Piotr I Wielki.doc

(32 KB) Pobierz
Piotr I Wielki (1672-1725)

Piotr I Wielki (1672-1725)

Piotr I Wielki urodził się w 1672r. w Moskwie, a zmarł w 1725r. w Petersburgu - mieście, które sam wybudował. Był jedynym synem cara Aleksego jego drugiej żony, Natalii Naryszkinej. Na tron powołany wspólnie ze swoim przyrodnim bratem Iwanem V. Ze względu na niepełnoletność nie sprawował władzy, a krajem rządziła, jako regentka jego przyrodnia siostra Zofia. Większość czasu Piotr I Wielki spędzał w podmoskiewskiej wsi Preobrażeńskie, gdzie ze swoich rówieśników stworzył dwa półki, które wsparły go w 1698r. podczas wystąpienia przeciw Zofii, która została odsunięta od władzy i osadzona w klasztorze. Po śmierci Iwana V w 1696r., Piotr Wielki stał się jednowładcą, czyli tylko on sprawował władzę w państwie.

Wygląd zewnętrzny oraz usposobienie Piotra I były imponujące. Był to człowiek wysoki (co najmniej 190cm), silny, energiczny, przystojny. Posiadał ogromny temperament i rubaszne uspobienie. Był bardzo wesoły, choć większość jego żartów był dość prymitywna. Znał się doskonale na polityce i sprawach wojskowych. Prócz tego uczył się ciesielstwa, sztuki drukarskiej, żeglugi i budownictwa okrętów. Piotr miał także swoje wady. Nadużywał alkoholu i bywał gwałtowny.

latach 1697-1698 odbył długą podróż po Europie (Rzesza, Holandia, Niemcy), która miała w decydujący sposób wpłynąć na lata jego panowania. Było to tzw. "wielkie poselstwo" do krajów Europy. Podróżował incognito pod pseudonimem Piotr Michajłowicz (według mojego kumpla -M.R.- wszyscy wiedzieli o tym, że jest to car rosyjski, ale pozwolili mu na wszystko, co robił podczas tego poselstwa. Ja osobiście nie spotkałem się w moich materiałach z takimi wiadomościami, ale warto tu ukazać zdanie innych). Podczas podróży Piotr pracował w stoczni Kompanii Wschodnioindyjskiej w Holandii, w dokach marynarki królewskiej w Anglii, studiował artylerię w Prusach, zwiedzał fabryki, szkoły, muzea i arsenały, a także uczestniczył w posiedzeniu parlamentu w Anglii. Na tyle, na ile było to możliwe poznawał zachodnią kulturę, naukę, przemysł i metody zarządzania.

Po powrocie do kraju w 1698r. przystąpił do wprowadzania szeroko zakrojonych reform, które miały na celu unowocześnienie państwa i zeuropeizowanie go.

·  Piotr sprowadził do Rosji wielu zachodnich fachowców, a także posyłał na studia do Europy młodych Rosjan.

·  W czasie panowania Piotra powstała nowoczesna rosyjska marynarka wojen

·  Przeprowadził on wiele zmian w administracji państwowej,

·         Ustanowił kolegia-pierwowzory późniejszych ministerstw(zamiast dawniejszych prikazów)

·         Podzielił kraj na 50 prowincji

·         Wprowadził tabelę rang zarówno służbie wojskowej, jak i cywilnej

·  Dobrze przemyślaną reformę sposobu awansowania urzędników państwowych (sam pokazał, że można awansować dzięki osobistym zasługom. W ten sposób wykształciła się nowoczesna arystokracja pochodząca z nizin, np. A. Mieszkow- najbliższy współpracownik Piotra I)

·  Był zwolennikiem merkantylizmu

·  Ugruntował absolutyzm w Rosji i wzmocnił przewagę szlachty

·  Zamiast Dumy Bojarskiej powołał w1711r. Senat Rządzący

·  Zamiast patriarchatu utworzył z wyznaczonych przez siebie dostojników kościelnych Świątobliwy Synod

·  Dążył do wprowadzenia szkolnictwa typu zachodnioeuropejskiego

·  Unowocześnił kalendarz

·  Wprowadził w druku nowy alfabet - grażdankę Zalecał także przyjmowanie europejskich obyczajów.

·  Dekretem nakazywał golenie bród

·  Wprowadził obowiązek noszenia na dworze strojów europejskich

·  Zachęcał do palenia tytoniu i picia kawy Piotr I Wilki prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną, której następstwa miały ogromne znaczenie dla przyszłości Rosji

·  W Rawie Ruskiej spotkał z królem polskim Augustem II, z którym zawarł porumienie dotyczące wspólnej walki ze Szwecją

·  Podczas swojego panowania prowadził dwie wielkie wojny z:

·         Turcją na południu (pokój w 1700r. na mocy tego pokoju Turcja zrzekła się Azowa)

·         Szwecją na północy (wojna północna 1700-1721) pokój nysztadzki w 1721r. Na mocy tego pokoju Rosja otrzymywała Inflanty, Estonię, Wyspy DagĂ i Ozylia. Natomiast Szwecja zatrzymała w swym władaniu Finlandię >, po klęsce poniesionej pod Narwą zreorganizował wojsko, utworzył przemysł pracujący na potrzeby wojska: stocznie, manufaktury, wyposażył żołnierzy w nowoczesną broń i mundury. Przestarzałe armaty zostały zastąpione moździerzami, a wojsko przeszło szkolenia.Po zwycięstwie pod Postawą, a następnie zwycięskim zakończeniu wojny ze Szwecją zapewnił sobie dostęp do Morza Bałtyckiego, stanowiąc tym samym okno na Europę. Otrzymał także tytuł "Wielki").

·         W wyprawie na Persję (1722-23) Piotr zdobył Derbent i Baku

·         W toku wojny północnej wprowadził swe wojska do Polski i starał się ją uzależnić, m.in. przez popieranie prawosławia przeciw unitom, narzucenie swojego pośrednictwa w sporze Augusta II z konfederacją targowicką

Przemiany wewnętrzne i prowadzone wojny wymagały ogromnych środków finansowych, co ku oburzeniu Rosjan wiązało się z nakładaniem nowych podatków. Wybuchło wiele buntów, które cesarz bezlitośnie zdławił.

Uważam, że Piotr Wielki jest najwybitniejszym ze wszystkich carów Rosji. Rozpoczęta przez niego europeizacja Rosji stała się ważnym czynnikiem w procesie przekształcania jej w wielkie mocarstwo. Przez cały okres swojego panowania Piotr popierał rozwój przemysłu i handlu. Faktem jest, że za życia Piotr miał bardzo wielu przeciwników, jednakże obecnie rosyjscy i zachodni historycy sądzą zgodnie, iż Piotra należy uznać za największego cara w historii Rosji. Piotr wyprzedzał o dwa wieki swoja epokę w zrozumieniu wagi europeizacji i unowocześnienia kraju. Myślę, że to właśnie na tym polega jego wielkość. Dzięki jego dalekowzroczności Rosja, która w chwili obejmowania przez niego tronu była krajem ogromnie zacofanym, zdołała wyprzedzić prawie wszystkie kraje świata.

Uważam, że Piotr Wielki nie należał do władców, którzy płyną wraz ze zdarzeniami, z tzw. falą. On był człowiekiem, który wyprzedzał swój czas. Jego nadzwyczajna postawa przyczyniła się do zmiany biegu historii i skierowania jej w takim kierunku, jakiego nie obrałaby nigdy, gdyby nie on. Bo gdyby nie Piotr Wielki to Rosja nigdy nie stałaby się tak potężnym mocarstwem, jakim jest dzisiaj. Pomnikiem wielkości cara Piotra I była budowa Petersburga. 16 maja 1703 r. w czasie wojny północnej Piotr Romanow stanął na Zatoką Fińską pośród bagien, było to prawdopodobnie na tzw. Wyspie Zajęczej. Wyciął z ziemi dwa kawałki darni, złożył na krzyż, stwierdził, że w tym miejscu zostanie wybudowany fort, który będzie bronił zdobyczy rosyjskich na północy. Miało to być okno na świat. Miał to być Fort św. Piotra i Pawła. Forteca była zbudowana była na bagnach, a zatem konieczna była budowa na palach, zamiast ulic były kanały. Ta forteca w niedługim czasie zaczęła rozrastać się w osadę, a następnie w miasto. Miasto nazwano Sankt Petersburgiem. Petersburg zbudowany jest na ludzkim nieszczęściu. Do budowy miasta wysłano dziesiątki tysięcy robotników. Przy budowie brali udział Tatarzy, Kozacy, chłopi. Tysiące ludzi przy budowie miasta zginęło.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin