszkolu w roku szkolnym 2002/2003 rozpoczęłam staż na awans zawodowy nauczyciela mianowanego. Prowadziłam grupę dzieci specjalnej troski. W drugim roku trwania stażu kontynuowałam pracę dydaktyczno- wychowawczą i rewalidacyjną z tą samą grupą dzieci.
Obecnie pracuję w grupie dzieci trzyletnich,,Krasnoludki’’ wprowadzając je w świat przedszkolnej przygody i fantazji oraz zabawy i nauki. Staram się wspólnie z nimi przeżywać radość i satysfakcję w podejmowaniu działań, oraz pomagać dzieciom uporać się ze smutkiem, jaki niesie za sobą rozczarowanie, gdy coś się nie powiedzie.
W swojej pracy wykorzystałam następujące metody aktywizujące: Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz; Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, techniki C. Freineta oraz techniki relaksacyjne. W ramach samodoskonalenia brałam udział w wielu formach doskonalenia zawodowego. W okresie trwania stażu uzupełniając kwalifikacje ukończyłam studia podyplomowe i umiejętności zdobyte na kursach oraz na studiach wykorzystałam w codziennej pracy wychowawczo - dydaktycznej, co podnosiło jakość mojej pracy.
W takcie trwania stażu realizowałam zadania wytyczone w planie rozwoju wynikające z wizji i misji przedszkola, uwzględniające potrzeby środowiska lokalnego. Sprawozdanie przedstawiłam według realizowanych paragrafów zgodnie z rozporządzeniem MENiS, by zachować spójność z planem rozwoju.
Z dniem 01.09.2002 roku rozpoczęłam staż na awans zawodowy nauczyciela mianowanego, który trwał 2 lata i 9 miesięcy. Pani dyrektor przydzieliła mi opiekuna stażu panią Mariolę Żołopę, przy pomocy, której napisałam plan rozwoju zawodowego, adekwatny z procedurą awansu zawodowego, który został następnie zatwierdzony przez panią dyrektor.
Plan rozwoju zawodowego został przeze mnie opracowany zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dnia 3 sierpnia 2000 roku w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U Nr 70, poz 825), jak również zgodnie z planem oraz Statutem przedszkola. W pierwszym roku stażu główny nacisk kładłam na poznawanie i zastosowanie w praktyce nowych, ciekawych, twórczych metod pracy: atrakcyjnych dla mnie i moich wychowanków.
Działania, które podjęłam w czasie trwania stażu służyły przede wszystkim:
1) doskonaleniu swojej pracy jako nauczyciela wspomagającego;
2) prezentowaniu nauczycielom ciekawych form i metod w pracy z dziećmi specjalnej troski;
3) wykorzystaniu czasu stażu do szeroko rozumianych działań na rzecz przedszkola w którym pracowałam;
Wszystkie moje działania dotyczące zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego zmierzały do najważniejszego dla mnie celu, aby jak najwięcej skorzystały z nich dzieci, aby działania te podnosiły efektywność mojej pracy zawodowej, pracy koleżanek jak i przedszkola.
W czasie okresu stażu starałam się wzbogacić umiejętności pedagogiczne jak i podnieś moje kwalifikacje.
-1-
Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy - nauczyciela wspomagającego, starałam się jak najwięcej dowiedzieć, korzystając z fachowej literatury, o rozwoju psychoruchowym dzieci specjalnej troski, by móc w jak najlepszy sposób wprowadzać ich w świat dostępny dla dzieci z normą intelektualną.
Ubiegając się o awans zawodowy dokonałam na wstępie autorefleksji, która umożliwiła mi podjąć bardzo ważne kroki w pracy z dziećmi specjalnej troski.
Pracując z dziećmi specjalnej troski starałam się podejmować wiele działań zmierzających do usprawniania rozwoju intelektualnego dzieci. Działania te miały na celu:
♦ wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez umożliwienie mu maksymalnego i korzystnego funkcjonowania w grupie przedszkolnej, środowisku rodzinnym i lokalnym;
♦ stopniowe umożliwianie nabywania umiejętności w zakresie: samoobsługi, zaradności życiowej, sprawności motorycznej, manualnej, komunikowania się, poznawania własnego ciała, poznawania samego siebie;
♦ wyrównywanie w rozwoju funkcji percepcyjno - motorycznych;
♦ usprawnianie chwytu, koordynacji wzrokowo - ruchowej;
♦ ogólne symulowanie procesów poznawczych: mowa, myślenie, pamięć, uwaga;
♦ rozpoznawanie i odzwierciedlanie uczuć dziecka;
♦ zachęcanie do podejmowania zabaw społecznych;
♦ wzmacnianie prób nawiązania kontaktów z otoczeniem werbalnych i niewerbalnych;
Podejmując starania o awans zawodowy nauczyciela mianowanego motywowały mnie do kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji, samodoskonalenia.
Dokumentację i opis przeprowadzonych działań wymaganych od nauczyciela mianowanego skompletowałam według następujących wymagań.
§ 7 ust.2 pkt 1
Umiejętność organizacji i doskonalenia własnego warsztatu pracy,
analizowania i dokumentowania własnych działań, a także
oceniania skuteczności i dokonywania stosownych
korekt w tym działaniu
Moim pierwszym krokiem, jaki podjęłam w celu lepszego zorganizowania pracy w okresie odbywania stażu było zapoznanie się z procedurą awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Analizując przepisy prawa oświatowego dotyczących awansu zawodowego: Rozporządzenie MENiS z dnia 3 sierpnia 2000 roku w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli ( Dz. U Nr 70, poz 825), rozporządzeń, przeglądów literatury fachowej zdobyłam informację o tym wszystkim, co dotyczyło rozpoczęcia mojego stażu.
Kolejnym moim krokiem było nawiązanie współpracy - podpisanie kontraktu z opiekunem stażu, który został mi przydzielony przez panią dyrektor. Opiekunem stażu została pani Mariola Żołopa, z którą podpisałam kontrakt. Określiłyśmy jasne, rzetelne i możliwe do realizacji zasady stawiane dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
-2-
Zasady te znalazły swój wyraz we wspólnie opracowanym i podpisanym kontrakcie. Wspólnie opracowane zostały nasze spotkania, dzienniki spotkań, karty spotkań konsultacyjnych oraz terminarze zajęć.
Bardzo ważnym i istotnym elementem doskonalenia mojego warsztatu pracy była obserwacja zajęć prowadzonych przez mojego opiekuna stażu panią Mariolę Żołopę.
Opiekun stażu obserwował także moje zajęcia raz w miesiącu, zgodnie z terminarzem zajęć na dany rok szkolny. Zajęcia prowadzone były w obecności pani dyrektor Ewy Śmiech.
Pragnę nadmienić, iż były to zajęcia, w których brały czynny udział dzieci specjalnej troski, które w danym roku szkolnym znajdowały się pod moją opieką. Prowadziłam, także zajęcie otwarte dla rodziców.
Swoje doświadczenie pedagogiczne wzbogaciłam poprzez udział w warsztatach metodycznych organizowanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A ( wymiar 3 godzin) na temat:,, Metody aktywizujące sposobem na wszechstronny rozwój dziecka”.
Ukończyłam doskonalenie zawodowe dla nauczycieli organizowane przez Ośrodek usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP - Placówka w Lublinie ( wymiar 6-godzin) na temat: ,,Mierzenie oraz budowanie wewnętrznego systemu jakości pracy przedszkola”
Podczas odbywania stażu ukończyłam Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistyczno -Przyrodniczej w Sandomierzu o kierunku:,,Zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna”. Studia Podyplomowe trwały 3- semestry i pełna liczba godzin to 350. Studia podyplomowe dały mi możliwości w rozwoju własnego warsztatu pracy. Wzbogaciły moją wiedzę o nowe formy i metody pracy z dziećmi.
Pozwoliły poznać ciekawsze formy pracy z dziećmi. Studia podyplomowe wzbogaciły moją wiedzę pedagogiczną na temat pisania programów autorskich, scenariuszy zajęć, uzupełniły moją wiedzę o nową ciekawszą literaturę dziecięcą, pozwoliły poznać wiele ciekawych zabaw ruchowych. Wykorzystuję to wszystko obecnie w swojej pracy.
Własny warsztat pracy uzupełniłam poprzez aktywny udział w szkoleniowej radzie pedagogicznej:
♦ ,,Programy Aktywności Knill’ów jako jedna z metod stosowanych w Przedszkolu Integracyjnym’’.
Przez cały okres stażu opracowywałam dzienne plany pracy, w których szczególną uwagę zwracałam na udział dzieci specjalnej troski w nauce i zabawie z dziećmi z normą intelektualną.
Opracowywując plany pracy korzystałam z Programów Terapeutyczno - Rewalidacyjnych, które samodzielnie napisałam dla każdego dziecka specjalnej troski będącego pod moja opieką w trakcie trwania stażu. Korzystałam przy tym z fachowej literatury oraz pomocy pani psycholog. W swoich planach umieściłam zestawy zabaw ruchowych, metody i formy pracy z dzieckiem specjalnej troski biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia u wychowanków.
Aktywnie wykonywałam własnoręcznie wykonane prace, pomoce dydaktyczne, niezbędne do przeprowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi specjalnej troski. Przygotowując pomoce brałam pod uwagę możliwości dzieci specjalnej troski. Przyczyniło się to do tego, że dzieci w czasie zajęć były bardziej aktywne. Pomoce dydaktyczne wykonywałam w ten sposób, by były czytelne i zrozumiałe dla przedszkolaków.
Swój własny warsztat pracy wzbogaciłam poprzez gromadzenie literatury przedmiotu i opracowanie trwałych środków dydaktycznych - kart obserwacji, tabel obserwacji dziecka.
Podczas odbywania stażu gromadziłam kasety magnetofonowe z programami specjalnymi dla dzieci specjalnej troski, kasety VHS i zdjęcia z przeprowadzonych hospitacji i imprez okolicznościowych.
-3-
Z dniem 01.09.2004 roku rozpoczęłam odbywanie stażu w wymiarze 9 miesięcy w innej placówce .
Na swoją prośbę zostałam przeniesiona do przedszkola Miejskiego Nr 1,,Słoneczny Promyk” w Kraśniku. Swoją prośbę motywowałam tym, iż ukończyłam Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistyczno - Przyrodniczej w Sandomierzu o kierunku:,, Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna”.
Pani Dyrektor Elżbieta Gorczyca przydzieliła mi nowego opiekuna stażu p. Helenę Łukowską.
Przy pomocy opiekuna stażu napisałam aneks do planu rozwoju zawodowego, który został zatwierdzony przez Panią Dyrektor.
Pierwszym krokiem, jaki podjęłam w celu realizowania zadań i celów przedstawionych w moim aneksie, było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania i organizacji zadań placówki. Zapoznałam się ze Statutem przedszkola, programami pracy przedszkola, Regulaminem Rady Pedagogicznej, Regulaminem Rady Rodziców, Programem ABC… Program Wychowania przedszkolnego XXI wieku, w oparciu, o który pracuje się w przedszkolu.
Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z opiekunem stażu p. Heleną Łukowską - podpisanie kontraktu, utworzenie dziennika spotkań konsultacyjnych oraz terminarzy zajęć zgodnie z harmonogramem.
Istotnym elementem doskonalenia mojego warsztatu pracy była obserwacja zajęć prowadzonych przez mojego opiekuna stażu.
Zajęcia prowadzone przeze mnie były obserwowane w obecności opiekuna stażu oraz Pani Dyrektor. Zajęcia takie prowadziłam raz w miesiącu. Przeprowadziłam także jedno zajęcie otwarte dla rodziców.
W oparciu o Podstawę Programową, opracowywałam plany zajęć opiekuńczo- wychowawczo- dydaktycznych dla dzieci 3- letnich, oraz scenariusze zajęć. Umieściłam w nich zestawy zabaw ruchowych adekwatnych do wieku dzieci, oraz do metod i form, które starałam się realizować podczas odbywania stażu. Podczas mojej 9 miesięcznej pracy w Przedszkolu Miejskim Nr 1,,Słoneczny Promyk” wykorzystałam następujące metody i techniki: elementy Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz; elementy Ruchu Rozwijającego W. Sherborne; techniki C. Freineta.
Na mój kolejny dorobek składają się prace, pomoce dydaktyczne wykonywane własnoręcznie, niezbędne do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych.
§ 7 ust 2 pkt. 2
Umiejętność uwzględniania w swojej pracy problematyki
środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów
społecznych i cywilizacyjnych
Jako nauczyciel wspomagający starałam się w swojej pracy zawodowej poznać potrzeby, troski, uczucia dzieci specjalnej troski ich środowisko rodzinne. Starałam się rozpoznawać sytuacje materialną tych dzieci, ich rodzin poprzez stałe kontakty i rozmowy indywidualne z rodzicami.
-4-
Każdego dnia, gdy rodzic odbierał dziecko z przedszkola, prowadziłam z nim rozmowę dotyczącą nie tylko samopoczucia, ale również postępu w rozwoju intelektualnym i psychomotorycznym.
Zaobserwowałam przy tym, iż rodzice bardziej preferują takie spotkania od spotkań grupowych. Wymieniałam wskazówki dotyczące opieki nad dziećmi specjalnej troski z rodzicami, starałam się służyć im radą oraz pomocą.
Do tego posłużyły mi różne ankiety, które rodzice wypełniali anonimowo. Dzięki nim mogłam poznać to, co rodzice myślą nie tylko o mojej pracy, ale o pracy przedszkola.
Prowadziłam działania zmierzające do integrowania rodziców ze społecznością przedszkola oraz włączałam rodziców do wspólnych działań wychowawczych.
Przez cały okres trwania mojego stażu efektywnie układała się współpraca z Rodzicami moich przedszkolaków.Chętnie uczestniczyli oni we współorganizowaniu uroczystości przedszkolnych takich jak: Dzień Dziecka, Dzień Rodziny, Dzień Integracji. Dzieci specjalnej troski brały udział we wszystkich tych uroczystościach, czym rozjaśniały oblicze naszego przedszkola.
...
madziala5