Steel_Danielle_-_Ślub.doc

(1630 KB) Pobierz

              Steel Danielle                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ślub                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Rozdział I                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Auta sunęły w ślimaczym tempie po trasie szybkiego ruchu do Santa Monica, więc Allegra Steinberg z rezygnacją rozparła się w fotelu swojego ciemnogranatowego mercedesa 300. Powrót do domu będzie trwał wieki. Nie miała wprawdzie żadnych naglących zajęć, ale tkwienie w korku uważała za niepotrzebną stratę czasu.

Wyciągnąwszy długie nogi, westchnęła i włączyła radio. Uśmiechnęła się słysząc najnowszy singel Brama Morrisona, który od roku należał do grona jej ważnych klientów. W wieku dwudziestu dziewięciu lat, cztery lata po ukończeniu prawa w Yale, Allegra była młodszym wspólnikiem w kancelarii Fisch, Herzog i Freeman, jednej z największych w Los Angeles firm adwokackich zajmujących się obsługą prawną branży rozrywkowej. A to zawsze było jej pasją.

Od dziecka Allegra pragnęła zostać prawniczką i tylko przelotnie, kiedy po zerowym i pierwszym roku studiów uczestniczyła w letnich warsztatach teatralnych, rozważała myśl o karierze aktorskiej. Nie zaskoczyłoby to nikogo z jej rodziny, choć zarazem niekoniecznie zachwyciło. Jej matka, Blaire Scott, była autorką scenariusza i producentką jednego z najpopularniejszych od dziewięciu lat seriali telewizyjnych, komedii nie stroniącej od poważniejszych refleksji i obserwacji obyczajowych. Przez siedem z owych dziewięciu lat serial miał najwyższą oglądalność w swojej kategorii i przyniósł matce siedem nagród Emmy. Ojciec Allegry, Simon Steinberg, był prominentnym hollywoodzkim producentem filmowym, miał na koncie kilka maczących obrazów i trzy Oscary, a sukcesy kasowe jego filmów przeszły do legendy. Co jednak ważniejsze, należał do owego rzadkiego w Hollywood gatunku ludzi sympatycznych, szlachetnych i uczciwych. On i Blaire tworzyli jedną z najniezwyklejszych i najbardziej szanowanych par w branży — ciężko zapracowani, mieli jednak prawdziwą rodzinę, której poświęcali wiele czasu. Młodsza siostra Allegry, siedemnasto]etnia Samantha — nazywana Sam — kończyła ogólniak, była modelką i w przeciwieństwie do Allegry chciała zostać aktorką. Jedynie ich brat, Scott, studiujący w college”u w Stanford, zdołał całkowicie wymknąć się show-bussinesowi — całe życie pragnął zostać lekarzem i przypisywana Hollywoodowi magia nie miała nań żadnego wpływu. Przez dwadzieścia lat do tego stopnia napatrzył się na branżę rozrywkową, że nawet prawniczą specjalizację siostry uważał za szaleństwo. Nie miał ochoty przez resztę swoich dni przejmować się wpływami kasowymi, zyskiem czy też oglądalnością. Zamierzał zajmować się medycyną sportową, zostać chirurgiem-ortopedą, uprawiać zawód sensowny i konkretny. Nastawiać złamane kości. Widział, przez jaki koszmar muszą przechodzić inni członkowie jego rodziny skazani na kontakty z rozpieszczonymi fumiastymi gwiazdami, rozkojarzonymi aktorami, krętaczami z sieci telewizyjnych, kapryśnymi inwestorami. To życie dostarczało wielu podniet, zgoda, miało swoje wzloty, fakt, i ani rodzice Scotta, ani jego siostry nie wyobrażały sobie innego. Serial dostarczał matce olbrzymiej satysfakcji, ojciec wyprodukował kilka wspaniałych filmów, Allegra była zachwycona swoim statusem prawnej doradczyni gwiazd, Sam marzyła o karierze aktorskiej... ale Scott był zdecydowany iść własną drogą.

Słuchając piosenki Brama, Allegra uśmiechnęła się na myśl o bracie. Nawet Scott był pod wrażeniem, kiedy zakomunikowała mu, iż Bram, jeden z herosów rocka, jest jej klientem. Zwykle nie zdradzała nikomu tożsamości swych klientów, ale to Bram pierwszy wymienił jej nazwisko w programie Barbary Walters.

Allegra prowadzila również sprawy Carmen Connors, blond seksbomby dekady, dwudziestotrzyletniej piękności, która wyglądała jak skóra zdjęta z Marilyn Monroe, pochodziła z maleńkiego oregońskiego miasteczka i była fanatyczną katoliczką. Zaczynała karierę jako piosenkarka, ale gdy wkrótce nakręciła jeden po drugim dwa filmy, okazało się, że ma niezwykły talent aktorski. Do firmy prawniczej została skierowana przez CAA, a kiedy jeden ze starszych wspólników przedstawił ją Allegrze —młode kobiety z miejsca przypadły sobie do gustu. Od tego momentu była problemem Allegry — i to czasem trudnym problemem — Allegrze jednak to nie przeszkadzało.

W przeciwieństwie do bliskiego czterdziestki Brama, który w branży muzycznej obracał się od dwudziestu lat, Carmen była hollywoodzką nowicjuszką i nieustannie popadała w tarapaty. Miała kłopoty z chłopakami, z zakochanymi w niej facetami, których — jak twierdziła

— nigdy nie widziała na oczy, z podglądaczami, specami od reklamy, fryzjerami, prasą brukową, fotoreporterami i potencjalnymi agentami. Nie miała natomiast bladego pojęcia, jak się z tych kłopotów wywikłać, wydzwaniała więc do Allegry o wszelkich porach dnia i nocy, zwykle zaczynając około drugiej nad ranem. Szczególnym przerażeniem napawały ją noce, lęk przed włamywaczami i zboczeńcami. Część owych obaw Allegra zdołała rozwiać zatrudniając firmę ochroniarską, która strzegła domu od zmierzchu do świtu, zlecając zainstalowanie supernowoczesnego systemu a]armowego i zakup dwóch niezwykle groźnych psów obronnych. Były to rottweilery, które przejmowały właścicielkę równie wielkim strachem, jak potencjalnych intruzów i włamywaczy. Carmen jednak nadal dzwoniła do Allegry po nocach, żeby zwierzyć się z problemów na planie filmowym lub po prostu poprawić sobie samopoczucie. Allegra zdołała do tego przywyknąć, choć znajomi pokpiwali, że jest tyleż niańką, co prawniczką: zdawała sobie sprawę, iż tak właśnie wygiąda współpraca z klientami o statusie gwiazd — była świadkiem, jak ze swoimi gwiazdami musieli się użerać jej rodzice. Ale była szczęśliwa praktykując prawo tam, gdzie czuła się naj]epiej — w branży rozrywkowej.

Wyłączyła radio, pomyślała o Brandonie i w tej samej chwili sznur samochodów leniwie ruszył do przodu. Allegra potrzebowała czasem godziny, żeby po naradzie w biurze czy spotkaniu z klientem pokonać dziesięciomilową drogę do domu, ale uwielbiała Los Angeles i korki traktowała ze stoicyzmem. Jechała z opuszczonym dachem i jej długie włosy blond lśniły w ciepłych promieniach styczniowego słońca. Był piękny południowokalifornijski dzień, za taką właśnie pogodą Allegra tęskniła przez siedem długich zim, które spędziła w New Hayen, ucząc się na uniwersytecie Yale — najpierw w college”u, potem zaś na wydziale prawa. Po ukończeniu ogólniaka w Beyerly Hilis większość przyjaciół Allegry poszła na UCLA, jej ojciec optował za Harvardem, sama Allegra jednak wybrała Yale, choć po uzyskaniu dyplomu nawet jej przez myśl nie przeszło, żeby pozostać na Wschodzie — całe swe życie wiązała z Kalifornią.

Przez chwilę doznawała pokusy, żeby telefonicznie złapać Brandonaw biurze, ale uznała, że zadzwoni dopiero Z domu, po paru minutach relaksu. Jego dni—równie, a może nawet jeszcze bardziej gorączkowe, jak dni Allegry — wypełniały spotkania z klientami, narady z innymi adwokatami i sędziami. Brandon był prawnikiem procesowym, jego specjalność zaś stanowiły przestępstwa popełniane w białych rękawiczkach — przekręty bankowe, defraudacje i szantaże. „Prawo przez wielkie P”, jak mówił, przeciwstawiając je żartobliwie niepoważnej specjalizacji Allegry. Allegra zresztą zgadzała się, że praktykę Brandona dzieli przepaść od jej praktyki, co również w pewnym sensie odzwierciedlało różnice charakterów ich obojga: Brandon był znacznie bardziej monolityczny, poważniejszy, wyrazistszy w swych poglądach na świat i życie. W ciągu owych dwóch lat, kiedy się spotykali, członkowie rodziny Allegry wielokrotnie oskarżali Brandona Edwardsa o brak poczucia humoru, co — ich zdaniem — stanowiło poważną ułomność charakterologiczną. Sami miewali skłonność do ekstrawagancji.

Allegrze podobało się w Brandonie wiele rzeczy — łączyło ich zainteresowanie prawem, byli w równym stopniu godni zaufania i uczciwi. Godziła się również z tym, że Brandon ma rodzinę: był od dziesięciu lat żonaty z kobietą, którą poślubił podczas studiów prawniczych w Berkeley, choć ślub — jak czasami mówił z niechęcią

— wymusiła niespodziewana ciąża Joanie. Pod pewnymi względami po dziesięciu latach małżeństwa i narodzinach dwóch córek wciąż łączyły go z żoną silne więzy, a zarazem powtarzał często, jak czuje się uwikłany, jak są mu wstrętne wspomnienia owego dnia, gdy został zaciągnięty przed ołtarz.

Po studiach podjął pracę w najbardziej konserwatywnej kancelarii prawniczej San Francisco i czystym zbiegiem okoliczności został oddelegowany do filii firmy w Los Angeles akurat wtedy, kiedy on i Joanie podjęli decyzję o separacji. Przez wspólnych przyjaciół poznał Allegrę trzeciego tygodnia pobytu w mieście i oto byli już ze sobą dwa

lata. Allegra kochała Brandona i kochała jego córki. Joanie stanowczo sprzeciwiała się ich wyjazdom do Los Angeles, ilekroć zatem Brandon leciał do San Francisco, Allegra starała się mu towarzyszyć. Zasadniczy problem polegał na tym, że Joanie wciąż nie zdołała znależć pracy, powtarzając nadto, że jej nagłe nieobecności w domu byłyby dla dziewczynek doświadczeniem zbyt szokującym. Wciąż więc była całkowicie zależna od Brandona. Poza tym nadal spierali się o dom i apartament w pobliżu Tahoe. W istocie przez owe dwa lata załatwili niewiele spraw majątkowych i nie wystąpili dotąd o rozwód. Allegra kpiła czasem z Brandona, że kiepski z niego prawnik, skoro nie potrafi skłonić własnej żony do podpisania kontraktu rozwodowego. Ale nie chciała przypierać go do muru, choć w praktyce oznaczało to, że status ich związku — stabilnego, wygodnego dla obojga, lecz nie sformalizowanego — chwilowo nie ulegnie zmianie.

Skręcając w stronę Beyerly Hilis zastanawiała się, czy Brandon będzie miał ochotę na kolację w mieście. Wiedziała, że przygotowuje się do procesu, a zatem — wedle sporego prawdopodobieństwa — do późnego wieczora zasiedzi się w biurze. Jej również przytrafiało się to nader często, chociaż nie z powodu procesów. Klientami Allegry byli scenopisarze, producenci, reżyserzy, aktorzy i aktorki, a zakres świadczonych im usług obejmował praktycznie wszystko od sporządzania kontraktów po testamenty, od negocjowania umów po przeprowadzanie transakcji finansowych i rozwodów. Allegra — którą, rzecz oczywista, najbardziej interesowały prawne aspekty owych działań— lepiej niż większość swoich kolegów po fachu zdawała sobie sprawę, że mając za klientów ludzi sławnych czy też po prostu związanych z show-bussinesem trzeba być przygotowanym na zajmowanie się nie tylko ich kontraktami, lecz również wszelkimi powikłaniami skomplikowanych żywotów. Brandon chyba tego nie rozumiał, a branża rozrywkowa mimo usiłowań Allegry, by mu ją przybliżyć, pozostawała dlań zagadką. Utrzymywał, że woli praktykować prawo z „normalnymi” ludźmi i dla nich, w czytelnych dla siebie okolicznościach i miejscu, na przykład na sali sądowej. Miał nadzieję zostać pewnego dnia sędzią federalnym i biorąc pod uwagę wszystko, co osiągnął do trzydziestego szóstego roku życia, nie były to aspiracje wygórowane.

Skręcała, kiedy zadzwonił telefon. Nie był to Brandon, jak przez chwilę myślała, lecz Alice, jej sekretarka. Pracowała w firmie od piętnastu lat i była dla Allegry kołem ratunkowym w wielu sytuacjach. Odznaczała się zdrowym rozsądkiem, bystrym umysłem i kojącym macierzyńskim podejściem, dzięki któremu umiała ugłaskać nawet najbardziej nieokiełznanych klientów.

— Cześć, Alice, o co chodzi? — zapytała Allegra, nie spuszczając wzroku z szosy.

— Przed chwilą dzwoniła Carmen Connors, bardzo zdenerwowa.na. Trafiła na okładkę „Chattera”.

Był to jeden z najwredniejszych brukowców na rynku, piśmidło,

które mimo wielokrotnie powtarzanych ostrzeżeń i gróźb Allegry

dosłownie pożerało Carmen żywcem. Redaktorzy magazynu wiedzieli

jednak, jak daleko mogą się posunąć i byli prawdziwymi mistrzami

w nieprzekraczaniu ostatecznych granic. Zatrzymywali się zawsze

o pół kroku przez pozwem.

— Co tym razem? — zapytała Allegra, marszcząc czoło i zwal-. niając na widok małego domku, który dzięki finansowej pomocy rodziców kupiła po ukończeniu studiów. Dawno spłaciła dług, a swą utrzymaną w stylu wiejskiej chaty i położoną opodal Doheny siedzibę darzyła prawdziwym uwielbieniem.

— Coś o udziale w orgii, chyba w towarzystwie jej chirurga plastycznego.

Biedna Carmen okazała się na tyle nierozważna, by umówić się z facetem jeden raz. Poszli, jak zapewniała Allegrę, na kolację do Chasena i nie było żadnego seksu, a co dopiero mówić o orgii.

— Rany boskie — mruknęła Allegra, skręcając w podjazd. — Iylasz pod ręką egzemplarz?

— Kupię w drodze do domu. Chcesz, żeby ci podrzucić?

— Nie trzeba. Zerknę jutro. Jestem już u siebie. Zaraz do niej przedzwonię. Dzięki. Coś jeszcze?

— Telefonowała twoja matka. Pytała, czy będziesz na obiedzie w piątek i czy na pewno w sobotę przyjedziesz na Złote Globy. Wyraziła nadzieję, że tak.

— Oczywiście odparła Allegra z uśmiechem. — I dobrze o tym wie.

W tym roku nominowany był i ojciec, i matka, Allegra więc za żadne skarby nie opuściłaby ceremonii wręczania nagród. Zaprosiła na nią Brandona już miesiąc temu, jeszcze przed gwiazdką.

— Po prostu chciała się upewnić.

— Zadzwonię do niej. To już wszystko?

— Wszystko.

Było piętnaście po szóstej. Allegra, jak na swoje zwyczaje, wyszła

z biura wcześnie, bo o siedemnastej trzydzieści, zabrała jednak trochę pracy do domu. Zdąży się z nią uporać, jeśli wieczorem nie wyjdzie z Brandonem.

— Do zobaczenia jutro, Alice. Dobrej nocy — powiedziała Allegra, wyjmując kluczyk ze stacyjki. Chwyciła neseser, zamknęła samochód i wbiegła do ciemnego pustego domu. Rzuciła neseser na sofę, włączyła światło i weszła do kuchni. Z jej okna rozciągał się cudowny widok na skrzące się klejnocikami świateł miasto. Otworzyła butelkę wody mineralnej Eyian i zaczęła przeglądać korespondencję. Kilka rachunków, list od Jessiki Farnsworth, starej koleżanki szkolnej, mnóstwo reklamowego śmiecia, pocztówka od innej przyjaciółki, Nancy Towers, która w St. Moritz szalała na nartach. Większość listów cisnęła do kosza, upiła łyk wody mineralnej i uśmiechnęła się na widok sportowych butów Brandona. Dom zawsze wydawał się jej bardziej zaludniony, kiedy pozostawiał w nim swoje rzeczy. Spędzał tu wiele czasu, chociaż miał własne mieszkanie. Utrzymywał, że uwielbia towarzystwo Allegry, równie jednak jasno dawał do zrozumienia, że nie jest jeszcze gotów angażować się ostatecznie

— swoje małżeństwo, które odbierał jako formę zniewolenia, przypłacił głębokim urazem, bał się więc popełnić kolejny błąd. Być może dlatego właśnie tak bardzo ociągał się z przeprowadzeniem rozwodu. Związek z Brandonem wszakże dawał Allegrze wszystko, czego pragnęła — tak przynajmniej mówiła swojej psychoterapeutce i rodzicom. No i miała dopiero dwadzieścia dziewięć lat, nie spieszyła się jeszcze do ślubu.

Odrzuciła na plecy długie jasne włosy, wcisnęła guziczek automatycznej sekretarki i usiadła na stołku barowym przy blacie w kuchni

— nieskazitelnie czystej, wyłożonej białym marmurem i czarnym granitem. Allegra z roztargnieniem spoglądała na szachownicę posadzki, przesłuchując wiadomości. Pierwsza, rzecz do przewidzenia, była od zapłakanej, jak się zdawało, Carmen, która wyrzuciła z siebie jakieś żale pod adresem artykułu i wspomniała o szoku, jaki przeżyła jej babcia. Dzwoniła z Portland, nie miała pojęcia, czy tym razem Allegra pozwie brukowiec, sugerowała naradę i prosiła o natychmiastowy telefon. Carmen nawet nie przychodziło do głowy, że Allegra ma prawo do kilku chwil tylko dla siebie, egoizm ten jednak wcale nie świadczył o tym, że była złym człowiekiem.

Dzwoniła również matka, zapraszając na piątkową kolację i przypominając o uroczystości wręczenia Złotych Globów. Była niezwykle podekscytowana, może dlatego, że nominację dostał również ojciec Allegry, a może dlatego, że ze Stanford miał przyjechać Scott. Tak czy inaczej liczyła, iż pójdą na ceremonię całą rodziną.

Następną wiadomość zostawił trener tenisa, którego Allegra unikała od kilku tygodni. Wielokrotnie zaczynała naukę, ale nigdy nie miała czasu, by ją kontynuować. Zapisała nazwisko trenera i zakonotowała w pamięci, żeby zadzwonić doń i przynajmniej wytłumaczyć swoje zachowanie.

Dzwonił wreszcie mężczyzna, którego poznała podczas wakacji. Był przystojny, pracował w wielkiej wytwórni filmowej, ale nie grał z Ałiegrą fair. Uśmiechnęła się, słuchając, jak zmysłowym głosem wyraża nadzieję, iż się odezwie. Nie miała najmniejszego zamiaru, interesował ją tylko Brandon, trzecia ważna miłość w jej życiu. Poprzedni romans trwał cztery lata, ciągnął się przez drugą połowę studiów prawniczych i przez pierwsze dwa lata praktyki Allegry w Los Angeles. Roger również studiował w Yale i był reżyserem. Po czterech wspólnych latach wciąż nie umiał się zadek!arować, a wreszcie przeprowadził się do Londynu. Namawiał Allegrę, by pojechała razem z nim, co jednak nie wchodziło w grę, bo w owym czasie tkwiła już po uszy w problemach klientów kancelarii Fisch, Herzog i Freeman. Tak mu przynajmniej powiedziała, żywiąc w istocie przekonanie, że nie ma sensu rezygnować z obiecującej kariery i podążać na koniec świata za facetem, który nie skiada żadnych obietnic w związku z przyszłością, a nawet nie chce rozmawiać na jej temat. Roger „żyl chwilą”, rozprawiał nieustannie o karmie, chi i wolności. Po dwóch latach psychoterapii Allegra zmądrzała na tyle, by nie pognać za nim do

Londynu. Została więc w Los Angeles i kilka miesięcy póżniej poznała Brandona.

Jeszcze przed Rogerem był Tom, żonaty wykładowca z Yale. Allegra romansowała z nim na drugim roku studiów i był to związek ekscytujący, intensywny i namiętny. Ani przedtem, ani potem nie zakosztowała czegoś podobnego, koniec zaś nastąpił wtedy, gdy Tom wziął roczny urlop, by w towarzystwie maleńkiego synka i żony powłóczyć się po Nepalu. Kiedy wrócili, jego żona znów była w ciąży, Allegra natomiast spotykała się z Rogerem. Potężnie jednak pomiędzy nimi iskrzyło, ilekroć krzyżowały się ich szlaki. Allegra doznała ulgi, kiedy Tom przeniósł się na Uniwersytet Północno-Zachodni. Pragnął Allegry z niepohamowaną mocą, lecz uczucia tego nie umiał przełożyć na wyrazistą wizję wspólnej przyszłości, bo perspektywę zawsze przesłaniała mu żona M.ithra i syn Euklides. Teraz stanowił ledwie drobną cząstkę przeszłości, psychoterapeutka Allegry zaś przywoływała jego osobę tylko wtedy, kiedy pragnęła udowodnić, iż w żadnym związku jej pacjentki nie pojawiły się jakiekolwiek konkretne deklaracje.

— Nie jestem pewna, czy są mi niezbędne, skoro mam dopiero dwadzieścia dziewięć lat — mówiła wtedy Allegra. — Nigdy tak naprawdę nie pragnęłam małżeństwa.

— Nie w tym rzecz — replikowała stanowczo doktor Green. Pochodziła z Nowego Jorku i miała wielkie ciemne oczy, których wyraz prześladował czasem Allegrę jeszcze długo po sesji. Spotykały się z rozmaitą częstotliwością od czterech lat, Allegra bowiem, chociaż zupełnie zadowolona ze swego losu, żyła pod nieustanną presją, była zapracowana i musiała sprostać wymaganiom stawianym przed nią tak przez rodzinę, jak i firmę. — Czy ktoś pragnął kiedykolwiek ożenić się z tobą?

To bezsensowne z punktu widzenia Allegry pytanie padało rów.nież wiele razy.

— A czy to ważne, skoro j a nie chcę wychodzić za mąż?

— Dlaczego nie chcesz? Dlaczego nie pragniesz mężczyzny, który chciałby cię poślubić, Allegro? O co ci chodzi?

— To głupstwo. Roger ożeniłby się ze mn gdybym pojechała z nim do Londynu. A ja najnormalniej nie chciałam, bo prawdziwe szanse rysowały się przede amą tutaj.

— Skąd wnioskujesz, że by się z tobą ożenił? — Doktor Green przypominała fretkę, która wciska się w najmniejsze zakątki, wychwytując węchem każdy możliwy ślad, odnajdując każdą drobinę kurzu czy owada. — Mówił o tym wprost?

— Nigdy nie poruszaliśmy tego tematu.

— Czy nie dało ci to do myślenia, Allegro?

— A czy to w tej chwili ważne? Mówimy o sprawach sprzed lat

obruszała się Allegra. Nie znosiła sytuacji, gdy serią dociekliwych pytań doktor Green udowadniała swoją tezę. — Zresztą mało istotnych.

Naprawdę czuła, że jest zbyt młoda i zbyt uwikłana w robienie kariery, żeby myśleć c” małżeństwie.

— A co z Brandonem? — Brandon był ulubioną ofiarą psychoterapeutki, która zdaniem Allegry nie potrafiła pojąć jego motywów, nie doceniała skali urazów, jakie wyniósł ze swego małżeństwa. — Kiedy zamierza wystąpić o rozwód?

Kiedy uporają się z kwestiami majątkowymi — odpowiadał rzeczowo tkwiący w Allegrze prawnik.

— Czy nie mogliby przeprowadzić rozwodu, pozostawiając na później rozstrzygnięcie owych kwestii? Mogliby im wtedy poświęcić tyle czasu, ile zechcą.

Po cóż tyle dodatkowego zachodu? Przecież nie jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy wziąć ślub.

— Zgoda. Czy jednak Brandon chce ślubu? A ty, Allegro? Omawialiście kiedykolwiek tę sprawę?

— Nie musimy jej omawiać. Rozumiemy się idealnie. Jesteśmy zapracowani, robimy duże kariery. Poza tym jesteśmy ze sobą dopiero od dwóch lat.

— Jedni ludzie biorą ślub znacznie szybciej, innym zajmuje to o wide więcej czasu. Rzecz w tym... — wbiła swoje przenikliwe zielone oczy w brązowe oczy Allegry — .. .czy przypadkiem nie związałaś się znów z mężczyzną, który nie zamierza się angażować?

— Ależ skąd — odpowiadała Allegra, usiłując bez wielkiego sukcesu uniknąć laserowego spojrzenia doktor Green.

Wtedy psychoterapeutka kiwała głową i czekała, aż Allegra podejmie kolejny temat.

Rozmowy niemal zawsze przebiegały tak samo — kiedy Allegra miała dwadzieścia siedem, dwadzieścia osiem i wreszcie dwadzieścia dziewięć lat. Mijał drugi rok separacji Brandona, jego córki, Nicole i Stephanie, miały — odpowiednio — dziewięć i jedenaście lat, a Joanie wciąż nie mogła znaleźć pracy i pozostawała na utrzymaniu męża. Allegra powtarzała za Brandonem, że to z powodu braku wykształcenia

— Joanie przerwała naukę w college”u, żeby urodzić Nicky.

To właśnie głos Nicole, nagrany na automatyczną sekretarkę, usłyszała Allegra w następnej kolejności: dziewczynka wyrażała nadzieję, że podczas najbliższego weekendu Allegra przyjedzie do San Francisco razem z tatą. Tęskniła, sugerowała wspólną wyprawę na łyżwy. -

— Aha... właśnie... jestem zachwycona tą kurtka., którą wysłałaś mi na gwiazdkę... zamierzałam napisać kartkę, ale zapomniałam, a mama mówi... — Zapadła chwila milczenia, zdradzającego zakłopotanie jedenastolatki. — Dam ci list w czasie weekendu. Pa... kocham cię... Aha, mówiła Nicky. Pa.

Allegra wciąż uśmiechała się, odsłuchując wiadomość od Brandona, który informował, że jeszcze tkwi w biurze i pewnie posiedzi do późna.

Potem wyłączyła sekretarkę, dopiła wodę mineralną, wrzuciła

butelkę do kosza i podniosła słuchawkę aparatu. Kiedy wysoka

i smukła siedziała tak w niewymuszonej pozie na stołku w kuchni,

każdy bez chwili wahania uznałby ją za piękną. Jednakże Allegra nie

zdawała sobie sprawy z własnej urody, zbyt długo bowiem żyła

w świecie ludzi wybitnie pięknych, korzystając przy tym raczej

z przymiotów swego ducha aniżeli ciała. Ta nieświadomość zresztą

czyniła ją jeszcze bardziej pociągającą.

Kiedy po drugim sygnale Brandon odebrał telefon na swej prywatnej linii, sprawiał wrażenie zapracowanego i roztargnionego. Łatwo było uwierzyć, że haruje jak wół.

— Brandon Edwards — powiedział, a Allegra uśmiechnęła się do słuchawki. Uwielbiała jego głęboki seksowny głos, tak samo zresztą jak wszystkie inne cechy Brandona — wysoki wzrost, włosy blond, regularne rysy, maniery godne absolwenta najlepszej prywatnej szkoły, a nawet odrobinę zbyt konserwatywny styl ubierania się. Było w nim coś monolitycznego i prawego.

— Cześć, odebrałam twoją wiadomość — powiedziała, nie przedstawiając się, ale i tak natychmiast ją poznał. — Jak minął dzień?

— Jeszcze trwa — odparł tonem człowieka wyczerpanego. Nie spytał o dzień Allegry, a ona nic nie mówiła z własnej inicjatywy. Brandon wykazywał kompletny brak zainteresowania działalnością firmy Allegry, uważając ją prawie za nonsens, nie zaś uczciwą praktykę prawniczą. — W przyszłym tygodniu zaczynam proces, zdobywanie pewnych materiałów to czysta udręka. Uznam się za szczęściarza, jeśli wyjdę z biura przed północą.

— Chcesz, żebym podrzuciła ci coś na ząb? — zapytała z uśmiechem. — Mogłabym się zabawić w dostawcę pizzy.

— Jakoś wytrzymam. Mam m kanapkę, no i nie chcę przerywać pracy. Przekąszę coś jadąc do ciebie, jeśli nie będzie za późno i jeśli nadal będziesz miała ochotę na moje towarzystwo.

Allegra uśmieclmęła się znowu, wyczuwając w jego głosie ciepłe nuty.

— Zawsze mam ochotę. Przyjeżdżaj bez względu na porę — odparła. Przypomniała sobie, że zabrała do domu dokumenty związane z nową trasą koncertową Brama Morrisona. — Czekając na ciebie na pewno nie będę się nudzić.

— Dobrze, a więc do zobaczenia.

— Aha, Brandon, miałam dzisiaj telefon od Nicky. Chyba pomieszały się jej daty, bo sądzi, że wybieramy się do San Francisco. Ale jedziemy dopiero w przyszłym tygodniu, prawda?

W najbliższy weekend mieli iść razem na uroczystość wręczania Złotych Globów.

— Właściwie to... to mogłem coś takiego bąknąć... Pomyślałem sobie, że miałoby sens pojechać do nich przed procesem. Bo kiedy się zacznie, będę uwiązany przez dłuższy czas — powiedział z wyraźnym zakłopotaniem.

Allegra zmarszczyła czoło i spojrzała przez okno.

— Przecież nie możemy jechać w tym tygodniu. Mama i tata otrzymali nominacje, tak samo zresztą jak trójka moich klientów.

— Była wśród nich Carmen Connors. — Zapomniałeś?

Nie mieściło się jej w głowie, że mógł zmienić zdanie. Opowiadała mu o ceremonii od Bożego Narodzenia.

— Nie, pomyślałem tylko... jeśli zaczniemy o tym teraz dyskutować, Allie, ugrzęznę w biurze na całą noc. Może pomówimy później?

Ta odpowiedź nie uspokoiła Allegry, która miała mieszane uczucia, kiedy kilka chwil później dzwoniła do matki.

Blaire kręciła swój serial przez cały tydzień i po wielogodzinnym pobycie na planie padała z nóg, ale telefon od starszej córki jak zwykle ją ożywił. Widywały się często, choć — odkąd w życiu Allegry pojawił się Brandon — nie tak często jak dawniej. Blaire ponowiła zaproszenie na piątkową kolację, podkreślając, że będzie na niej Scott. Jego przyjazdy do domu były ważne dla wszystkich, a Blaire nie potrafiła wyobrazić sobie większej radości niż wieczór spędzony z całą trójką dzieci.

— Pójdzie na Złote Globy? — zapytała Allegra.

— Zostanie w domu z Sam. Utrzymuje, że takie imprezy są ciekawsze w telewizji, bo widzi wszystkich, których chce zobaczyć, nie zaś deptany przez tłum zachodzi w głowę, kogo akurat dopadli reporterzy.

— Może ma słuszność — stwierdziła ze śmiechem Allegra. Wiedziała, że Sam nie posiadałaby się ze szczęścia, gdyby tylko mogła iść, ale rodzice albo w ogóle nie pozwalali jej udzielać się publicznie, albo zezwalali na to w wyjątkowych okolicznościach. Udział w imprezach tej skali co Złote Globy czy też Oscary — na których roi się od hollywoodzkich gwiazdeczek i reporterów wszelkiej maści — absolutnie nie wchodził w grę. Nie sprzcciwili się jcj karierze modelki tylko dlatego, że pracowała pod pseudonimem Samantha Scott, wypożyczywszy sobie panieńskie nazwisko matki, i że nikt nie kojarzył pięknej dziewczyny ze zdjęć z młodszą córką Blaire i Simona Steinbergów. Simona Steinberga znali w Hollywood wszyscy, więc dekonspiracja Sam w roli modelki stanowiłaby ucieleśnienie marzeń każdego paparazzi. — Ja w każdym razie będę — zapewniła Allegra, chociaż ani słowem nie wspomniała o Brandonie, bo wcale nie była pewna, czy może na niego liczyć. W końcu zapytała o to sama Blaire. To, że Brandon nie jest ulubieńcem ani jej, ani Simona, było tajemnicą poliszynela. Steinbergów niepokoiło, że chociaż Brandon już od dwóch lat romansuje z ich córką, wciąż nie przeprowadził rozwodu.

— Czy możemy spodziewać się również obecności księcia Brandona? spytała z nieskrywaną ironią Blaire.

Allegra wahała się dłuższy moment. Nie miała ochoty na kłótnię z matką, ale nie podobały się jej ani słowa, ani ton, w jakim zostały wypowiedziane.

— Jeszcze nie wiem — odparła z bardzo dla Blaire wymownym spokojem. Zawsze, wywołując tym dezaprobatę matki, broniła Brandona jak lwica. — Przygotowuje się do procesu i może mieć pracowity weekend.

Uznała, że jego wyjazd do San Francisco i spotkanie z córkami nie powinny Blaire obchodzić.

— Czy nie sądzisz, że mógłby się jednak wyrwać na ten wieczór?

— spytała sceptycznie Blaire.

Tym razem jej głos zgrzytnął w uszach Allegry jak paznokcie o tablicę.

— Daj spokój, mamo, dobrze? Jestem pewna, że zrobi wszystko, aby z nami pójść.

— A może powinnaś zaprosić kogoś innego? Samotna wyprawa nie jest ani potrzebna, ani zabawna — stwierdziła Blaire zirytowana, że Brandon wystawia Allegrę do wiatru, ilekroć ma inne plany, zbyt wiele pracy albo kiepski nastrój. Allegra znosiła to z niepojętym dla matki stoicyzmem.

— Będę się świetnie bawić z nim czy bez niego — odparła Allegra pogodnie. — Po prostu chcę być świadkiem, jak z tatą odbieracie nagrody.

— Nie mów tak — wzdrygnęła się Blaire. — Jeszcze zapeszysz.

Mało co mogło jednak przynieść pecha Blaire Scott i Simonowi Steinbergowi, którzy już kilkakrotnie zdobywali Złote Globy, wielce prestiżową i cenioną w Hollywood nagrodę, sygnalizującą ponadto w wielu przypadkach, komu w danym roku przypadną Oscary.

— Zdobędziesz swój Glob, mamo, wiem, że zdobędziesz. Jak zawsze.

Złote Globy były nagrodą wyjątkową także dlatego, że przyznawano je za twórczość i filmową, i telewizyjną, tak więc Steinbergowie

— jak w przeszłości bywało — mieli szansę zdobyć je tego samego dnia, wspólnie dostarczając Allegrze powodów do durny.

— Przestań ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin