Fabryka Norbelana.doc

(27 KB) Pobierz
Bloki w miejscu Norbelany

Bloki w miejscu Norbelany?

 

20.11.2007

 

Nie ma już śladu po budynkach fabrycznych Norbelany. Z terenu w kwadracie ulic: Żwirki, Wólczańska, al. Politechniki, al. Mickiewicza wywożone są resztki gruzu. Właściciel ogromnego placu - warszawska firma, zajmująca się głównie budową centrów handlowych - nadal nie chce zdradzić, co zamierza tam postawić. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że planowana jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego dla kilku tysięcy osób. Przedstawiciele inwestora enigmatycznie mówią jedynie, że nie zaprzeczają, ani też nie potwierdzają tej wiadomości.

 

 

 

(pd) - Express Ilustrowany

 

 

Była fabryka Norbelana, będzie osiedle mieszkaniowe

 

23.04.2008

 

Ogrodzone i strzeżone osiedle mieszkaniowe powstanie w centrum miasta na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego Norbelana. Lokalizacja przy skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego i alei Mickiewicza w sąsiedztwie hotelu Qubus jest znakomita. Ponieważ pofabryczny kompleks nie widniał w rejestrze zabytków, można było go rozebrać. Dziś zostały tam już tylko resztki gruzu i stojące pośrodku stare wierzby.

 

Inwestorem jest spółka Łódź Centrum Plaza z kapitałem amerykańsko-izraelskim. Kupiła ona osiem lat temu prawie czterohektarową działkę z kompleksem pofabrycznym w doskonałym punkcie miasta, tuż obok parku Poniatowskiego. Centrum Plaza wybudowało w kilku miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Lublinie, centra handlowo-rozrywkowe.

 

Podobne centrum miało powstać również w Łodzi. Jednakże inwestycja się opóźniała i wkrótce pojawiła się silna konkurencja w postaci Galerii Łódzkiej i Manufaktury. W tej sytuacji inwestorzy porzucili pierwotne plany i postanowili wybudować nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

 

Jak się dowiedzieliśmy, projekt tego osiedla z luksusowymi mieszkaniami jest już prawie gotowy. Na ogrodzony i monitorowany teren będzie można wjeżdżać z trzech stron: od ul. Żwirki, Gdańskiej i Żeromskiego. Przy każdym wjeździe zostanie ustawiona dyżurka ze strażnikiem.

 

Były też plany ze strony inwestora, aby wykupić i wyburzyć kamienicę na rogu ul. Żwirki i Żeromskiego, a lokatorów - około jedenaście rodzin - przeprowadzić do nowych mieszkań, ale z tego pomysłu zrezygnowano.

 

Co ciekawe, w pobliżu kamienicy, również przy ul. Żwirki, znajduje się stylowy odnowiony budynek (będący siedzibą notariatu), który - jak się dowiedzieliśmy - był pierwszą leśniczówką w Łodzi.

Rozebrali mur Norbelany

 

 

 

13.05.2008

 

Rozebrano chylący się w stronę chodnika spękany fragment muru wyburzonych zakładów przy ul. Żeromskiego. Jak powiedział nam Marek Rogalski, zarządca terenu, z którego wywożony jest teraz gruz po wyburzeniu fabryki, ogrodzenie zostanie naprawione.

 

 

 

(mt) - Express Ilustrowany

Fabryka, po której dziś nie zostało już śladu, pochodziła z końca XIX wieku. Jej pierwszym właścicielem był Judel Lewin Bary, który jednak zbankrutował. Upadłe zakłady kupił - od banków będących wierzycielami: Banku Ryskiego i Banku Handlowego - znany łódzki fabrykant Karol Eisert, mający fabrykę i istniejącą do dzisiaj kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 135 (tuż obok pałacu Kindermanna z Klubem Nauczyciela). Zakłady tworzyły między innymi : tkalnia, przędzalnia, niciarnia, farbiarnia i wykończalnia. Po drugiej wojnie światowej fabrykę Eiserta przejęło państwo.

 

 

Budowa osiedla w miejscu Norbelany potrwa dwa lata

 

Wiesław Pierzchała - POLSKA Dziennik Łódzki

 

 

Pustka po "Norbelanie"

 

20.01.2009

 

Jeszcze co najmniej przez rok nie ruszą żadne prace na działce u zbiegu ul. Żeromskiego i al. Mickiewicza, w miejscu, gdzie dawniej mieściła się fabryka "Norbelana".

 

- Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo niepewna, dlatego zdecydowaliśmy się zaczekać - mówi Tomasz Podolak, przedstawiciel inwestora. - Nie wiadomo, jak długo potrwa taki stan. Rok, dwa, a może jeszcze dłużej. Na bieżąco obserwujemy zmiany i czekamy na stabilizację.

 

W 1998 r. ogłoszono upadłość "Norbelany". W 2001 roku kompleks kupił warszawski inwestor, który cztery lata później zburzył go. Początkowo miało tutaj powstać centrum handlowo-rozrywkowe z hotelem, biurowcem i wielokondygnacyjnym parkingiem. Później - osiedle mieszkaniowe na pięć tysięcy osób. Według ostatniej wersji, miał to być kompleks biurowo-mieszkalny.

 

 

 

(izj) - Express Ilustrowany

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin