Arabia Saudyjska -info.doc

(36 KB) Pobierz
Godziny pracy

Godziny pracy

Urzędy państwowe: od 7:30 do 14:30

Banki: od 8:30 do 12:00 oraz od 17:00 do 19:00 (od soboty do środy)

Sektor prywatny: godziny pracy firm prywatnych są bardzo zróżnicowane

UWAGA: w miesiącu postu Ramadan większość firm i instytucji pracuje wieczorem

Święta

Oprócz weekendu (czwartek i piątek) w Arabii Saudyjskiej obchodzi się dwa święta religijne:

·         Święto Al-Fitr od 25 Ramadan do 5 Szałłal*

·         Święto Al-Ad'ha od 5 do 15 Du Al-Hidżża*

Podczas powyższych świąt wszystkie instytucje i urzędy państwowe nie pracują.

* wg kalendarza muzułmańskiego

Czas

Czas lokalny w Królestwie Arabii Saudyjskiej różni się od czasu Greenwich o trzy godziny (+3).

Pieniądze

Walutą obowiązującą na terenie Królestwa jest rial saudyjski (SR) = 100 halalah. 

Nie ma żadnych ograniczeń ilości pieniędzy, które można transferować, wwozić lub wywozić do/z Arabii Saudyjskiej.

Miary

W Arabii Saudyjskiej przestrzegany jest system metryczny i kilogramy.

Elektryczność

Na terenie Arabii Saudyjskiej wykorzystuje się sieć elektryczną o napięciu 110 V, jak i 220 V.

Międzynarodowy numer kierunkowy

0-0966, po czym numer kierunkowy regionu:

1 Rijad

2 Dżudda

3 Al-Damman / Al-Dhahran / Al-Chubar

Wizy

Obywatele Polski udający się do Arabii Saudyjskiej muszą mieć wizy, które przyznaje Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

TRADYCYJNY STRÓJ I BIŻUTERIA

Saudyjski strój jest jednym z najsilniejszych więzów łączących Arabię Saudyjską z przeszłością i jest odzwierciedleniem niezwykle trudnych warunków życia oraz wiary i wartości Saudyjczyków. Praktyczność luźnego i przewiewnego stroju w gorącym i wietrznym klimacie została dodatkowo wzmocniona przez muzułmańskie ideały dotyczące właściwego stroju i zachowania.

Dzisiaj, podobnie jak w czasach starożytnych, mężczyźni noszą thawb, prostą, sięgającą do kostek wełnianą lub bawełnianą koszulę. Tradycyjne nakrycie głowy składa się z ghutry, długiego, przekątnie złożonego bawełnianego kwadratu zakładanego na kufiję (nakrycie głowy), podtrzymywanego przez agalę, podwójnie zwinięte kółko ze sznurka. Opadające do ziemi nakrycie wierzchnie, zwane biszt, jest z reguły wykonane z wełny lub wielbłądziej sierści i noszone w kolorze czarnym, brązowym lub kremowym.

Tradycyjny strój kobiecy, podkreślający regionalne i plemienne motywy, zdobią monety, cekiny, metaliczne nici oraz bogato kolorowane aplikacje. Klasycznym kobiecym nakryciem głowy jest szajla - szal z lekkiej tkaniny owinięty wokół głowy, dodatkowo podtrzymywany przez liczne ozdoby w kształcie okręgów, czapek czy biżuterii. Abaja, czarne okrycie wierzchnie, zwyczajowo zakładane jest na sukienkę gdy kobieta pokazuje się w miejscach publicznych.

Delikatne hafty i tkane w wymyślne wzory materiały mają również długą tradycję na Półwyspie. Motywy stosowane na pokryciach namiotów, jukach i dywanach są różne w zależności od regionu.

Biżuteria była niezbędnym elementem arabskiego stroju od tysięcy lat. Wykonane zazwyczaj ze srebra bądź stopów srebra tradycyjne bransoletki, pierścionki, naszyjniki i ozdoby głowy charakteryzują imponujące rozmiary, przyciągające wzrok wzory i kunsztowne wykonanie. Biżuteria często bywa ozdobiona kamieniami półszlachetnymi, koralami, paciorkami lub monetami.

SPORTY TRADYCYJNE

Przez tysiące lat mieszkańcy Półwyspu Arabskiego uprawiali tradycyjne sporty. Starożytne przekazy mówią o długodystansowych wyścigach koni i wielbłądów oraz polowaniach z sokołem lub psami. Szybki pies myśliwski saluki nazywany tak od starożytnego miasta w południowej Arabii, przez większość historyków uznawany jest za najstarszego na świecie udomowionego psa. Rasa ta przez długi czas symbolizowała myśliwskie męstwo i była często przedstawiana w sztuce i rękodzielnictwie Bliskiego Wschodu.

Polowanie z sokołem jest tradycyjnym sportem o długiej historii w Arabii Saudyjskiej. W tym szybkim i ekscytującym sporcie, człowiek i zwierzę współdziałają w ścisłej harmonii. Z uwagi, na fakt, że większość gatunków dzikich zwierząt, na które poluje się z sokołem, jest zagrożonych, polowania z te są ściśle uregulowane i ograniczone.

Wyścigi koni i wielbłądów to kolejne tradycyjne sporty, które dzisiaj cieszą się nawet większym zainteresowaniem niż w przeszłości. Słynne konie arabskie o tysiącletnich rodowodach, są piękne, wierne i inteligentne. Dzięki tym walorom należą do jednej z najbardziej poszukiwanych ras koni. Tory wyścigowe w Arabii Saudyjskiej są nowoczesne i przypominają inne obiekty tego typu na świecie. Tym niemniej przyjmowanie zakładów jest zabronione.

Wyścigi wielbłądów były tradycyjnym sportem pustynnych plemion Beduinów. Spektakularne, odbywające się na wielką skalę, wyścigi przeprowadzano na otwartej pustyni, i częstokroć uczestniczyło w nich tysiące zawodników. Zasady rozgrywania tych zawodów zostały zmodyfikowane w sposób odpowiadający wymaganiom nowoczesnych torów wyścigowych. Obecnie odbywają się one w każdy poniedziałek w miesiącach zimowych na stadionie w Rijadzie. Coroczny Królewski Wyścig Wielbłądów, który po raz pierwszy zorganizowano w 1974 r., szybko stał się jednym z najważniejszych na świecie wyścigów wielbłądów. Zazwyczaj w tych wyścigach, które odbywają się na 13,6 milowym (21,5 km) torze uczestniczy 20-30 tys. widzów. Ponad 2000 wielbłądów i jeźdźców rywalizuje w corocznym wyścigu odbywającym się podczas Festiwalu Dziedzictwa Narodowego i Kultury w Dżenadriji.

WYPOCZYNEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Dziś Saudyjczycy mają do dyspozycji sieć parków, kempingów, miejsc biwakowych i innych udogodnień, dzięki którym rodziny mogą odpoczywać i spędzać wolny czas na łonie przyrody. Oprócz licznych parków złożonych w miastach na terenie całego kraju, Arabia Saudyjska posiada zespół parków narodowych oraz rezerwatów stworzonych zarówno w celu ochrony dzikich zwierząt i ekosystemów, jak i rozrywki mieszkańców.

Perłą saudyjskiego systemu parków narodowych jest Park Narodowy Asir, położony w południowo zachodniej części kraju, i zajmujący powierzchnię około 1,1 miliona akrów. Ciągnący się od Morza Czerwonego do klifów Wielkiej Rozpadliny, park jest chłodnym, zielonym rajem, o charakterystycznych pięknych dolinach i górach. Park ten jest doskonałym miejscem do uprawiania pieszych wędrówek, campingu, wspinaczki i innych form rekreacji. Największym rezerwatem przyrody w Arabii Saudyjskiej jest Al-Chunta na północnym zachodzie. Odwiedzający to miejsce mogą podziwiać wyjątkowe widoki oraz obserwować naturę i dzikie zwierzęta, takie jak gazele i antylopy oryx, w ich naturalnym środowisku. Camping jest popularną, wśród Saudyjczyków formą spędzania wolnego czasu, i to zarówno w tych parkach, jak i na otwartej pustyni.

Parki miejskie także dostarczają mieszkańcom miast piękna i wypoczynku. Pełen czaru, rozciągający się wzdłuż wybrzeża 50 milowy bulwar w Dżuddzie, oraz podobna w Dammamie nad Zatoką Arabską, oferują możliwość organizowania pikników, pływania, wędkowania, i uprawiania sportów wodnych. Mieszkańcy stolicy Rijadu, którego nazwa oznacza "miasto ogród" , mogą przechadzać się w około 50 publicznych parkach znajdujących się na terenie miasta. Setki parków i terenów rekreacyjnych założono także w innych miastach Królestwa.

GEOGRAFIA

Ze względu na ogromną powierzchnię jaką zajmuje, Arabia Saudyjska charakteryzuje się zróżnicowaną topografią. Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego znajduje się nadbrzeżna równina Tihama, która rozciąga się na długość ok. 1100 km, i rozszerza się na południu do szerokości 60 km zwężając się w kierunku północy przy Zatoce Akaba. Na wschód od tej równiny wznosi się wyniosłe pasmo górskie Sarałat, które osiąga wysokość 3000 m n.p.m. na południu i maleje w kierunku północy do 1000 m. Na wschód i zachód od tych gór rozciągają się doliny: Dżizan, Nadżran, Teslis, Biszeh, Al-Himdh, Al-Rumah, Janbu i Fatima. Na wschód od tego pasma gór znajduje się Wzgórze Nadżd, które kończy się na wschodzie wydmami Dahnaa i pustynią.

Al-Samman. Natomiast na południu kończy się terenem, poprzez który przebiega dolina Al- Dałaser i graniczy z pustynią Al-Rub Al-Chali. Na północy rozciągają się równiny Nadżdu aż do regionu Hael, gdzie łączą się z pustynią Al-Nufud Al-Kubra, a następnie z granicami Iraku i Jordanii. Znajdują się na niej niektóre wzniesienia jak: góra Tułeik, Al-Arad, Adża i Salma. Natomiast pustynia Al-Rub Al-Chali stanowi południowo-wschodnią część Królestwa i jest ona ogromnym terenem pustynnym utworzonym z piaszczystych wydm i bagien, którego powierzchnię szacuje się na około 640 000 km². Wschodnie wybrzeże, rozciągające się na długość ok. 610 km, składa się z mokradeł i piaszczystych terenów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin