Prio-pozna dojrzalosc. wiek starzenia sie.doc

(53 KB) Pobierz
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im

 

Późna dorosłość, wiek starzenia się

1.Późna dojrzałość to okres starzenia się człowieka nazywany tradycyjnie starościąWzrastające zainteresowanie problematyką starości niewątpliwie wiąże się z demograficznym faktem postępującego w coraz szybszym tempie starzenia się społeczeństw najwyżej rozwiniętych krajów świata

2. Granice i kryteria okresu późnej dorosłości

Różnice zdań na temat starości sięgają rzędu 30 lat : od 45r.ż. do 75r.ż. Niektóre źródła podają 3-stopniową skalę : 60-75 , 75-90, 90 i powyżej .

Biologiczny wymiar starzenia się i starości.

Biologiczne zmiany w późnej starości mają charakter zmian wstecznych. Starzenie przebiega na poziomie komórkowy. Rozróżnia się dwa zasadnicze typy zmian: obniżenie sprawności fizycznej oraz tzw. mnogą patologię.

Obniżenie sprawności fizycznej objawia się w ograniczeniach zdolności do wysiłku, zwiększonej męczliwości .Wynika ono ze stopniowego słabnięcia funkcji niemal wszystkich narządów ciała. W większości przypadków wymierne obniżenie sprawności fizycznej jest następstwem chorób, a nie procesu starzenia się. Wśród najczęściej występujących chorób somatycznych w starości wymienia się choroby infekcyjne związane z obniżeniem odporności organizmu, choroby układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, choroby narządu ruchu oraz hormonalnego.

3. Psychospołeczny wymiar starości

Główną kategorią opisu sytuacji społecznej człowieka w okresie późnej dorosłości jest pojęcie „strata” albo koszty starzenia się. Zdarzenia o charakterze straty mają tę właściwość, że wzbudzają silne negatywne emocje, jeśli dotyczą wartości związanych z codziennym życiem jednostki i do tego występują łącznie, stają się zdarzeniami krytycznymi -kryzysogennymi..Najczęściej występujące w późnej starości zdarzenia krytyczne to: utrata zdrowia, kondycji i atrakcyjności fizycznej, utrata bliskich osób, utrata statusu społecznego i ekonomicznego, utrata poczucia przydatności i prestiżu oraz zbliżająca się perspektywa śmierci. Na utratę atrakcyjności fizycznej wpływają: deformacja kształtów ciała, bruzdowatość i pomarszczenie skóry, wyostrzenie rysów twarzy, „rozwodnienie” oczu, sztywność ruchów, tremor dłoni i głowy. Cechy te składają się na stereotyp człowieka starego jako brzydkiego, niesprawnego posępnego i ostatecznie obniżają jego samoocenę, wpływając ta drogą na relacje z innymi ludźmi.

Wymiar psychologiczno-podmiotowy

Zmiany w sferze percepcyjno-motorycznej

Z wiekiem wrażliwość zmysłów słabnie. Podwyższa się próg wrażliwości dla zmysłu wzroku, słuchu oraz smak. Wydłuża się również  czas reakcji na bodźce wzrokowe i słuchowe oraz czas wykonywania czynności, zarówno prostej, jak i złożonej. Spowolnienie czasu reakcji to najpewniejszy i uniwersalny psychofizyczny wskaźnik starzenia się

Zmiany w sferze pamięci i zapamiętywania

Z wiekiem obniża się zdolność zapamiętywania. Pamięć długoterminowa(wsteczna) ulega z wiekiem osłabieniu, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż pamięć bezpośrednia..

Zmiany w sferze intelektualnej

Rodzaje zmian.

J. Trempała wyróżnia zmiany, które dotyczą : poziomu ogólnej interpretacji inteligencji, relacji między zdolnościami składającymi się na inteligencję ogólną, myślenia formalno-operacyjnego i relacji między podstawowymi typami funkcjonowania poznawczego.

Od ok. 60 r. życia obniżeniu ulega ogólny iloraz inteligencji. Widać spadek takich zdolności jak myślenie indukcyjne, wyobraźnia przestrzenna, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Im wcześniej wykształcona została dana sprawność, tym wolniej zanika. Wraz z wiekiem w okresie późnej dorosłości postępuje tendencja spadkowa dotycząca sprawności myślenia formalno-logicznego.

Czynniki wpływające na obraz funkcji intelektualnych.

Należą do nich: poziom wykształcenia, charakter aktywności, rodzaj rozwiązywanych problemów, typ osobowości, a szczególnie poziom aspiracji oraz rodzaj celów życiowych. Udowodniono, że dzięki treningowi sprawności intelektualnych można uzyskać znaczną poprawę wyników testowych.. Stwierdzono zależność doświadczenia oraz wymagań zdefiniowanych przez warunki społeczno-kulturowe charakterystyczne dla danego okresu historycznego. Warunki takie jak zmiana sytuacji społeczno-gospodarczej, nowe technologie, migracje, tempo życia i inne, kształtują specyficzny kontekst życia, określają codzienne zadania i tą drogą wpływają na cechy osobowe, wyostrzając je lub tłumiąc w danej generacji.

Zmiany w zakresie strategii poznania

Ostatnia grupa zmian jakościowych w zakresie procesów poznawczych dotyczy podstawowych strategii poznania. W starości zmiany te są zasadniczo kontynuacją procesu przekształceń rozpoczętych w dorosłości i polegają na zwiększeniu się z rozwiązywaniu problemów udziału myślenia relatywistycznego oraz kontekstualno-dialektycznego. Rozwój poznawczy w drugiej połowie życia  ma charakter horyzontalny, co należy rozumieć jako ukierunkowanie podmiotu na równowagę i integrację obu sfer poznania. Staje się to możliwe w okresie właśnie starzenia się kiedy to nasila się potrzeba sensu, odczuwanego subiektywnie jako oczywistość. Wraz z tą potrzeba pojawia się nastawienie na zgodność myśli i uczuć, świadomości i nieświadomości, kontroli wewnętrznej i zewnętrznej, przekonań i działań.

4. Osobowość człowieka starego

Badania cech osobowości

Nie można potwierdzić i wyznaczyć jednego, konkretnego schematu zmienności cech osobowości z procesem starzenia się. Często analizowane w badaniach empirycznych nad ludźmi starszymi są cechy takie jak poziom lęku i sztywność poglądów i form postępowania. Jednak i te nie są w stanie w 100 % potwierdzić wynikami pogląd, według którego starość wiąże się z dwiema wyżej wymienionymi cechami, z powodu znacznych uproszczeń metodologicznych.

Wyniki badań struktury potrzeb ludzi starszych przedstawiają następujące prawidłowości:

-          ludzi starszych cechuje bierność i zależność od otoczenia

-          ludzie starsi wykazują niską motywację osiągnięć i małą pewność siebie

-          ludzie starzy mają podwyższoną potrzebę spokoju i bezpieczeństwa, wysoki poziom lęku przed osamotnieniem

Badacze ustalili, że globalna ocena własnego życia zleży od:

-          realizacji celów uznawanych za ważne

-          dojrzałości emocjonalnej i społecznej

-          aktualnej sytuacji życiowej.

5. Mądrość wieku starości

Starość powinna się kojarzyć z mądrością i doświadczeniem, a nie tylko ze słabością i ze zmieniającym się ciałem. Mądrość starości to akceptacja zachodzących w nas zmian.

Mądrość transcendentna. Jej charakterystyczną cechę stanowi to, że ujawnia się w sytuacjach niepewnych, niedookreślonych, wieloznacznych, paradoksalnych i dlatego wymaga wrażliwości na kontekst intuicji, wyczucia oraz wglądu w całość sytuacji, także w jej ukryty czy tajemniczy porządek. Tak rozumiana mądrość transcendentna jest nie tyle cechą rozumu, ile atrybutem całej osobowości; : „jest całościowym ustosunkowaniem się do świata, wynikającym z poziomu rozwoju ego”. Fundamentalną przesłanką tej mądrości jest istnienie rozwijającego się ego, czyli procesu ukierunkowanego na:

-          osiąganie wolności wewnętrznej,

-          przekraczanie własnych ograniczeń

-          odkrywanie sensu zdarzeń życiowych na tle całego doświadczenia;

Mądrość choć znajdywana i u osób młodszych, przyjęta jest jednak stanowczo za domenę osób starszych. Opisana powyżej mądrość jest jakby przeciwieństwem mądrości pragmatycznej. Różnice jakie występują miedzy obiema mądrościami można rozpisać następująco:

Mądrość transcendentna

Mądrość pragmatyczna

* poczucie sensu życia i spokój wewnętrzny

* poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie

* związana z pasywnością i wycofaniem się

* związana z aktywnością i uczestniczeniem w życiu społecznym

* jest ustosunkowaniem wolnym od osobistego zaangażowania

* wyraża osobiste, podmiotowe ustosunkowanie do świata

* osiąganie wymaga wspomagających warunków;

* na ogół stanowi naturalną konsekwencję doświadczenia życiowego;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Justyna Balcerek PWiPP

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin