woda.doc

(101 KB) Pobierz
Ekosystem wodny

Ekosystem wodny

  1. wody stojące=lenityczne: tu zaliczamy: stawy morza i jeziora. Chciałabym omówić wody stojące na przykładzie jeziora. Wyróżniamy w nim poszczególne strefy biotopu – tu plakat-

W jeziorze wyróżnia sie trzy główne strefy: przybrzeżną , czyli litoralną (litoral), otwartej toni wodnej, czyli pelagiczną (pelagial), głębinową, czyli profundalną (profundal).

podstawowe czynniki abiotyczne, które mają największe znaczenie

-cisnienie

-dostępność pokarmu

-TEMPERATURA

-WARUNKI ŚWIETLNE=NASŁONECZNIENIE,

-TLEN,

-RUCHY WODY.

  1. LITORAL –  największa dostępność pokarmowa, małe ciśnienienie.Jest to część jeziora, najbardziej podatna na niestałość czynników środowiskowych. Rozciąga się od pobrzeża aż do głębokości przenikania światła. Jest obszarem płytkim, nie przekracza głębokości 6-8m. Warunki życia różnią się znacznie w tej strefie, w obrębie tego samego jeziora. Dno w różnych miejscach ma różną głębokość, różne jest falowanie. (W miejscach gdzie falowanie jest najsilniejsze bytują rośliny o mocnych korzeniach i zwierzęta dobrze znoszące ruch wody. W miejscach o mniejszym falowaniu występują organizmy charakterystyczne dla wód stojących. ) Litoral jest bardzo zróżnicowany pod względem warunków świetlnych. Drzewa i krzewy oraz roślinność wynurzona ocieniają partie litoralu przez co pogarszają warunki świetlne rosnącym tam roślinom. Poza wahaniami naświetlenia w litoralu występują wahania temperatury – dobowe i sezonowe. Latem temperatura przekracza 30ºC a zimą przeważnie zamarza; z tego powodu większość organizmów jest eurytermiczna, czyli znosząca duże wahania temperatury.

    Cechą charakterystyczną są także duże wahania zawartości tlenu w wodzie. W dzień jest on dostarczany także przez rośliny zielone, które w nocy one z niego korzystają.

Płytsza część tej strefy  podlega bezpośrednim wpływom lądu: dopływowi wody i substancji przez nią niesionych po deszczu oraz okresowemu opadaniu liści z drzew i krzewów.

  1. W skrócie charakterystyczne cechy tej strefy to:

-obecność dna

-b. duża ilość tlenu, a tlen jest czynnikiem ograniczającym możliwość bytowania organizmów w wodzie. W zbiornikach wodny

-b. dużo światła,

- ruchy wodne -falowanie, odpływy, przypływy

  1. PELAGIAL-średnia dostępność pokarmowa, średnie ciśnienie-wzrasta wraz z głębokością. Inaczej strefa otwartej toni wodnej, zajmuje środkową część jeziora.  otoczony jest dookoła strefą litoralną i leży ponad strefą głębinową. Warunki środowiskowe tej strefy zmieniają się znacznie wraz z głębokością. Powierzchniowe warstwy wody są dobrze oświetlone i dobrze natlenione i podlegają dobowym i sezonowym wahaniom temperatury oraz powodowanemu przez wiatr znacznemu falowaniu.

W miarę wzrostu głębokości światła przenika coraz mniej, przeważnie obniża się temperatura i zmniejsza się ilość tlenu, ale jednocześnie stają się mniejsze wahania temperatury, a woda w coraz słabszym stopniu podlega falowaniu ; oczywiście wzrasta ciśnienie.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE TEJ STREFY:

-brak dna,

-mniej tlenu,

-dostępność światła,

-ruchy wodne :falowanie, prądy

-temperatura- latem-im głębiej, tym chłodniej, w zimie odwrotnie.

  1. Profundal

    największe ciśnienie, mało pokarmu. Jest to strefa obejmująca dno jeziora. Dno stanowią niezużyte i nierozłożone w pelagialu szczątki planktonu i roślin wyższych. Na dnie następuje ich intensywny rozkład przez co pogarszają się warunki tlenowe.
    Temperatura wody w ciągu roku praktycznie jest stała, utrzymuje się na poziomie 4ºC.
  2. Cechy charakterystyczne tej strefy:

-obecność dna,

-gorsze warunki tlenowe,

-brak światła,

-brak ruchów wody,

-temperatura stała ok 4ºC.

  1. BIOCENOZA

Plankton jest to zespół zamieszkujący toń wodną.  Składa się z organizmów nie mogących się skutecznie przeciwstawiać silnym ruchom wody.(UNOSZĄCE SIĘ NA POWIERZCHNI WODY)  Jest więc przemieszczany przez prądy i fale.  W wodach słodkich są to organizmy drobne, o wymiarach najczęściej nie przekraczających kilku milimetrów.  Plankton przystosowany jest ewolucyjnie do życia w toni wodnej.  Niektóre z przystosowań to: maksymalna redukcja szkieletu, małe wymiary ciała (i wynikający z tego większy stosunek powierzchni do objętości, spowalniający opadanie), komplikacja kształtu (różne wyrostki, wypustki, otoczki śluzowe).  Główne grupy fitoplanktonu w wodach powierzchniowych to – zielenice, sinice, okrzemki, złotowiciowce, eugleniny, kryptofity.  Podstawowe grupy zooplanktonu to: pierwotniaki, wrotki, skorupiaki (wioślarki i widłonogi).  Z reguły zooplankton rzek jest mniej różnorodny i uboższy niż w zbiornikach (tworzą go te same grupy, ale mniejsza liczba gatunków).  Rola planktonu w ekosystemie: fitoplankton jest jednym z głównych źródeł substancji organicznej w ekosystemie.  Substancja organiczna wyprodukowana przez fitoplankton służy za pokarm konsumentom (głównie wrotkom i skorupiakom) oraz destruentom (bakteriom i grzybom).  Zwierzęta planktonowe niedrapieżne służą jako pokarm drapieżnym wrotkom i skorupiakom.  Zooplankton niedrapieżny i drapieżny jest wyżerany przez ryby planktonożerne (stynka, sieja, sielawa, tołpyga, peluga, ukleja) oraz stadia młodociane wszystkich gatunków ryb.  Część zooplanktonu odżywia się filtracyjnie.

 

Nekton to zbiorowisko organizmów poruszających się w wodzie w sposób czynny.  W naszych wodach nekton tworzą głównie ryby, ale również gady, płazy, ptaki, ssaki wodne.  Najpospolitsze i najczęściej dominujące w naszych wodach  naturalnych są ryby z  rodziny karpiowatych: leszcz i płoć.  Gatunki typowo hodowlane, w wyspecjalizowanych gospodarstwach – to karp i pstrąg i karp tęczowy.  Ryby, odżywiając się, powodują nieraz w znacznym stopniu, redukcję liczebności i biomasy konsumowanego pokarmu.  Przy tym odżywiając się selektywnie decydują nie tylko o ilości, ale także o stosunkach ilościowych między gatunkami, a nawet o występowaniu niektórych z nich w ekosystemie.  Np. ryby odżywiające się filtracyjnie (sielawa, tołpygi, peluga), wyjadają seston powyżej określonej wielkości cząsteczek, tym samym eliminują większe organizmy,  pozostawiając mniejsze, a przy tym stwarzają im korzystniejsze warunki przez usunięcie drapieżców bezkręgowych (zwykle są to organizmy stosunkowo większe) oraz ewentualnych konkurentów.  Ryby bentożerne, a takich mamy większość, intensywnie penetrują dno w poszukiwaniu pokarmu.  Powodują przez to mieszanie powierzchniowej warstwy dna i jego lepsze natlenienie.  Zmieniają również sytuację gatunków bentosowych – zmieniają ich warunki pokarmowe, ich kryjówki, wytworzone mikrosiedliska; przez to zwiększają dostępność tych organizmów dla drapieżców oraz zmieniają stosunki konkurencyjne. 

  

Neuston tworzą organizmy błonki powierzchniowej – granicy wody i atmosfery.  Wyróżnia się epineuston- organizmy bytujące na błonce powierzchniowej i hiponeuston bytują w wodzie pod błonką powierzchniową. Do epineustonu zaliczamy owady, które skaczą i ślizgają się po uginającej się pod nimi błonce. Zwierzęta te przystosowane są do silnego naświetlenia.

Hyponeuston stanowi zespół mieszkańców błonki powierzchniowej od strony wody: bakterie, pierwotniaki i niektóre mięczaki, skorupiaki, owady, larwy niektórych gatunków ryb. W tej warstwie charakterystyczne są duże różnice temperatur, panujące na granicy wody i powietrza, duże ilości tlenu i substancji organicznych. Organizmy hyponeustonu są do tych warunków przystosowane. 

 

Pleuston – to zespół organizmów o większych rozmiarach, związanych z powierzchnią wody, głównie roślin pływających. Część ich ciała znajduje się w wodzie, część na powierzchni. W wodach śródlądowych są to głównie rośliny wodne o łodygach i liściach pływających, nie związane z dnem korzeniami. Oddychają one zrówno tlenem z powietrza, jak i rozpuszczonym w wodzie. Tu zaliczamy: różne gatunki rzęsy, salwinia pływająca, żabiściek, kożuchy glonów. Pleuston związany jest ze środowiskiem zacisznym – małe zbiorniki (sadzawki, starorzecza, glinianki, kałuże), spokojne zatoki większych zbiorników, strefy otwartej wody w rozległych trzcinowiskach.  Przy bujnym rozwoju pleuston może jednolicie pokrywać znaczne przestrzenie–setek i tysięcy m 2. Odcina wtedy dostęp światła, prowadząc zwykle do pełnych deficytów tlenowych z wszelkimi ich konsekwencjami.

Bentos   - . organizmy związane z dnem np.małże.

-fitobentos-rośliny związane z dnem (glony przyczepione do dna),

-zoobentos- zwierzęta związane z dnem(małże, ślimaki)

 

Peryfiton jest zespołem drobnych organizmów roślinnych i zwierzęcych przyczepiających się do ciał stałych w wodzie. Podłoże mogą stanowić większe kamienie, rośliny, budowle wodne, jednostki wodne itp. np. : małże, ślimaki czy glony.  

PSAMMON-  organizmy żyjące zakopane w piasku (wilgotnym) oblewanym wodą.  Z KARTKI

8.      Makrofity są to przytwierdzone do dna rośliny naczyniowe i ramienice.  Jak wskazuje ich budowa i sposób życia są one głównie pochodzenia lądowego, ale dzięki specjalnym przystosowaniom zaadoptowały się do życia w wodzie. 

JEŚLI  CHODZI O ROŚLINNOŚĆ TO

LITORAL-Litoral jest najbardziej zróżnicowanym siedliskiem w jeziorze. Stwierdza się tu największą różnorodność gatunkową organizmów.



 

W litoralu mamy do czynienia ze strefowością występowania organizmów. Zależy to od różnych głębokości i związanych z tym odmiennymi warunkami środowiskowymi w różnych częściach litoralu, poczynając od brzegu i posuwając się w głąb jeziora.

Rozmaite gatunki roślin wymagają bowiem różnych głębokości, odmiennego oświetlenia, natlenienia i innego ruchu wody.

Wzdłuż brzegów ciągnie się pas roślin ziemno-wodnych

- rośliny :

błotne (mchy, skrzypy, babka wodna ):

następnie strefa roślinności wynurzonej, czyli pas oczeretów do głębokości 1-2m

 

oczerety (oczeret jeziorny, pałka szerokolistna, tatarak zwyczajny)

Następny pas tworzą rośliny zakorzenione o lisciach pływających na powierzchni wody. Występuje tu

o pływających liściach (grzybień biały, grążel żółty )

Czwarta strefa to pas roślin o liściach zanurzonych; w małym stopniu narażone na falowanie ; często tworzą zwarte zgrupowania zwane łąkami podwodnymi. Występują tu:

  o zanurzonych liściach (wywłóczniki, rogatki, moczarka kanadyjska, rdestnice);

Najgłębszą część strefy litoralnej porastają:

bezkwiatowe (ramienice, mchy );

Ogólnie przeważa w litoralu roślinność zanurzona nad wynurzoną

Świat zwierząt litoralu jest równie bogaty. W tej strefie żyje:

 

-         plankton: zwierzęcy i róślinny,

-        bentos,

-        neuston,

-        nekton,

-        pleuston,

-        makrofity,

-        peryfiton

 

nad brzegami jezior żyją: wydry; norki; bobry=nekton )

Na dnie między roślinami licznie występują małże . W oczeretach czatują drapieżne szczupaki oraz roślinożerna płoć, małże)

Na dennych liściach natomiast i pędach roślin podwodnych żyją skorupiaki : wioślarki, widłonogi, wrotki.

 

PELAGIAL

-        plankton: zwierzęcy i róślinny,

-        nekton,

-        czasami neuston,

-        pleuston

W okresie masowego rozwoju glonów planktonowych powierzchnia jeziora nabiera charakterystycznego zabarwienia, a przeźroczystość wody wyraźnie się zmniejsza. Jest to okres zakwitu. Przyczyną ich powstawania jest odpowiedni układ warunków środowiskowych, głównie pokarmowych( odpowiednia koncentracja soli mineralnych : azotowych i fosforowych), a także termicznych i świetlnych. Wskutek wyczerpania się soli pokarmowych następuje zahamowanie dalszego rozwoju glonów i ich obumieranie. Równocześnie rozwijają się inne gatunki planktonu roślinnego o innych wymaganiach pokarmowych. Rozkład bakteryjny masy glonów powoduje niedobory tlenu, których następstwem bywa niekiedy śnięcie ryb. Zakwity ponadto powodują pogorszenie smaku pitnej wody i zmieniają smak mięsa ryb, dlatego prowadzi się walkę biologiczną i chemiczną z zakwitami.

Plankton zwierzęcy występuje przy niższej temperaturze i braku światła i jest uboższy niż w płytszych warstwach wody. Przykładami są m.in.

pierwotniaki, larwy wodzieni

 

Ponadto występują

-ryby (sielawa, stynka, ukleja, drapieżny sandacz, sieja) i

-ptaki (mewy, rybitwy, kaczki, perkozy, łabędzie), które mają swe gniazda w strefie przybrzeżnej a w toni wodnej szukają jedynie pożywienia

Profundal

plankton: zwierzęcy

-nekton,

-bentos zwierzęcy.

 

obejmuje dno jeziora i kontaktującą się z nią warstwę wody. Tutaj na dno jeziora spadają niezużyte i nierozłożone w pelagialu szczątki planktonu oraz roślin wyższych palagialu. Na dnie odbywa się więc dość intensywny rozkład materii organicznej, co pogarsza wyraźnie warunki tlenowe.


Rzeki.

1.Bieg górny

-bardzo szybki nurt,

-bardzo duże natlenienie,

-dno  kamieniste,

-temp. Najniższa,

-dużo światła.

2.Bieg środkowy:

-wolniejszy nurt,

-mniej dostępu światła,

-dno piaszczyste i żwirowate,

-średnia zawartość tlenu, średnia temperatura.

3.Bieg dolny:

-bardzo wolny nurt,

- bardzo małe natlenienie,

-dno muliste,

-najcieplejsza woda.

4.Ujście:

-wpływ wody morskiej= WPŁYWKA-zaczynają się pojawiać zwierzęta morskie

-nurt może być wsteczny,

-podłoże -muł

-najmniej tlenu,

-temperatura zmienna,

-najmniej światła.

BICENOZA RZEK:

1.     GÓRNY BIEG:

-brak roślin, występują glony, mchy,

-brak planktonu.

2.     BIEG ŚRODKOWY:

-NEKTON: płotka, okoń.

-może występować plankton,

-roślinność przybrzeżna.

3.     BIEG DOLNY:

-biocenoza analogiczna do jeziora

4.     ujście :

-mogą być organizmy morskie(bo się cofa)np. Kraby.

Nieustanny ruch płynącej wody powoduje jej mieszanie i napowietrzenie . Woda jest zawsze dobrze natleniona , a temperatura i zawartość biogenów wszędzie taka sama . Nawet przy dnie nie zdarzają się braki tlenu .

W górnym biegu wód górskich woda jest chłodna , czysta i silnie natleniona ,żyją pstrągi a z morza przybywają łososie. Są także liczne bezkręgowce : wypławek alpejski i wielooczka rogata .

W dolnym biegu rzek życie ich przypomina życie jezior.

Rzeki i potoki są ekosystemami wód płynących.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin