SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 13.04.2010r
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Jesteśmy Polakami
Temat dnia: Zwiedzamy Warszawę
Cele operacyjne: dziecko:
- poznaje legendę „Wars i Sawa”,
- nazywa stolicę Polski,
- omawia wygląd warszawskiej syrenki z herbu,
- rozróżnia charakterystyczne miejsca Warszawy,
- koloruje herb z zastosowaniem odpowiednich barw.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, oglądanie ilustracji, aktywność ruchowa oraz plastyczna;
- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie legendy, pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, omawianie, śpiew, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: legenda „Wars i Sawa”, mapa Polski, ilustracje herbu Warszawy oraz charakterystycznych miejsc stolicy, niebieskie szarfy, piosenka „Piosenka o Warszawie” oraz „Poleczka warszawska”, ilustracja herbu do pokolorowania dla każdego dziecka, kredki, plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie legendy „Wars i Sawa”
Omówienie wraz z dziećmi usłyszanej legendy, zwrócenie uwagi na imiona bohaterów, od których nazwę wzięła Warszawa.
2. Wskazanie na mapie Polski Warszawy oraz prezentacja jej herbu
Nauczyciel pokazuje na mapie lokalizację Warszawy oraz przyczepia w to miejsce jej herb. Wspólne wyjaśnienie pojęcia „stolica”. Przypomnienie, że pierwszą stolicą Polski było Gniezno, a następnie Kraków. Zwrócenie uwagi, że przez Warszawę przepływa królowa polskich rzek – Wisła i wspólne odszukanie jej na mapie.
3. Rozmowa na temat herbu Warszawy – omówienie wyglądu syrenki.
4. Zabawa „Rybak”
Jedno z dzieci wciela się w rolę rybaka i wyrusza na połów. Pozostali uczestnicy są rybkami, kładą się na dywanie i czekają, aż zostaną wskazane przez rybaka, który chodzi pomiędzy nimi i wypowiada następujące słowa:
Jestem sobie rybak, złote sieci mam, która rybka najpiękniejsza to ją wybieram i zjem am, am.
Dzieci kolejno idą za rybakiem, tworząc wężyk.
5. Zabawa przy piosence „Piosenka o Warszawie”
Nauczyciel związuje ze sobą niebieskie szarfy – to rzeka Wisła, nad którą leży stolica Polski. Dzieci chwytają się szarf i wędrują korowodem po sali, przy dźwiękach piosenki. Zatrzymują się w wyznaczonych miejscach, w których znajdują się ilustracje charakterystycznych miejsc Warszawy. Przy każdym takim przystanku nauczyciel prezentuje symbole stolicy (Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, pomnik Chopina i Syrenki, kolumna Zygmunta, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, Sejm).
6. Zabawa ruchowa „Symbole Warszawy”
Zabawa polega na szukaniu swojej pary. Dzieci otrzymują ilustracje zaprezentowanych, charakterystycznych miejsc dla Warszawy. Podczas pierwszej zwrotki „Poleczki warszawskiej” podskakują po całej sali i śpiewają:
Tańcowała ryba z rakiem, raz i dwa, i raz i dwa. I przedszkolak z przedszkolakiem, raz i dwa, i raz i dwa.
Gdy zwrotka się skończy, dzieci dobierają się w pary. Kto najszybciej odnajdzie parę, ten ustawia się w rzędzie przed nauczycielem. Gdy wszystkie pary się odnajdą, wykonują refren:
Raz podskoczyć, raz zaklaskać, o tak, tak, tak, tak. Raz podskoczyć, raz zaklaskać polka warszawska raz i dwa.
7. Praca plastyczna „Herb Warszawy”
Dzieci otrzymują kartki z herbem. Łuski syrenki wyklejają plasteliną, a pozostałe elementy kolorują z zastosowaniem odpowiednich barw.
mariadylo