pierwsza pomoc przedlekarska.doc

(26 KB) Pobierz

341

Każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy niezależnie od posiadanego wykształcenia. Za ewentualne popełnione błędy nie grozi odpowiedzialność karna, pod warunkiem że ratujący działał w dobrej wierze.

 

342

Należy namówić poszkodowanego aby nie ruszał się z miejsca, nie podawać mu żadnych płynów, gdyż może mieć obrażenia wewnętrzne.

 

343

Pozycja bezpieczna powinna być zastosowana u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku, chyba że istnieje u nich podejrzenie urazu kręgosłupa.

 

344

Aby nie zablokować dróg oddechowych, co mogło by spowodować udławienie się wymiocinami, należy nieprzytomną ofiarę wypadku ułożyć w pozycji bezpiecznej( na boku)

 

345

Najskuteczniejszą metodą udrażniania dróg oddechowych jest usunięcie ciał obcych z jamy ustnej i odgięcie głowy do tyłu.

 

346

Najłatwiej sprawdzić tętno trzema środkowymi palcami po jednej stronie szyi.

 

347

Metoda- 2 wdmuchnięcia powietrza, potem 15 uciśnięć mostka jest najbardziej zbliżony do naturalnego rytmu oddychania człowieka.

 

348

Zatrzymanie oddechu może spowodować niedotlenienie mózgu, dlatego należy udrożnić drogi oddechowe, a gdy to nie da efektu rozpocząć sztuczne oddychanie.

 

349

Wykonując masaż serca należy ułożyć obie ręce, jedna na drugiej, na 1/3 wysokości mostka osoby poszkodowanej.

 

350

Oznakami wstrząsu mogą być wszystkie podane objawy (szybkie, słabo wyczuwalne tętno, uczucie zimna, bladość, niepokój, wolny lub przyspieszony oddech).

 

351

Jeżeli u ofiary występują objawy wstrząsu, należy poszkodowanego okryć kocem lub płaszczem, w celu ochrony organizmu przed wyziębieniem. Nie wolno podawać żadnych płynów do picia, ułożyć poszkodowanego w bezpiecznym miejscu i unieść kończyny dolne, co poprawi ukrwienie mózgu.

 

 

 

 

 

352

Do zatamowania krwawienia należy dążyć przez uciśnięcie miejsca krwawienia (opatrunek uciskowy). Jeżeli występuje bardzo silne krwawienie zagrażające życiu należy założyć opaskę uciskową powyżej rany. Można również unieść kończyny do góry co dodatkowo spowoduje odpłynięcie krwi i ograniczenie krwawienia.

 

353

Do opatrzenia krwawiących ran należy zastosować opatrunek uciskowy z gazy lub płótna oraz bandaża.

 

354

Opaskę uciskową stosujemy w takich sytuacjach gdy kończyna jest obcięta lub zmiażdżona. Jest to bardzo niebezpieczny sposób tamowania krwotoków stosowany w wyjątkowych sytuacjach.

 

355

Ofiarę z podejrzeniem urazu kręgosłupa piersiowego należy ułożyć na wznak, najlepiej na twardym podłożu.

 

356

W przypadku ofiar z urazami kręgosłupa niewskazane jest jakiekolwiek przemieszczanie lub poruszanie rannego. Jeżeli ofiara nie ma wyczuwalnego tętna należy bardzo ostrożnie podjąć akcję reanimacyjną, by utrzymać rannego przy życiu.

 

357

Objawem urazu kręgosłupa jest ból w miejscu urazu  a poszkodowany nie może ruszać palcami kończyn ani ich podnieść lub zgiąć. Takiego urazu należy podejrzewać u wszystkich przedstawionych ofiarach wypadku.

 

358

Pomoc przy złamanej kończynie polega na usztywnieniu miejsca złamania i dwóch najbliższych stawów.

 

359

Jeżeli ofiara wypadku ma złamaną nogę naszym obowiązkiem jest jej pomóc. Należy złamaną kończynę unieruchomić, zakazać poruszania się oraz chronić ją przed dalszymi urazami i przemieszczeniem.

 

360

W razie zapalenia się odzieży najlepszym sposobem jest stłumienie ognia (np. kocem lub płaszczem) a miejsce oparzenia schładzać zimną, czystą wodą (jak najdłużej). Na rany po oparzeniach położyć jałowe opatrunki a poszkodowanego ułożyć w pozycji bezpiecznej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin