KOBIETA aspekt psychologiczny.doc

(27 KB) Pobierz

KOBIETA aspekt psychologiczny

Kobiecość jest wyrazem duchowego bogactwa kobiety. Kobietę określa się często mianem matki. Macierzyństwo jest podstawowym, pierwszym i niezwykłym jej pięknem. Może ona być matką na sposób fizyczny lub matką rodzącą duchowo. Wzór Matki-Dziewicy odnajdujemy w Maryi. Cechą osobowości kobiety jest jej szczególne odniesienie do człowieka. Kobieta przejawia postawę akceptacji, na pierwszym miejscu dostrzega osobę, jej niepowtarzalną oryginalność, jej obecność. Kobieta tworzy wokół siebie klimat ciepła i serdeczności. Miłość do osób przejawia się poprzez zatroskanie w najdrobniejszych szczegółach o ich dobro. Kobiecość to gotowość służenia i poświęcenia się, szczególnie wobec najsłabszych. To gotowość do wiernej i nieustającej obecności przy osobie kochanej., która połączona z mądrością serca potrafi troszczyć się nie tylko o dobro fizyczne, ale także zabiegać roztropnie i mężnie o dobro w wymiarze ducha. Staje się wówczas matką w wymiarze ducha, zatroskaną o życie wewnętrzne tych, których kocha i dla których się poświęca. Badania przeprowadzone nad psychiką kobiety, pozwalają wyodrębnić trzy cechy występujące u kobiet: alterocentryzm, stwierdzony u 96% badanych, wrażliwość uczuciowa, stwierdzona u 92% badanych, pragnienie macierzyństwa, stwierdzone u 91% badanych (wg badań N. Han-Ilgiewicz).

Szczególnego piękna nabiera kobieta poprzez relację przyjaźni z Bogiem. Uzdalnia ją ona do ukazywania innym szczególnego ładu, harmonii i piękna duchowego. Te cechy kobiecości określają w pełni piękno jej macierzyństwa.

Cechą kobiecości jest uczuciowość i emocjonalność. Tłumaczy to ujawniającą się w niej potrzebę poczucia bezpieczeństwa i dążenie do stabilizacji. Uczuciowość pomaga kobiecie w codziennej pracy i codziennych obowiązkach. Kobieta czyniąc coś, zawsze czyni to dla konkretnych osób. Przyczynia się dzięki temu do humanizacji relacji międzyosobowych i społecznych. Kobiecość jest to dar wielkiego dobra, które stanowi podstawową wartość ludzkości i Kościoła.

T. Kukołowicz, Problem rodzinnych i zawodowych ról kobiety, w: Miłość - małżeństwo - rodzina, (red. F. Adamski), Kraków 1988, s. 253-276; Jan Paweł II, Papieskie Orędzie na XVIII Światowy Dzień Pokoju 1.01.1995 r., Kobieta wychowawczynią do życia w pokoju; N. Han-Ilgiewicz, Pisma, szkice, artykuły, rozprawy, Warszawa 1995.

AJ

 

 

Instytut Studiów nad Rodziną UKSW
©Copyright by Fundacja "Pomoc Rodzinie"

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin