Atrakcje turystyczne w Norwegii.docx

(24 KB) Pobierz

NORWEGIA WSCHODNIA

 

1.       Stolica Oslo (dawniej: Kristiania) - Nordyckie Miasto Światła.

Oslo zostało stolicą Norwegii w 1300 roku, za panowania Håkona V Magnussona, ponieważ właśnie w dawnej Kristianii król wybudował fortecę Åkerhus, którą wybrał na swoją siedzibę.                   W Oslo znajduje się słynna skocznia Holmenkollen, którą bardzo sobie chwalił Adam Małysz. Przy skoczni znajduje się Skimuseet – muzeum narciarstwa.

·         Karl Johans Gate

Główny deptak w stolicy Norwegii – można tam znaleźć wszelkiego rodzaju sklepy, sklepiki, antykwariaty oraz restauracje. Ulica została zaprojektowana w 1826 roku przez królewskiego architekta H.D.F. Listowa. Swoją nazwę zawdzięcza królowi Karlowi Johanowi XIV.

·         Munch-museet

Muzeum Edvarda Muncha (1863-1944), słynnego malarza, znanego głównie z „Krzyku” (no. Skriket)

·         Frognerparken, nazywany też Vigelandsparken

Park rzeźby Vigelanda, otwarty przez cały rok. Umieszczono w nim 212 rzeźb autorstwa Gustava Vigelanda (1869 – 1943), jednego z najsłynniejszych norweskich rzeźbiarzy. Najważniejszą rzeźbą jest Monolit (no. Monolitten) – granitowy obelisk, o wysokości 17 m, na którym znajduje się dokładnie 121 sylwetek nagich postaci.

·         Ibsen-museet
Muzeum Henryka Ibsena (1826-1906), które zostało urządzone w mieszkaniu pisarza. Był on często nazywany sumieniem XIX-wiecznej Europy. Jest autorem takich dzieł jak "Dzika kaczka" (no. Vilanden) czy "Gdy się zbudzimy spośród zmarłych" (no. Når vi døde vågner).

·         Nobelinstittuet/Nobels Fredssenter

Instytut pokojowej nagrody Nobla, otwarty 1 stycznia 1904 roku. Nagroda przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski, w skład którego wchodzi pięć osób powoływanych przez norweski parlament. Tutaj można uzyskać niemalże wszystkie informacje zarówno                       o samej nagrodzie jak i laureatach.

 

2.       Miasto Fredrikstad

Założone 1567 roku, jest to jedyne w Skandynawii kompletnie zachowane miasteczko forteczne. Bruk na Gamlebyen, czyli na starówce, to dzieło więźniów, którzy w ten sposób odpracowywali swoją karę. Obecnie w dawnym więzieniu znajduje się bank, jednak specjalnie dla turystów pozostawiono do zwiedzania celę więzienną.

3.       Miasto Lillehammer

Miasto położone jest przy największym norweskim jeziorze – Mjøsa. Świat dowiedział się                      o istnieniu Lillehammer w 1994 roku, gdy odbywała się tam Zimowa Olimpiada. Zostały po niej liczne obiekty sportowe takie jak trasy narciarskie czy skocznia.

4.       Miasto Røros

Przez kilka wieków było to typowe górnicze miasteczko, kompletnie odcięte od reszty świata, położone na wysokości 600 m n.p.m.. Jego głównym kruszcem była miedź, stąd też nazywane jest często krainą miedzi. Główne jego atrakcje to kamienny kościół, wyjątkowa zabudowa, kopalnia, a także modele maszyn w skali 1:10. Røros jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


 

NORWEGIA ZACHODNIA

 

1.       Miasteczko Torpo

Tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów typu stave. Świątynia jest najstarszą budowlą w tym regionie, pochodzącą z drugiej połowy XII wieku. Najcenniejszym zabytkiem                w kościele jest polichromia datowana na XIII wiek, ukazująca sceny z życia św. Małgorzaty.

2.       Jotunheimen oraz Hardangervidda

Jotunheimen (tzw. Dom olbrzyma, według mitologii tutaj mieszkały olbrzymy i trolle) jest to najpotężniejszy łańcuch górski, który razem z Hardangervidda (vidde – górski płaskowyż) tworzą bardzo rozległy teren o wyjątkowych walorach krajobrazowych – góry, jeziora polodowcowe, rzeki i lodowce. W łańcuchu Jotunheimen znajdują się dwa najwyższe szczyty w Norwegii: Galdhøpiggen 2469 m n.p.m. oraz Glittertind 2452 m n.p.m..

3.       Miasto Kristiansand

Założone w 1639 z powodu kaprysu króla Krystiana IV, który zapragnął założyć miasto i nazwać je swoim imieniem. Najciekawszą dzielnicą jest Kvadraturen, ponieważ pełno tutaj drewnianych chat i dawnych domostw.

Kristiansand Dyrepark - Jest to miejskie zoo i jednocześnie najchętniej odwiedzany park rodzinny w Norwegii. Są tutaj między innymi zjeżdżalnie wodne, arka Noego, mnóstwo zwierząt, a przede wszystkim miniaturowe miasteczko Kardemonne By, pochodzące z popularnej literatury dziecięcej autorstwa Egnera Torbjørna.

 

4.       Miasteczko Skien

Jest to miejsce urodzenia Henryka Ibsena. Jego dom Venstøp wchodzi w skład Telemark Museum (Muzeum regionu Telemark) i stał się niejako norweskim sanktuarium narodowym. Najlepiej przyjechać tu w lipcu, kiedy odbywa się Festiwal Ibsenowski, w tym liczne przedstawienia i koncerty.

5.       Rejon Ryfylke

Tutaj można podziwiać piękno fiordów w całej ich okazałości. Ryfylke zaczyna się od fiordu Lysfjorden, rozciąga na północ wzdłuż dawnych jezior rynnowych i kończy się na fiordach Vindafjorden oraz Saudafjorden. Koniecznie trzeba się wybrać na "kazalnicę" Preikostolen                     – naturalną skalną platformę zawieszoną nad fiordem. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc               w całej Norwegii, które zawsze jest umieszczane w folderach biur podróży by przyciągnąć klientów.

6.       Lodowiec Jostedalsbreen

Lodowiec typu fieldowego, który składa się z czaszy, od której odchodzą w różnych kierunkach krótkie ramiona. Jest to jeden z największych lodowców w Europie, ma 15 km szerokości i 100 km długości. Przy lodowcu znajduje się Centrum Przyrodniczo-Informacyjne poświęcone lodowcom, w którym można zwiedzić muzeum, kupić bilet na przejazd drogą ku Jostedalsbreen, a także zamówić wędrówkę po lodowcu z przewodnikiem.

7.       Fiord Eidfjorden

Jest to jeden z najpiękniejszych akwenów w Norwegii. Fiord wżyna się bardzo głęboko w ląd,                  a w pobliżu znajdują się: lodowiec Hardangerjøkulen, wodospad Skykkjedalsfossen oraz Vøringfossen – najwyższy wodospad w Norwegii, spadający z wysokości 150 metrów.

8.       Fiord Sognefjorden

Najdłuższy (200 km) i najgłębszy (1300 m) fiord na świecie. Wzdłuż brzegów pełno jest małych, norweskich wiosek, które zachwycają swoją architekturą. Można go zwiedzać na licznych mini-promach, które kursują w kilkunastu miejscach.

·         Sogn folkemuseum

Założony w 1909 roku żywy skansen ze zwierzętami. Znajduje się tutaj 35 domów mieszkalnych i budynków gospodarczych ukazujących codzienne życie mieszkańców Sognefjorden od około 1500 roku do dziś.

·         Flåmsbana
Najbardziej znana atrakcja w całej Norwegii, kolej prowadząca z miasta Myrdal do miejscowości Flåm. Jest częścią programu "Norway in a nutshell" (Norwegia w pigułce),                  w związku z czym można zobaczyć wszystko co typowe dla tego kraju – fiordy, góry, piękne wodospady i wiele innych. Kolejka pokonuje trasę o długości 20 km, a w czasie jazdy zmiany wysokości dochodzą nawet do 900 m. Podczas drogi kolejka zatrzymuje się przy najpiękniejszych widokach, zaś sama jazda trwa około 55 minut.

 

9.       Miasto Bergen

Bergen zostało założone w 1070 roku przez króla Olafa III Spokojnego. W XIII wieku zostało
pierwszą stolicą zjednoczonej Norwegii i ważnym ośrodkiem kościelnym. Znajdują się tutaj liczne muzea m.in.: Muzeum Przyrodnicze – Naturhistoriska Museum, Muzeum Historii                          i Kultury – Historisk Museum oraz Muzeum Morskie – Sjøfartsmuseum.

·         Hanseatiske Museum

Muzeum Hanzeatyckie zostało urządzone w stylu czasów, gdy Hanza była u szczytu swej potęgi. Znajdziemy tu starodawne kamienice i magazyny, które figurują na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

·         Gamle Bergen

Stare Bergen czyli po prostu starówka. Zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie                              z przewodnikiem, ale jest to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kogo interesuje Skandynawia. Grupy chodzą po brukowanych uliczkach, oglądają 40 drewnianych budynków z XVIII i XIX wieku oraz pokoje urządzone w dawnym stylu.

·         Dom w Troldhaugen

Dom Edvarda Griega (1843-1907), słynnego muzyka. Obiekt położony jest 8 km na południe od Bergen, wysoko nad fiordem. Dom jest utrzymany w takim stanie, w jakim zostawił go właściciel. Fortepian w salonie dalej nadaje się do gry, a wokół leżą porozrzucane rękopisy artysty.

·         Fløibanen
Kolejka szynowa w Bergen. Podróż zaczyna się w centrum, następnie są 3 postoje, z czego ostatni na wysokości 300 metrów n.p.m. Ze stacji docelowej kolejki można zobaczyć miasto w całej okazałości. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji Bergen, także poza granicami Skandynawii.
 

 

NORWEGIA PÓŁNOCNA

 

1.       Miasto Trondheim

Dawniej miasto nosiło nazwę Nidaros. Założone w 997 roku przez króla Olafa I Tryggvasona, który z mizernymi skutkami próbował zaszczepić w Norwegach chrześcijaństwo. Trondheim jest siedzibą SINTEF, największej skandynawskiej fundacji zajmującej się badaniami naukowymi                  i przemysłowymi.

·         Ringve Museum

Muzeum Historii Muzyki, które mieści się w dawnej stodole. Dźwięk i światło prowadzą przez różne muzyczne przystanki takie jak „pop i rock” czy "wynalezienie fortepianu". Znajdziemy tutaj nie tylko powszechnie znane instrumenty, ale także stare instrumenty ludowe. Dodatkowo, studenci muzykologii mogą zaprezentować grę na każdym                                z eksponatów, który znajduje się w muzeum.

·         Munkholmen
Jest to mała wysepka położona w głębi fiordu, na którą pływa prom. Tutaj benedyktyni założyli jeden z pierwszych klasztorów. Przed przybyciem mnichów był tu plac egzekucyjny, a w roku 1658 klasztor zmieniono w twierdzę, którą można zwiedzać.

 

2.       Miasto Trompo

Miasto bije kilka rekordów w kategorii „naj”: położone najbliżej bieguna miasto na Ziemi, najbardziej wysunięty na północ uniwersytet, katedra, browar a nawet... pierwszoligowy klub piłkarski. Miasto leży około 350 km na północ od koła podbiegunowego, można więc zobaczyć zorze polarne a latem słońce, które jest widoczne nawet o drugiej w nocy. Warto tu przyjechać                w lutym, kiedy odbywa się wyścig reniferów a w wolnej chwili zajrzeć do Tromsø Universitetsmuseet, w którym można zobaczyć największą w Norwegii wystawę kultury lapońskiej oraz do Polarmuseet – Muzeum Polarnego, ze zbiorami poświęconymi przyrodzie                 i eksploatacji Arktyki.

3.       Lofoty
Jest to górzysty archipelag rozciągający się na długości 112 km. Wśród gór znajdują się rybackie wioski, fiordy, piaszczyste plaże i malownicze zatoczki. Warto przyjechać przede wszystkim ze względu na malownicze krajobrazy, ale także wioski rybackie, które zostały wpisane na listę UNESCO. Można tu także podziwiać skupiska maskonurów (ptaków), które występują tylko na północy kraju.

4.       Nordkapp – Przylądek Północny

Często błędnie nazywany najbardziej wysuniętym na północ punktem Europy. W rzeczywistości punktem tym jest Knivskjelloden, jednak wynurza się on niżej ponad poziom morza i jest zdecydowanie mniej atrakcyjny turystycznie dzięki czemu to na Nordkapp co roku przybywają rzesze turystów z całego świata. Na płaskowyżu przylądka został ustawiony globus, który jest niejako symbolem Przylądka. Na Nordkapp prowadzi płatna droga, dodatkowo trzeba zapłacić za bilet na wjazd, który uprawnia także do wstępu do kompleksu turystycznego North Cape Hall,               w którym znajdziemy sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Trzeba jednak wiedzieć, iż ceny na Nordkapp są adekwatne do jego popularności.

 

Opracowanie: Katarzyna Kruk
 

Źródła:

1.       Podróże bałtyckie, magazyn turystyczny

2.       Norwegia, Podróże marzeń

3.       foldery turystyczne, broszury

4.       strony internetowe m.in. www.visitnorway.se

 

Źródło: http://www.norwegia.pl/przewodnik/atrakcje-turystyczne.html

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin