strawbale.pl.docx

(174 KB) Pobierz

http://strawbale.pl/straw-bale-w-polsce/lubla-prawdziwy-dom/

O ile wcześniejsze budowle z kostek słomy miały służyć eksperymentom i popularyzacji technologii, o tyle powstający właśnie dom straw bale w Lubli jest nową jakością - legalnym domem jednorodzinnym, budowanym zgodnym z polskim prawem, pierwszym tego typu domem w Polsce. Inwestorzy przeszli wszystkie wymagane prawem kroki, uzyskując pozwolenie na budowę, bez ukrywania z czego i jak dom zostanie wybudowany.

Dom z Lubli (miejscowość niedaleko Jasła, gmina Frysztak, woj. Podkarpackie) charakteryzuje solidny szkielet z drewna o dużych przekrojach. Po wykończeniu budynku od wewnątrz szkielet ma być widoczny. Kostki ze słomy żytniej i pszenicznej (z własnego pola i pól sąsiadów) stanowią tylko wypełnienie konstrukcji i izolację termiczną.

Dom z gliny i słomy w Lubli

Na wypełnienie ścian przewidziano zużycie około 800 kostek. Pierwsza warstwa kostek nabita jest na wmurowane w fundament metalowe pręty, kolejne spajane są przez wbijane od góry kije bambusowe. Kostki słomy mocowane są również do szkieletu i dodatkowo wzmacniane drewnianymi łatami.

Od wewnątrz i od zewnątrz planowane jest zastosowanie tynków z kilku warstw gliny i warstwy tynku wapiennego. Planowana łączna grubość to 5-10 cm. Pierwsza warstwa z gliny wbijana jest z dużą siłą w kostki słomy, do drugiej dodano sieczkę słomianą. W momencie pisania tekstu (przełom lat 2007/2008) dom pokryty jest od zewnątrz dwoma warstwami glinianego tynku. Do domu wstawiono już drzwi i okna, po okryciu domu plandekami na czas zimy, inwestorzy przystąpili do wykonywania instalacji. Dokończenie prac będzie możliwe dopiero na wiosnę.

Szkielet domu z drewna

 

Pomimo unikalnej budowy ściany zastosowano sporo tradycyjnych (w obecnych polskich warunkach) rozwiązań. Tradycyjny fundament, masywny szkielet skręcany śrubami, solidniejszy niż wymagany (podobny jak w domach z bali w systemie sumikowo-łątkowym), pokrycie dachu z blachodachówki, wewnętrzne ściany z płyty gipsowo-kartonowej na drewnianym szkielecie, podłogi kamienne i drewniane zamiast możliwych podłóg z utwardzonej gliny itd.

Inwestorzy liczą się z tym, że koszt budowy domu mimo zastosowania tanich i lokalnych materiałów będzie zbliżony do kosztów budowy typowych domów. Decydujące okazało się przywiązanie do rozwiązań bliskich naturze i wygląd naturalnej ściany, a nie wyłącznie kalkulacje finansowe. Oboje inwestorzy są wegetarianami i naturalny dom stanowi uzupełnienie wybranego ekologicznego stylu życia. Obok domu będzie działać ekologiczna oczyszczalnia ścieków na potrzeby mieszkańców, a na dachu planowane są panele słoneczne.

 

Dom z gliny i słomy w Lubli

Tak jak często bywa na zagranicznych budowach, inwestorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych technologią do odwiedzin i czynnej pomocy w swoim przedsięwzięciu. Zapewniają dach namiotu nad głową. Udział w rzeczywistej budowie to według wielu najlepsze możliwe warsztaty, dodatkowo zupełnie bezpłatne.

Od samego początku budowy możemy śledzić jej postępy na poświęconym jej blogu, w czasie trwania prac często uzupełnianym. Oprócz opisów poszczególnych rozwiązań, podzielonych na kategorie tematyczne, główną zaletą bloga są (ś)liczne zdjęcia z kolejnych etapów budowy, ułatwiające przekonanie niedowiarków. O inwestycji pisała również prasa lokalna, między innymi gazeta SuperNowości, której tekst został przedrukowany na portalu Interia.pl.

 

Dom z gliny i słomy w Lubli

 

Więcej informacji na temat domu oraz zdjęcia w lepszej rozdzielczości można znaleźć na wspomnianym wyżej blogu Simply Straw Bale. Szczerze polecam.

Opisywany budynek z Lubli był pierwszym legalnie budowanym domem jednorodzinnym w tej technologii na terenie Polski i do niedawna jedynym. Drugie pozwolenie uzyskano jesienią we wsi Wysoka Nad Lasem koło Jordanowa (woj.Małopolskie) - w tym przypadku dom będzie powstawał dokładnie według technologii glinosłombeli promowanej przez Stowarzyszenie Biobudownictwa z Kocka.

Zdjęcia ilustrujące artykuł pochodzą z bloga http://simplystrawbale.blogspot.com i opublikowano je za zgodą inwestora/autora.

 

Ściany z kostek słomy

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin