konspekt. język..odt

(15 KB) Pobierz

                                                        KONSPEKT LEKCJI JĘZYKOWEJ

 

 

Data: 17. 09. 2009


Prowadząca lekcję: Laura Chmura


Klasa: IV


Temat: U i Ó już nie są dla nas problemem!


Jednostka lekcyjna: 45 minut


Program: Zapraszam na słówko. Program nauczania języka polskiego w klasach 4-6.

 

Hasło programowe: Nauka zasad poprawnej pisowni

 

Cele lekcji:

   Cel ogólny:  Uczniowie poznają zasady pisowni  wyrazów z u i ó.
 

   Cele szczegółowe:

          Uczeń:

 

- Poznaje zasadę zamienności ó do: a, o , e
- Potrafi znaleźć „parę” do wyrazu, by wstawi odpowiednią literę
- Potrafi zapisać poprawnie wyrazy z cząstką „ów”, „ówka”
-Potrafi samodzielnie sformułować zasadę ortograficzną
-Poznaje wyjątki od pisowni

-Uczy się, że w zdrobnieniach wyrazów stosujemy u, tak samo jak w wyrazach zakonczonych na -unek, -us
-Poprawnie zapisuje zdrobnienia
-Poprawnie zapisuje wyrazy z  cząstką -uje

Metody pracy
 

-Podające
-Poszukujące
 

Środki dydaktyczne:

 

-Zeszyty

-Materiały rozdane przez prowadzącą
 

Formy pracy:

 

- Indywidualna
-Zbiorowa
 


 

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

Ogniwo wstępne: ok. 5 minut

 

- Sprawdzenie obecności
- Prowadząca pyta uczniów czy wyrazy z u i ó są dla nich kłopotliwe.

- Po uzyskaniu (prawdopodobnie  twierdzącej) odpowiedzi prowadząca proponuje  poznanie  reguł, dzięki którym nie będą już one problemem
 

Ogniwo właściwe: ok 35 minut.
-Prowadząca rozdaje materiały z ćwiczeniami

-Uczniowie wykonują zadanie znajdowania par do wyrazów z „ó” z literą wymienioną
-Uczniowie samodzielnie wymyślają podobne pary wyrazów
-Uczniowie z pomocą prowadzącej formułują zasadę o zamienności ó
- Uczniowie tworzą wyrazy w formie dopełniacza liczby mnogiej i poprawnie zapisują w nich cząstkę -ów

- Uczniowie rozwiązują krzyżówkę z wyrazami zakończonymi na -ówka po czym samodzielnie tworzą regułę
-Prowadząca podaje uczniom wyjątki i prosi o zapamiętanie ich
-Uczniowie tworzą zdrobnienia wyrazów i zapisują je w odpowiedniej kolumnie
-Uczniowie tworzą wyrazy zakończone na -unek, wymyślają swoje przykłady
-Uczniowie odmieniają czasowniki z formantem -uje
-Samodzielne zapisanie reguły

Ogniwo końcowe: ok 5 minut
 

Prowadząca prosi by reguły zapisane na kartach zostały w domu przepisane do zeszytów, po czym następuje krótkie podsumowanie lekcji. Uczniowie jeszcze raz przypominają kiedy piszemy u a kiedy ó.
 

Źródła: P. Zbróg, M. Jas: Zapraszam na słówko. Podręcznik z ćwiczeniami do kształcenia językowego i literacko – kulturowego. Klasa 4. Część 1.

 


 

 

 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin