wios_laka.doc

(78 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Grupa : dzieci 4 i 5- letnie

 

 

Temat :Zabawy na wiosennej łące.

 

Cele główne:

·         ćwiczenie narządów mowy, oddechu i słuchu fonematycznego,

·         stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,

·         bogacenie mowy czynnej i biernej dziecka w oparciu o zagadnienia dotyczące środowiska przyrodniczego- łąki,

·         doskonalenie umiejętności wyróżniania sylab,

·         rozwijanie wyobraźni i umiejętności rozwiązywania problemów,

·         rozwijanie umiejętności liczenia,

·         rozwijanie umiejętności poruszania się przy muzyce,

·         rozwijanie percepcji słuchowej,

·         kształtowanie postaw proekologicznych,

 

Cele operacyjne: dziecko:

·         potrafi rozpoznać zwierzęta i  rośliny żyjące na łące i ich odgłosy

·         umie zanalizować treść wiersza o wątku matematycznym i przenieść go na działania na liczmanach ,

·         posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w mowie w zakresie 6,

·         potrafi wykonać pracę plastyczną( formę przestrzenną),

·         potrafi poruszać się przy muzyce,

·         rozróżnia dźwięki wysokie i niskie,

·         określa pierwszą głoskę w nazwie obrazka,

·         wie jak należy dbać o przyrodę,

 

Metody pracy:

wiersze, objaśnienia, opowiadanie, zagadki, ćwiczenia artykulacyjne, obserwacja, gra dydaktyczna, elementy dramy, działanie praktyczne,

 

Środki dydaktyczne:

wiosenna dekoracja, zawieszki z emblematami zwierząt, rysunek słońca, strój wróżki, papierowe kwiaty, plansza z dziwnymi nutami, płyta z nagraniami wiosennej muzyki, biedronka ( dla każdego dziecka), karta pracy ( dla każdego dziecka), ilustracje emocji , gazety do ćwiczeń, trójkąt-instrument,

 

Formy pracy: zbiorowa , grupowa, indywidualna,

     Literatura: D. Jóźwik, R. Szymonek :Baw się i ucz z nami- scenariusze zajęć

                           dramowych, Kielce 2000, Wychowanie Przedszkolne 2/ 2003, 3/2003,

 

 

 

 

 

 

Przebieg  zajęcia:

 

Organizacja  zajęcia

Przebieg zajęcia

Uwagi

Dzieci siedzą na dywanie w kole.

 

 

 

 

 

 

N. wita dzieci mówiąc: witam dzieci, które lubią grać w piłkę, które lubią biegać po łące, witam te dzieci, które lubią gdy świeci słońce- dzieci, które czują się powitane machają ręką do N.

N. opowiada o słoneczku, które wstało smutne nie wiadomo dlaczego.

Dzieci zastanawiają się ,snują domysły , dlaczego słonko jest smutne.

N. przebrana za wróżkę

 

 

N. odsłania  rysunek smutnego słonka.

 

 

Zabawa na łące- ćwiczenia oddechowe połączone z artykulacyjnymi.

 

N. proponuje spacer po łące. Może tam dzieciom uda się wpaść na pomysł w jaki sposób rozweselić słońce. Wróżka  „zamienia ” dzieci w różne zwierzęta . Dzieci wyruszają na spacer .Poruszają się naśladując zwierzęta, które mają na  kółeczkach.

Na swej drodze spotykają :

-Kwiat- dzwoneczek. Wtedy wróżka gra na trójkącie, a dzieci witają się z kwiatkiem , naśladując dźwięk , jaki wydaje trójkąt- dzyń, dzyń.

-Łąkę z kwiatami . Dzieci wąchają je – wdech nosem, wydech ustami. Zdmuchują pyłek z kwiatów.

-Zwierzątka. Dzieci witają się z nimi w języku różnych zwierząt:

·         z wróblami, naśladują świergot- ćwir, ćwir

·         żabą-kum, kum,

·         myszkami- pi, pi

·         pszczółkami- bzz, bzz

N. zaprasza  dzieci  aby usiadły przed tablicą.

N. rozdaje dzieciom zawieszki z emblematami mieszkańców łąki: pszczoły, żaby, świerszcze,  skowronki,

W tle słychać  muzykę- fragment

utworu Vivaldiego „Wiosna”

 

 

 

 

 

Dzieci siadają przed tablicą.

 

Koncert na wiosennej łące

Wróżka uważa , że dzieci poznały już bardzo dużo dźwięków .Słonko na pewno rozweseli się gdy usłyszy wiosenny koncert. Wróżka  zamienia się  w dyrygenta i wyczarowuje dziwne nuty.

.       .       ...       ..       ...   .

Dzieci wypowiadają ustalony dźwięk( naśladują głos skowronka- dzyń, dzyń), gdy wróżka wskazuje na kropkę. Gdy pokazuje puste miejsce , wszyscy milkną.

    .           .           .            .            .

.        .           .            .              .          .

Kropka wysoko- wysoki dźwięk, kropka nisko- niski dźwięk.( naśladują głos żaby- kum, kum)

---  --  --  -----  --  --   --------------   -- --

   Wypowiadany dźwięk trwa tak długo jak wróżka wskazuje kreskę. ( naśladują odgłos pszczoły- bzz, bzz).Okazuje się, że koncert odegrał swoją rolę. Wróżka obraca słonko i okazuje się, że teraz jest ono naprawdę wesołe.

 

 

N odsłania kolejno plansze postawione na sztalugach.

 

Rozwiązywanie zagadek słowno- obrazkowych wraz z ćwiczeniami słuchowymi

 

N. mówi: hej słoneczko uśmiechnij się już, przecież wiosna gości już. Słonko wesołe ze snu już wstaje i patrzy na łąkę bardzo ciekawie . Ma promyki jasnozłote, które pięknie świecą , da je miłym mieszkańcom co na łące siedzą. A kto mieszka na łące musicie odgadnąć.

Dzieci słuchają słownych zagadek i wybrane dziecko wyszukuje wśród obrazków zawieszonych  na tablicy właściwej odpowiedzi .

Następnie odpowiadają na pytanie  jaki odgłos wydaje dane zwierzątko.

Potem  dzielą na sylaby nazwę zwierzęcia i mówią  jaką głoskę słuchać na początku wyrazu.

ZAGADKI

1.O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/

2.Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać. / konik polny/

3.Nie chodzą , lecz skaczą, nad stawem mieszkają . Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają . /żaby/

4.Czerwone nogi i białe piórka , przed nim do wody żaby dają nurka. /bocian/

5.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/

6.Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/

7.Lata po łące w czerwonej kapotce , a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/

 

N. przekręca słońce/uśmiechnięte/

i odsłania ilustrację przedstawiającą łąkę ze zwierzętami /bocian, motyl, żaba, konik polny, ślimak, biedronka, /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa w oparciu o wiersz „ Łąka ” 

 

N. przeczytam wam wiersz o łące, a wy pomyślcie co można robić na łące?

Łąka

Na łąkę trzeba iść rano kiedy jeszcze rosa,

Cichutko przystanąć i słuchać

Jak brzęczy pszczoła, jak bąk, a jak osa,

    Patrzeć jak skrzydła motyli

   Zamykają się i otwierają

     Jak mała biedroneczka

    Na łódce z listka płynie

A potem trzeba się pochylić

Nad każdym kwiatkiem

I zapytać jak ma na imię

Rozmowa nt. treści wiersza i doświadczeń dzieci:

-          Co można robić na łące?( patrzeć, słuchać, chodzić, wąchać kwiaty)

-          Na łące nie wolno... ( śmiecić, krzyczeć, niszczyć gniazd, deptać mrowisk, łapać motyli , biedronek, koników polnych i innych zwierząt)

-          Dlaczego? (są piękne ale i delikatne, świat bez nich byłby smutny,  przeszkadzamy ptakom, zwierzętom, my jesteśmy gośćmi , a to jest ich dom,)

N. chwali dzieci, że wiedzą jak należy zachować się na łące .

 

 

N. czyta wiersz

„Łąka”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagubione kropki –zabawa dydaktyczna o treści matematycznej

N. mówi:

Sfrunęło do nas biedronek wiele odszukaj swojej biedronki, a będzie ci weselej. Gdy ją znajdziesz wróć do nas. Dzieci rozchodzą się po sali i szukają biedronek.

N. mówi, że biedronki pogubiły kropki, ale spróbuję je wyczarować. Następnie poleca

dzieciom żeby wyjęły  kropki z biedronki. Dzieci układają kropki na sylwecie biedronki po każdym wysłuchanym wersie .

N. mówi: biedronko miła , gdzie kropki zgubiłaś?

Jeśli chcesz ,to je z powrotem dostaniesz:

Pierwszą od rosy,

Drugą od słonka złotego,

Trzecią od wiatru halnego,

Czwartą od deszczu kropelki,

Piątą od ziemi karmicielki,

A szóstą  podarowała  ci wiosenna łąka .

Następnie ustalają nazwę biedronki w zależności od ilości kropek: jednokropka, dwukropka, trzykropka, czterokropka ,  pięciokropka, sześciokropka, siedmiokropka.

W dalszej kolejności przeliczają ze wskazywaniem liczebnikami porządkowymi ułożone kropki.

Na koniec N. mówi : biedroneczko pokaż swoją twarz, ile kropek masz?

Dzieci liczą kropki ./6/

N. prosi o  włożenie kropek do środka biedronki .

 

 

Biedronki poprzypinane na wysokości oczu dziecka. Biedronka  jest podwójna, w środku ma schowane kropki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zebranie biedronek.

 

Na wiosennej łące- zabawa muzyczno- ruchowa z wykorzystaniem gazet.

 

N. zaprasza dzieci do zabawy mówiąc: pachnie łąka , kłania się rumianek, zaprasza wszystkich na łąkowy taniec.

N. mówi: jesteście na wiosennej łące , cieszycie się, że świeci słońce, ptaki pięknie śpiewają, podskakujecie, oddychacie głęboko świeżym powietrzem. Nagle psuje się pogoda.

Na hasło:

·         wieje wiatr- dzieci dmuchają w gazety, aby łopotały na wietrze,

·         pada deszcz- dzieci stukają w gazetę cicho- słabo, mocno- głośno,

·         parasol- dzieci chowają się przed deszczem pod parasolem- gazetą,

·         wieje zefirek, coraz silniejszy wiatr, huragan- poruszają gazetami lekko- wolno, szybciej, najszybciej,

·         omiń kałużę- po deszczu są kałuże, należy je omijać, przeskakując przez rozłożone gazety.

Następnie nauczycielka proponuje odpoczynek. Dzieci kładą się na plecach i słuchają odgłosów łąki. Wykonują też ćwiczenia oddechowe. Wciągają powietrze nosem i wydychają ustami.

 

 

Nagranie utworu Vivaldiego

,,Wiosna”. Rozdanie dzieciom gazet.

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin