Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego przy pomocy wahadła matematycznego
Okresem drgań nazywamy czas potrzebny do wykonania jednego cyklu drgań.
Prędkość kątowa – jest to wielkość opisująca ruch obrotowy (np. ruch po okręgu). Jednostka prędkości kątowej w układzie SI to jeden radian przez sekundę.
Przyspieszenie kątowe występuje w ruchu obrotowym - jest pseudowektorem leżącym na osi obrotu i skierowanym zgodnie z regułą śruby prawoskrętnej. Jeśli współrzędną kątową ciała określa kąt α a wartość prędkości kątowej oznaczymy jako ω, to wartość przyspieszenia kątowego ε wynosi:
Jednostką przyspieszenia kątowego w układzie SI jest radian przez sekundę do kwadratu.
Prędkość liniowa - jest wielkością wektorową definiowaną poprzez stosunek przemieszczenia do (bardzo krótkiego) czasu, w którym to przemieszczenie nastąpiło.
Przyspieszenie liniowe - jest wielkością wektorową definiowaną poprzez stosunek zmiany prędkości do (bardzo krótkiego) czasu, w którym ta zmiana nastąpiła
Wahadło proste - jest to ciało o masie punktowej zawieszone na cienkiej, nierozciągliwej nici. Kiedy ciało wytrącimy z równowagi, zaczyna się ono wahać w płaszczyźnie pionowej pod wpływem siły ciężkości.
Ruch, który charakteryzuje się powtarzalnością w regularnych odstępach czasu nazywa się ruchem okresowym (periodycznym). Przemieszczenie cząstki w takim ruchu w każdym momencie czasu można opisać za pomocą funkcji sinus lub cosinus. I właśnie od nazwy tych funkcji ruch ten przyjął nazwę ruchu harmonicznego
Prawo odbicia mówi, że kąt padania jest równy co do wartości kątowi odbicia, oraz że kąt padania, odbicia i prosta prostopadła do przeszkody leżą w jednej płaszczyźnie.
Prawo załamania mówi, że stosunek sinusa kąta padania w pierwszym ośrodku i załamania w drugim jest równy stosunkowi odpowiednich prędkości rozchodzenia się fali w tych ośrodkach.
Wyprowadzenie wzoru na wyznaczenie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego:
/2
/*g
/: T2
daniel74141