Wyginięcie dinozaurów.docx

(11 KB) Pobierz

Naukowcy ustalili przyczynę wyginięcia dinozaurów

Zespół naukowców ustalił, że to gigantyczna asteroida, która uderzyła w Ziemię 65 milionów lat temu jest powodem wyginięcia dinozaurów oraz innych gatunków fauny i flory – czytamy w serwisie CNN.

Naukowcy przebadali materiał i zgodzili się, że jest on wsparciem dla teorii "pojedynczego uderzenia", która pojawiła się po raz pierwszy 30 lat temu. Od lat 80. naukowcy gromadzili dowody dotyczące ogromnej asteroidy, który miał średnicę około 10 km i poruszał się z prędkością ok. 70 tys. mil na sekundę.

 

- To właśnie ten obiekt uderzył 65 mln lat temu w Zatokę Meksykańską – powiedział Richard Norris, paleooceanograf z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego.

 

W wyniku uderzenia powstał krater o głębokości 24 mil i szerokości 125 mil. Został on odkryty w 1991 roku w okolicy miasta meksykańskiego Chicxulub znajdującego się na Płw. Jukatan. Naukowcy określili krater mianem "dymiącego pistoletu".

 

Norris ocenił, że uderzenie asteroidy odpowiadało eksplozji 100 mln ton trotylu. – Uderzenie to było potężniejsze niż gdyby na Ziemi wybuchły naraz wszystkie bomby atomowe – podkreśla naukowiec.

 

Naukowcy zebrali się kolejny raz by zakończyć dyskusję na temat przyczyny wyginięcia dinozaurów. Część z nich twierdziła wcześniej, że zginęły one w wyniku deszczu meteorytów, podczas gdy inni sądzili, iż przyczyną masowego wymarcia wielu gatunków fauny i flory była wielka erupcja wulkaniczna, która miała miejsce w Indiach.

 

Norris mówi, że zgromadzone dowody przemawiają jednak za uderzeniem ogromnej asteoroidy jako przyczyny wyginięcia dinozaurów.

 

Z danych pozyskanych na podstawie badań przeprowadzonych w miejscu lokalizacji kraterów wynika, że znajduje się w nim duża ilość irydu i platyny, czyli składników typowych dla asteroidów. Według Norrisa, odbudowa biologiczna po wspomnianym uderzeniu zajęła aż 15 mln lat. – Uważam, że pod wpływem uderzenia spłonęła większość lasów znajdujących się an terytorium Ameryki Północnej – podkreśla Norris. Jak dodaje, w praktyce wyczyściło to kompletnie krajobraz tej części świata.

 

Pozostali naukowcy zwracają także uwagę, iż uderzenie asteroidy wywołało ogromne trzęsienie ziemi. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu pisma "Science".

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin