bocian_i_zaba.doc

(34 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA

 

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z wyglądem, sposobem poruszania, zdobywaniem pokarmu przez bociana i żabę.

CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Poznaję zwyczaje i budowę bociana i żaby na podstawie teatrzyku kukiełek – pacynek w oparciu o tekst S. Michałkow „Bocian           i żaba” – rozwijanie spostrzegawczości.

OBSZAR EDUKACYJNY : Poznawanie i rozumienie siebie i świata; Nabywanie umiejętności poprzez działanie;

TREŚCI: Słuchanie i rozumienie mowy; Posługiwanie się mową; Przygotowanie do pisania; Poznawanie przyrody.

CELE OPERACYJNE: -  Wie, że żaba jest zielona, ma kończyny tylne skoczne i pływne –        przystosowane do życia na lądzie i w wodzie;

                                          -    Wie, że żaba zdobywa pokarm poprzez wyciągnięcie języka;

-    Wie, że bocian jest biały i czarny;

-          Zna sposób poruszania się bociana: chodzenie na długich nogach, fruwanie;

-          Wie, że bocian zdobywa pokarm dzięki długiemu dziobowi.

POMOCE: teatrzyk, pacynka bociana, pacynka żaby, bilety – kolorowe figury geometryczne, nagranie głosów żab, bocianów i innych zwierząt, gazetka tematyczna, ilustracje żab i bocianów, karty pracy, pisaki.

 

LITERATURA: I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,

                           C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,

                           S. Michałkow „Bocian i żaba”,

V. Lanka, Z. Vit „Płazy i gady”.

PRZEBIEG:

 

1.      Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy:

„Wszyscy są

  Witam was

  Zaczynamy już czas

  Jesteś Ty jestem ja

  Raz dwa trzy.

2.      Rozdanie dzieciom biletów – kartoników w kształcie figur geometrycznych w różnym kolorze:

-          ćwiczenie gałek ocznych wg metody Dennisona;

-          odszukanie i zajęcie swego miejsca w teatrze.

3.      Oglądanie teatrzyku według utworu S. Michałkow wzbogaconego o treści poznawcze niezbędne w poznawaniu bociana i żaby:

 

Żaba:  Re, re, kum, kum re, re, kum, kum jestem sobie żaba wodna. Mam zieloną, gładką          i wilgotną skórę.

Bocian:  Kle, kle a ja bocian biały, jestem pokryty piórami.

Narrator:  Posprzeczała się żaba z bocianem.

Żaba:,  Kto z nas jest piękniejszy?

Bocian:  Ja – powiedział bocian. Spójrz, jakie mam piękne nogi!

Żaba: Ale ja mam cztery i moje tylne kończyny są skoczne i pływne. Mogę sobie skakać na lądzie i pływać w wodzie. A ty masz tylko dwie nogi – sprzeciwiła się żaba.

Bocian:  Tak ja mam tylko dwie, ale moje są dłuższe i czerwone. Mogę na nich chodzić po lądzie i brodzić w wodzie.

Żaba:  A ja umiem kumkać, a ty nie.

Bocian:  A ja fruwam, a ty tylko skaczesz.

Żaba:  Fruwasz, ale nurkować nie możesz.

Bocian:  A ja mam czerwony dziób.

Żaba:  Też mi coś – dziób. Ja mam długi język, który wyciągam i zdobywam nim pożywienie. Na co ci ten dziób bocianie?

Bocian: Na to – rozzłościł się bocian i połknął żabę, chociaż ona nie jest jego ulubionym pożywieniem. Odtąd bociany połykają żaby, żeby się z nimi nie kłócić.

 

4.      Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku:

-          Jakie zwierzęta były bohaterami przedstawienia?

-          Jak wygląda żaba? ( śliska, zielona, mokra)

-          Jak wyglądał bocian?

-          Co robiły zwierzęta?

-          O co kłócił się bocian z żabą?

-          Co to znaczy, że żaba umie nurkować?

-          Kto ma więcej nóg i jakiego koloru?

-          Ile nóg i jakiego koloru ma bocian?

-          Jaki język ma żaba i do czego jej służy?

-          Do czego służą skrzydła i dziób bocianowi?

-          Dlaczego żaba jest zielona?

-          Co by było gdyby żaba była kolorowa? Burza mózgów.

5.      Bocian na łące – zabawa kształtująca koordynację całego ciała – ćwiczenie wspomagające sprawność fizyczną i rozwijające współpracę ręki i oka – element metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej  przejście na dywan)

6.      Rozpoznawanie odgłosów żab i bocianów – reagowanie odpowiednim ruchem na usłyszany dźwięk ( głos żaby – przysiad, głos bociana – stanie na jednej nodze ).

7.      Zabawa „Prawda – fałsz” – element metody Dennisona:

-          Bocian ma długi język.  X

-          Żaba ma cztery kończyny.

-          Bocian może fruwać

-          Żaba ma czerwone długie nogi.  X

-          Bocian lubi pływać.  X

-          Żaba umie fruwać.  X

-                                        Bocian jest czarny.      – wprowadzenie bociana czarnego ( mieszka w podmokłych lasach, trudno go spotkać, bo jest bardzo płochliwy i unika ludzi, unika też bociana białego, bo ten prześladuje go, jest ptakiem niemym – nie klekoce) 

8.      Bocian się rozgląda – krążenie szyją element metody Dennisona.

9.      Przesuwanie żaby na kamieniu – zabawa z elementem metody Sherborne.

10.  Praca indywidualna przy stolikach – łączenie kropek – żaba lub bocian.

11.  „Chór zwierząt” zabawa na melodię piosenki „Przedszkolaczek” według wskazań nauczyciela – element relaksacji – naśladowanie głosu bociana i żaby.

 

 

 

Opracowała mgr Lucyna Kinder

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin