pedagogika społeczna - grupa rówieśnicza. doc.doc

(51 KB) Pobierz

 

1. Pojęcie grupy społecznej

Zdaniem Jana Szczepańskiego, “grupą społeczną jest pewna liczba osób (najmniej trzy) powiązanych systemem stosunków uregulowanych przez instytucje, posiadających pewne wspólne wartości i oddzielonych od innych zbiorowości wyraźną zasadą odrębności”.

 

2. Geneza

Człowiek w ciągu swojego życia należy do różnych grup społecznych. Są to małe grupy liczące po kilka osób, grupy znacznie większe obejmujące kilkanaście lub kilkadziesiąt osób i grupy bardzo duże, takie jak zrzeszenia, towarzystwa. Z “grupą” jako zjawiskiem społecznym spotykamy się już od czasów Arystotelesa, który zbudował model grupy mniejszej- gminy lub rodziny oraz wielkiej- państwa i grup małych, określając strukturę i funkcjonowanie rodziny jako mniejszej komórki społecznej. Socjologiczna teoria różniła się od modelu Arystotelesa poza wspólną cechą, którą była “przyjaźń”. Jako pierwsi grupą zainteresowali się pedagodzy, a dopiero później stała się ona obiektem rozważań socjologów.

 

3. Organizacja, struktury, typy i funkcje

Grupa rówieśnicza, szczególnie młodzieżowa tworzy pewną określoną strukturę stosunków międzyosobniczych. Możemy wyróżnić co najmniej trzy elementy tworzące istotę stosunków społecznych grupy:

- układ hierarchii wewnętrznej grupy

- układ decyzji i system kanałów komunikacyjnych

- układ i rodzaj więzi między członkami grupy.

 

W oparciu o właściwości rozwojowe dzieci i młodzieży możemy wyróżnić trzy typy grup rówieśniczych:

1) dziecięce grupy zabawowe, bandy

2) młodzieżowe paczki, kliki

3) młodzieżowe grupy dewiacyjne (gangi, bandy przestępcze).

 

W grupach rówieśniczych można dostrzec trzy rodzaje sprawowania funkcji kierowniczych:

- przodownictwo: charakteryzuje osoby, które ze względu na cechy charakteru, charyzmę czy właściwości opiekuńcze zostały obdarzone zaufaniem przez grupę

- przywództwo: wynika z ogólnych kwalifikacji bądź specjalnych  właściwości (zamożność, osiągnięcia sportowe)

- panowanie: zdobywane instrumentalnie, głównie siłą.

 

Im bardziej stosunki grupy do otoczenia są nieprzyjazne, im wyższe zagrożenie represją społeczną, tym silniejsze tendencje  do sprawowania przywództwa autorytarnego.

 

Demokratyczny i liberalne przywództwo dominuje grupach bez silnego poczucia odrębności wobec otoczenia czyli takie, które zawierają cele zabawowe lub towarzyskie.

Natomiast dziecięce grupy rówieśnicze, cechuje przywództwo chaotyczne, i co za tym idzie- częsta zmiana liderów.

 

4. Znaczenie grupy rówieśniczej w procesie uspołecznienia - grupy formalne i nieformalne

W procesie socjalizacji ważną rolę odgrywa uczestnictwo w działalności różnych grup dziecięcych i młodzieżowych. Grupa rówieśnicza zaspokaja te potrzeby jednostki, których nie mogą zaspokoić rodzice czy wychowawcy. Dzięki silnej motywacji uczestnictwo w grupie wzmacnia poczucie własnej wartości i poczucie społecznej przydatności jednostki.

 

Ze względu na sposób powstawania i instytucjonalne usankcjonowanie grupy można wyróżnić:

 

a) Grupy formalne: wyznaczone przez strukturę organizacyjną danej społeczności oraz układ istniejących w niej instytucji społecznych. Grupę tę tworzy społeczność szkolna, wchodzące w jej skład klasy, samorząd uczniowski, organizacje dziecięce i młodzieżowe funkcjonujące na terenie szkoły bądź poza nią.

 

b) Grupy nieformalne: powstają spontanicznie. Nie są one organizowane w sposób planowy i zamierzony, zaś ich struktura organizacyjna nie jest instytucjonalnie usankcjonowana. Grupami nieformalnymi powstającymi zarówno na terenie szkoły jak i poza nią, są tzw. paczki oraz bandy. Z powodu braku właściwej kontroli ich działalności mogą one wywierać niekorzystny wpływ na przebieg socjalizacji. Przykładem takiego destruktywnego oddziaływania może być banda chuliganów czy grupa przestępcza.

 

 

 

 

 

 

5. Grupy pierwotne i wtórne

GRUPA PIERWOTNA

GRUPA WTÓRNA

1. członkostwo jest spontaniczne, nacechowane poczuciem aprobującego uczestnictwa

2. dominują więzi osobowe i powszechna identyfikacja wzajemna (znajomość) osobista

3. powyższe określa niewielkie rozmiary grupy pierwotnej

4. członkowie mają poczucie przynależności oraz odrębności wobec otoczenia

5. grupa ustala świat wartości i wzorców o różnorodnych implikacjach dla członków i organizacji grupy

6. istnieje umowny system kontroli i doraźnie określone sankcje

7. grupę cechuje zmienność i okazjonalność celów, labilność struktury i wewnętrznej hierarchii

8. Przywództwo wynika z cech osobowych i aprobaty grupy

1. członkowie pochodzą z rekrutacji formalnej

2. dominacja więzi rzeczowych i stosunków organizacyjnych

3. możliwe wielkie rozmiary grupy o rozgałęzionej strukturze organizacyjnej i terenowej

4. struktura wewnętrzna sformalizowana z układem hierarchicznym

5. istnienie własnych celów i interesów dominujących nad interesami indywidualnymi

6. posiadanie formalnych wzorów zachowań egzekwowanych formalnymi sankcjami

7. tendencje do centralizacji decyzji, koordynacji działalności i uniformizmu organizacyjnego

8. wyspecjalizowane kierownictwo i wyalienowani przywódcy

 

6. Mechanizmy oddziaływania grupy rówieśniczej

Wpływ grupy rówieśniczej w rozwoju i procesie wychowania widoczny jest bardzo wcześnie. Już ok..3 roku życia dzieci łączą się w małe grupki, by się wspólnie bawić. W wieku przedszkolnym staje się to regułą. Dziecięce grupy powstają spontanicznie, bez zamysłu i ingerencji dorosłych. Tworzą naturalne mechanizmy regulujące wzajemne zachowania dzieci, wewnętrzną organizację, a także pełnią istotne funkcje wychowawcze wobec swoich członków. Zdaniem Floriana Znanieckiego “dziecięca grupa rówieśnicza (…) dąży głównie do zabawy, do spontanicznego i żywiołowego wyładowania energii witalnej bez racjonalnych form i sztywnych rytuałów”.

Zachowania członków grupy są regulowane poprzez nastawienie tych osobników, którzy umieją narzucić grupie swój punkt widzenia. Cechą charakterystyczną grupy rówieśniczej jest zmienność celów oraz form życia zbiorowego i zabawy. Dziecięce zachowania charakteryzują się spontanicznością i różnorodnością. Na tym tle mogą powstawać konflikty pomiędzy wzorami wyniesionymi z domu a chęcią żywiołowej zabawy, co podkreśla Jan Szczepański pisząc, że “grupa rówieśników staje się konkurencją dla rodziny, a jej wzorce i wartości mogą być przeciwieństwem wzorców, jakie uzyskuje dziecko w rodzinie”.

 

7. Przemiany w znaczeniu grup formalnych wśród dzieci i młodzieży.

W latach 80. niektóre ze związków młodzieżowych zostały pozbawione samodzielności, czyli najważniejszego dla nich atrybutu społecznego. Związki te zostały zmuszone do przyjęcia określonej struktury , ideologii oraz z góry określonych norm i wartości. To powodowało, że młodzi ludzie odczuwali potrzebę buntu. Jednak nie było to dobre, gdyż bunt był karany i się nie opłacał. Na skutek tego utworzyły się więzy przyjaźni  i patriotyzm małych grup.

Uwidoczniło się zjawisko uogólnionej nieufności, skierowanej w stronę instytucji i ich pracownikom oraz na mechanizmy kierujące życiem społecznym.

 

Grupa rówieśnicza odgrywa w życiu młodego człowieka obok rodziny najważniejszą rolę. Pełni wiele ważnych funkcji w procesie uspołecznienia i wprowadzania w świat dorosłości.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin