cyrograf.rtf

(5 KB) Pobierz

Pakt z diabłem - porozumienie (czasem potwierdzone uroczystym ślubowaniem i napisane lub podpisane własną krwią), na podstawie którego poświęca się siebie szatanowi lub lucyferowi i oddaje mu własną duszę, życie itd. Akt ten niekiedy jest czyniony jedynie z pobożności lub czci, ale częściej w celu zysku (sukcesu, przyjemnościach itd.) bądź jako środek i warunek inicjacji w pewnych sektach demonicznych, za co wskutek wdzięczności członkowie tychże przekazują im zwykle jakąś część swych dochodów (zwykle jest to 10%).

 

Pakt z diabłem w kulturze

 

    * W Fauście Johanna Wolfganga Goethego tytułowy bohater zawiera pakt z Mefistofelesem w zamian za odzyskanie młodości, by móc się cieszyć miłością ukochanej Małgorzaty.

    * Twardowski, szlachcic mieszkający w Krakowie w XVI w. podpisał pakt z diabłem w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. W pakcie znajdował się jednak punkt, który mówił o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie (do którego Twardowski nie zamierzał się udać).

    * Julien Green w książce Gdybym był panem opisuje pakt niezadowolonego ze swego życia młodzieńca, który podpisuje pakt z diabłem po to, by otrzymać od niego zdolność zamiany z kimkolwiek swojej osobowości; po dramatycznych przejściach udaje mu się wrócić do swojej pierwszej tożsamości.

    * Pakt z diabłem ma miejsce w filmie Dzień Bestii (reż Alex de la Iglesio). Jest on zawarty podczas czarnej mszy (była ona złagodzona, ponieważ nie następowało na niej rytualne zabójstwo).

    * Historia paktu z diabłem stanowi treść scenariusza filmu Dziewiąte Wrota w reż. Romana Polańskiego (którego była żona, Sharon Tate, została rytualnie zamordowana przez satanistyczną sektę The Family).

 

Mefistofeles (Mefisto, Mefistofiel) – jeden z siedmiu wielkich książąt piekła, nazywany czasami samym Szatanem lub jego sługą. Jego imię pochodzi z hebrajskiego: mefir – niszczyciel, tofel – kłamca lub mephistoph – niszczyciel dobra albo z greki: mephostophiles – duch ciemności, nielubiący światła.

 

Mefistofeles w fikcji

 

    * W "Fauście" Mefistofeles zawiera pakt z tytułowym bohaterem i towarzyszy mu przez jakiś czas, by później zabrać jego duszę do piekła. Symbolizuje wartości negatywne, poznać go można po "zimnym okrucieństwie, jadowitym śmiechu, który doprowadza do łez, okrutnej radości, jaką wywołuje czyjś ból".

 

    * Mefistofeles pojawia się w wielu współczesnych utworach. Między innymi w Stowarzyszeniu umarłych dusz czy w Siewcy wiatru występuje tez w filmie Ghost Rider jako pan piekła. W komiksach wydawnictwa Marvel Comics demon imieniem Mephisto jest jednym z władców piekieł i przeciwnikiem wielu superbohaterów.

 

    * W grze Diablo II Lord of Destruction, Mefistfeles jako Mefisto występuje w postaci demona jednego z trzech demonicznych braci, zwanych Mroczną Trójcą. W grze nosi przydomek Pana Nienawiści.

 

Cyrograf to zapożyczona z greki nazwa dokumentu rękopiśmiennego (od χειρ - ręka i γράφειν - pisać) używana głównie w średniowieczu (łac. chirographum). Określało się tym mianem przeważnie dokumenty związane z działalnością prawno-prywatną jak umowy, kwity, zobowiązania czy rewersy.

 

Z czasem pojęcie "cyrografu" przeniosło się w sferę podań ludowych szczególnie w epoce romantyzmu. Cyrograf pojawia się w "Fauście" Goethe'go gdzie tytułowy bohater zawiera umowę z diabłem. Również Adam Mickiewicz opisał cyrograf jako układ zawarty z diabłem, na mocy którego zły duch ma prawo do duszy człowieka, który podpisał cyrograf. Diabeł czynił w ten sposób zastaw za służenie podpisującemu przez pewien czas lub spełnienie jego określonych życzeń, ustalonych uprzednio w niniejszym "dokumencie". W takim ujęciu cyrograf najczęściej podpisywany był krwią interesanta. Najbardziej popularnym polskim bohaterem podpisującym cyrograf jest Pan Twardowski.

 

Cyrograf (oryg. The Collector) to kanadyjski serial paranormalny, opowiadający historię ludzi, którzy zaprzedali duszę diabłu. Składa się z 40 odcinków i był emitowany na Citytv. W Polsce można go oglądać na kanale Tele 5.

 

Głównym bohaterem serialu jest niejaki Morgan Pym. Mimo że wygląda na dwudziestoparoletniego mężczyznę, ma ponad 600 lat. Był XIV-wiecznym zakonnikiem, który zakochał się w pięknej dziewczynie. Niestety ukochana umarła, Morgan przeżył załamanie. Wtedy przyszedł do niego diabeł i złożył propozycję: ofiaruję dziewczynie 10 lat życia, za to zakonnik będzie mu służył na wieczność. Morgan zgodził się i gdy ukochana umarła, stał się kolekcjonerem, wysłannikiem diabła, który sprowadza dusze ludzi, którzy tak jak on podpisali cyrograf z diabłem. Po 650 latach Morgan chce wprowadzić zmiany w swojej umowie, chce zbawienia swoich "klientów". Diabeł zgadza się i Morgan dostaje 48 godzin na uratowanie osób przed piekłem.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin