scenariusz z 26.09.doc

(34 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych

 

 

 

 

Data: 26.09.2008

 

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman

 

Grupa: „Biedronki” (czterolatki)

 

Blok tematyczny: Za oknem szaro i mokro

 

Temat zajęć: W lesie

 

Cele ogólne:

v     Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania nauczyciela

v     Utrwalenie charakterystycznych cech jesieni

v     Poszerzanie słownictwa odnośnie odległości przestrzennej

 

Cele szczegółowe:

v     Dziecko potrafi podać cechy charakterystyczne dla jesieni

v     Dziecko odpowiada na pytania nauczyciela

v     Dziecko potrafi wskazać przedmioty, które są bliżej, dalej, wyżej i niżej

v     Dziecko potrafi zilustrować treść piosenki ruchem

v     Dziecko potrafi zgodnie współpracować z kolegami z grupy

 

Formy pracy:

v     Zbiorowa

v     Indywidualna

 

Metody pracy:

v     Podająca (opowiadanie, pogadanka, praca z źródłem drukowanym)

v     Praktyczna (ćwiczenia)

 

Środki dydaktyczne:

v     plansza przedstawiająca las,

v     wiewiórki z papieru,

v     karty pracy „Zimowe zapasy”,

v     liście z papieru,

v     tamburyno,

v     płyta CD z nagraniem „Spacer”.


 

 

Przebieg zajęć:

 

 

 

 

  1. Przywitanie wierszem:

„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.

 

  1. Zagadka o jesieniCo to za pani, w złocie, czerwieni, sady maluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie już w ciepłe kraje, śnieżna zawieja po niej zostaje. Dziecko potrafi wymienić kilka cech charakterystycznych dla jesieni.

 

  1. Słuchanie opowiadania „Leśne opowieści ilustrowanego obrazkami przez nauczyciela, używającego określeń: bliżej, dalej, wyżej niżej, określające położenie przedmiotów. Dziecko potrafi wskazać na obrazku co jest bliżej, dalej, co jest wyżej a co niżej.

 

  1. Zabawa ruchowa „Jesienny spacer” – dziecko reaguje na umówione sygnały związane z kolorami liści:

v     Czerwony – wspinamy się na palcach

v     Żółty – skaczemy jak żabki

v     Zielony – siadamy na ziemi

ZWRÓCENIE UWAGI NA BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ZABAWY

 

  1. „Zimowe zapasy” – dziecko koloruje wiewiórki zgodnie z poleceniem nauczyciela:

v     Wiewiórka która jest bliżej żołędzia na czerwono

v     Wiewiórka która jest dalej od żołędzia na zielono

 

  1. Utrwalenie piosenki „Spacer”, dzieci ilustrują piosenkę ruchem.
...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin