ped. wczesnoszkolna - sciezka edukacyjna, literatura+opisy.doc

(35 KB) Pobierz

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - zestaw treści i umiejętności o istotnym znaczeniu wychowawczym, których realizacja może odbywać się w ramach nauczanych przedmiotów (bloków przedmiotowych) lub w postaci odrębnych zajęć. Decyzje o sposobie realizacji ścieżek edukacyjnych podejmuje zespół nauczycieli uczących w danym oddziale klasowym. Zakres treści poszczególnych Ścieżek edukacyjnych został ustalony w przepisie nazywanym podstawą programową kształcenia ogólnego.

 

1.       Małgorzata Taraszkiewicz  „Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu, problemy, rozwiązania - Autorka z humorem odsłania paradoksy. które w polskiej szkole kryją się za tym procesem. Receptą na bolączki współczesnej edukacji wydaje się być poszanowanie indywidualności i nauczyciela i ucznia.

2.       Hanna Rylke „W zgodzie z sobą i z uczniem” - „Książka ta jest próbą odpowiedzi na kryzys szkoły, na narastające i uzasadnione zniechęcenie oraz symptomy wypalenia zawodowego nauczycieli” (H. Rylke).

3.       D. Klus-Stańska, M. Szczepska-Pustkowska „Pedagogika wczesnoszkolna- dyskursy - "...książka stanowi kolejną na naszym rynku propozycję zbiorowej, ale jednak odmiennej od dotychczasowych i zróżnicowanej analizy [zagadnień] współczesnej pedagogiki wczesnoszkolnej (...)Każdy z rozdziałów mógłby stanowić odrębna pozycję książkową.”

4.       Małgorzata Taraszkiewicz „Jak uczyć jeszcze lepiej! Szkoła pełna ludzi” - Autorka z humorem odsłania paradoksy, które w polskiej szkole kryją się za tym procesem. Nie poprzestaje jednak na czczej krytyce. Receptą na bolączki współczesnej edukacji jest poszanowanie indywidualności i nauczyciela, i ucznia.(czyli to samo, co w pierwszej części…) Zaletę publikacji stanowi ukazanie praktycznego aspektu tak skomplikowanych zagadnień, jak projektowanie pracy szkoły, kwestie związane z programami nauczania i wychowania oraz oceniania uczniów.

5.       Dorota Klus-Stańska, Mirosław J. Szymański, Mirosław S. Szymański „Renesans (?) nauczania całościowego. Współczesna dydaktyka wobec nauczania zintegrowanego, blokowego i przedmiotowego”- (…)artykuły w niej (w książce) zawarte w przeważającej mierze wyrażają niepokój autorów i ukazują rozliczne trudności w określaniu funkcji dydaktyki w rzeczywistości szkolnej. Obok nich czytelnik znajdzie też próby rekonstrukcji źródeł nauczania całościowego, jak też nauczycielskie próby (...) ukazujące proces kształcenia w kategoriach teorii relacji między doświadczeniem a wiedzą, akcentujących zjawisko wspólnego społecznego konstruowania wiedzy. Tym samym książka może zaciekawić zarówno pedagogów-teoretyków, jak praktyków zainteresowanych sprawą określenia funkcji dydaktyki we współczesnej szkole.

6.       Małgorzata Taraszkiewicz, Grażyna Redlisiak, Wiga Bednarkowa, Zuzanna Taraszkiewicz „Metody wspierania rozwoju ucznia. Niezbędnik Dyrektora” - Wspieranie rozwoju ucznia to rola zarówno rodziców jak i szkoły. Wspólne mądre działanie daje szansę na pełną satysfakcję z odniesionego sukcesu i szczęście dziecka. Dyrektorze, oto książka dla Ciebie i nauczycieli. Metody wspierania rozwoju ucznia. Niezbędnik Dyrektora To poradnik o tym, co każdy dyrektor i nauczyciel powinien wiedzieć na temat nowoczesnej edukacji i o tym jak podnosić wyniki nauczania w szkole, stosując właściwe strategie nauczania i organizację pracy z uczniem! Zgodnie ze współczesną wiedzą efektywne nauczanie to nauczanie polisensoryczne (wielozmysłowe), obupółkulowe, wielointeligentne, pragmatyczne, ze zrozumieniem ... Także - ze zrozumieniem tych procesów u nauczycieli!

7.       Pod redakcją Grzegorz Lutomskiego „Uczyć inaczej” – nie znalazłam o tej książce ani słowa, niestety.

8.       Jadwiga Krzyżewska „Aktywizujące metody i techniki w edukacji” (4 części)- "Książki Aktywizujące metody i techniki w edukacji - to propozycje nie do odrzucenia. Nie są to co prawda żadne dzieła naukowe, nie są to poradniki metodyczne - ale na pewno jest to zestaw "narzędzi" niezbędnych w pracy każdego nauczyciela (bez względu na specjalność i bez względu na wiek grupy, z którą nauczyciel pracuje.(…) Wszystkie metody w I i II części opisane są na treściach ogólnych, natomiast część III i IV to bloki świąteczne z wykorzystaniem metod aktywizujących zawartych w pierwszej, bądź drugiej części. (…)” Jadwiga Krzyżewska

Zgłoś jeśli naruszono regulamin