ZN02100.doc

(314 KB) Pobierz
ROZDZIAŁ II

SZTAB GENERALNY WP

ROZDZIAŁ II. ZBIÓR ZNAKÓW I SKRÓTÓW WOJSKOWYCH

 

2.1. CHARAKTERYSTYKI TECHNICZNE ZOBRAZOWANIA
SYMBOLI WALKI

 

Charakterystyki techniczne pełnią pomocniczą rolę w definiowaniu efektywnych implementacji systemów zobrazowania, które wykorzystują symbole, których zasadniczą częścią jest ikona oraz bardziej złożone, taktyczne elementy graficzne.

 

 

1) Charakterystyki techniczne obejmują względne wymiary modyfikatora i symbolu. W każdej implementacji należy zadbać o to, aby zachować odpowiedni stosunek wielkości elementów składowych symbolu do symbolu jako całości. Każdą wielkość można powiązać z długością L (ppkt. a) w następujący sposób:

 

a) Wielkość ramki należy określić w stosunku do ośmiokąta określającego zewnętrzną granicę wszystkich ikon. Parametr L jest domyślną szerokością i wysokością i ośmiokąta. W zależności od kształtu, szerokość i wysokość ramki powinna zmieniać się w zakresie od 1.1L do 1.5L, jak pokazano na rysunku C-1.  Minimalna średnica punktu powinna wynosić 0,15L.

 

Rys. C-1. Względne wielkości ramki symbolu.

 

 

Przestrzeń powietrzna i kosmiczna

 

Ramki symboli obiektów na powierzchni (jednostki, sprzęt i  instalacje)

 

Ramki podobszaru

 

 

 

             

 

 

121

 

SZTAB GENERALNY WP


Rys. C-1. Względne wielkości ramki symbolu (ciąg dalszy).

 

 

Przestrzeń powietrzna i kosmiczna

 

Ramki symboli obiektów na powierzchni (jednostki, sprzęt i  instalacje)

 

Ramki podobszaru

 

 

 

Jednostki i instalacje

 

Sprzęt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkość ramki jest określana na bazie ośmiokąta foremnego.

 

 

b) Ogólnie, ikony nie powinny być na tyle duże, aby dotykać ramki od wewnątrz. Na rysunku C-2 przedstawiono przykłady wyjątków od zasady określania wielkości.  Ikony na tym rysunku zajmują całą ramkę i dlatego muszą dotykać wewnętrznej części ramki. Wymiary ikon bez ramek powinny być takie same jak ikon z ramkami.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. C-2.  Przykładowe wyjątki w układzie ikon.

 

c) Wysokość informacji tekstowej w modyfikatorze symbolu powinna wynosić 0,3L.  Długość linii wskaźnika kierunku ruchu powinna być taka sama jak wysokość ramki symbolu. Wskaźnik liniowy stanowiska dowodzenia powinien mieć długość jednej wysokości ramki i powinien znajdować się pod dolną częścią ramki.  W przypadku symboli zredukowanych, których wielkość jest mniejsza niż trzy wiersze tekstowe, tekst należy umieścić w taki sposób, aby symbol był ustawiony centralnie względem opisu tekstowego identyfikatora skojarzonego pola tak, aby zachować związek miedzy symbolem i tekstem. 

 

2) Wielkość symbolu jest bezpośrednio związana z odległością widza od płaszczyzny wyświetlacza, na której przedstawiany jest symbol. Aby zapewnić odpowiednią rozróżnialność celów o złożonych kształtach na lampie elektropromieniowej, bez wpływu na kodowanie koloru, standard MILSTD-1472D zaleca minimalny kąt widzenia o mierze łukowej 20 minut kątowych (jest to miara minimalna) (miara łukowa rozumiana jako stosunek łuku w do promienia przyp. tłum.). W celu określenie wielkości symbolu w określonej realizacji należy skorzystać z podanego poniżej wzoru:

 

 

gdzie VA jest katem widzenia w minutach łukowych, D jest odległością widzenia w calach, a L jest wielkością symbolu w calach. W tabeli C-I przedstawiono wymiary symbolu dla kątów widzenia o mierze łukowej 20, 30 i 40 minut łukowych i wybranych odległości widzenia. Ogólnie, zaleca się stosowanie symboli średnich i dużych (np.: o mierze łukowej 30-40 minut łukowych). Jednakże w celu określenia optymalnej, z punktu widzenia użytkownika, wielkości symbolu, podczas wdrażania systemu zobrazowania należy wykonać badania używalności .

 

 

TABELA CI. Minimalna wielkość symbolu dla wybranych odległości widzenia.

 

 

Wielkość symbolu

 

Odległość widzenia

(w calach)

 

20 minut łukowych

 

30 minut łukowych

 

40 minut łukowych

 

15

 

0,087 cala (2,21 mm)

 

0,131 cala (3,33 mm)

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin