Dzieci i rodzice - Zabawy konkursowe.doc

(108 KB) Pobierz
Święto naszych mam

Święto naszych mam

W tym tak szczególnym dniu na pewno każde dziecko chciałoby dać swojej mamie dużo prezentów. W bloku VI "Dzieci i rodzice" opracowane są dwa scenariusze dotyczące przygotowań i organizacji Dnia Mamy. Nasza propozycja to wspólna zabawa dzieci i mam w tym szczególnym dniu.
 

JEJ PORTRET
Mamy muszą rozpoznać swoje portrety.
Prace można zawiesić na kolorowym sznurku za pomocą kolorowych spinaczy. W ten sposób zorganizowana "wystawa" będzie elementem dekoracyjnym uroczystości.
 
 

  1. WIELKA KUCHMISTRZYNI
    Wielką Kuchmistrzynią zostaje ta mama, która najszybciej obierze jabłko plastikowym nożem i będzie miała najdłuższą obierkę. W nagrodę otrzyma medal.
     
  2. ROZPOZNAJ MNIE!
    Jedna mama ma zawiązane np. apaszką oczy i musi rozpoznać po dotyku twarzy kolejno ustawionych dzieci, swoje dziecko. Czynność tę powtarza każda mama po kolei, tak aby odgadujące mamy nie powpadały na siebie.
  3. WSPÓLNA ZABAWA DLA MAM I DZIECI

o                    Taniec we wspólnym kręgu przy znanej i lubianej piosence

o                    Śpiewanie piosenki "Panie Janie" z podziałem na głosy: jeden głos to dzieci, a drugi to mamy

o                     

  1. ZAGADKI DLA MAM
    Zagadek powinno być więcej niż jest mam. Odgadują chętne osoby, a w nagrodę otrzymują uśmiechnięte słoneczko, które dzieci wykonały wcześniej.

111.          TANIEC Z BALONAMI
W zabawie uczestniczą mamy ze swoimi pociechami. Każda para otrzymuje arkusz gazety oraz nadmuchany balon. Podczas tańca pary nie mogą wyjść poza gazetę, a dodatkowym utrudnieniem jest balon znajdujący się między mamą a dzieckiem, którego nie można upuścić. Para, która upuści balon lub wyjdzie poza arkusz odpada z zabawy. Wygrywają ostatnie trzy pary.

111.          SYMBOLIKA CYFR
Każda mama na pewno chętnie dowie się, co oznacza jej data urodzenia. W tym celu należy kolejno sumować cyfry tworzące pełną datę, a otrzymana cyfra stanie się podstawą do wróżby.
Przykład: 14 grudnia 1972  1+4+1+2+1+9+7+2=27 Znów sumujemy cyfry 2+7, w wyniku otrzymujemy 9.

Jedynka jest symbolem Słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Są to osoby uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień - bursztyn.

Dwójka jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.

Trójka jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Są bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.

Czwórka jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci i sentymentalni. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Kamienie: szafir i opal.

Piątka jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Ich kolor to biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień - diament.

Szóstka jest symbolem planety Wenus(planety miłości). Są to osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Ich najszczęśliwszymi kamieniami są turkusy, a kolorami - wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego.

Siódemka jest symbolem Neptuna. Są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry to wszystkie odcienie zieleni. Kamienie - opal, agat.

Ósemka jest symbolem Saturna. Ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przez nie przebrnąć - dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory to: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwy kamień - granatowy szafir.

Jest symbolem Marsa. Dziewiątki są niezależne i pełne pasji. Natury wojowniczej; nie boją się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie - rubin, granat, koral.


We wróżby bawią się wspólnie dzieci i rodzice.

o                                             BAŃKI MYDLANE
Chętne mamy muszą jednorazowo wypuścić jak najwięcej baniek mydlanych. Pozostali uczestnicy uroczystości liczą głośno wypuszczone bańki.

o                                             PIŁECZKA PINGPONGOWA
W tej konkurencji wygrywa ta mama, która najdłużej będzie odbijać paletką piłeczkę do góry.

 

KONKURSY:

1. Mamy słuchają kolejnych nagranych wcześniej wypowiedzi dzieci na ich temat. Po wysłuchaniu powinna zgłosić się Mama, o której była mowa. Uczniowie potwierdzają lub zaprzeczają;

2. „ Miarka na oko „ - zadaniem każdej Mamy będzie określenie długości tasiemki bez użycia miarki krawieckiej. Wygra ta mama, która poprawnie zmierzy „na oko”:
tasiemka czerwona - 2m
tasiemka różowa - 75cm
tasiemka niebieska - 95cm;

3. „Parodia znanych przysłów” - zadaniem Mam w tym konkursie jest najdowcipniejsze dokończenie podanego przysłowia w czasie 30s:
np. Kto rano wstaje .............................................................., Kto się myje ..................................................,
Kto się na gorącym sparzy ............................................., Nosił wilk razy kilka .........................................

 

4. Naprzeciw siebie stają ojcowie i ich dzieci.
Na sygnał START idą do siebie stawiając małe kroczki tzw. tip-topki. Wygrywa ta para, która najszybciej spotka się ze sobą.

 

5. „Odszukaj ilustrację swojej rodziny”, rodzice wyszukują pracę swojego dziecka, prace nie są podpisane

 

6. „Znam swoje dziecko”, rodzice odpowiadają w formie pisemnej, później porównują swoje odpowiedzi z wcześniej przygotowanymi odpowiedziami dzieci .

 

Propozycje pytań: Podaj imię najlepszej koleżanki lub kolegi swojego dziecka; Jakiej zupy twoje dziecko nie lubi najbardziej? ; Podaj tytuł ulubionej bajki, kreskówki swojego dziecka.

 

7. Konkurs dla chętnych rodziców- „Liczenie wartości monet”

Monety znajdują się w woreczku, należy podać kwotę, jaka znajduje się w środku, tylko poprzez włożenie ręki do środka woreczka.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin