Henryk Sienkiewicz- pisarz znany nie tylko w Polsce.doc

(68 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA        : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz

MIEJSCE                                                   : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA                                                       : 3C

WYCHOWAWCA KLASY                      : mgr Ewa Rudowska

CZAS TRWANIA                                      : 135 min             

TEMAT BLOKU                                       : Poznajmy sławnych Polaków i ich dzieła

TEMAT DNIA                                           : Henryk Sienkiewicz- pisarz znany nie tylko        w Polsce

 

 

 

 

Tematyka obserwowanych zajęć:

Rozmowa na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zapoznanie z pojęciem „Nagroda Nobla”. Oglądanie pozycji książkowych  najbardziej znanych utworów pisarza, które zostały zekranizowane. Głośne czytanie utworu pt. „Bajka” oraz analiza jego treści. Rozwiązywanie zadań matematycznych dotyczących łączności mnożenia względem odejmowania. Przedstawienie za pomocą środków plastycznych pojęć „dobro-zło” –wylepienie płaszczyzny plasteliną. Przypomnienie symbolik barw ciepłych i zimnych.

 

Zakresy edukacji:

·         edukacja przyrodniczo- społeczna

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja matematyczna

·         edukacja muzyczna

·         edukacja plastyczna

 

Cele operacyjne:

 

Dydaktyczne

 

Edukacja przyrodniczo- społeczna:

·         uczeń poszerza swoja wiedzę na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza

Edukacja polonistyczna:

·         uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, zamykając myśli w obrębie zdania

·         uczeń zna zasadę ortograficzną dotyczącą pisowni wielkich liter w imionach i nazwiskach

·         uczeń potrafi wskazać w zdaniu podane części mowy

·         uczeń potrafi poprawnie stopniować wskazane przez nauczyciela przymiotniki

·         uczeń potrafi komponować dalszy ciąg tekstu

 

 

Edukacja matematyczna:

·         uczeń rozumie znaczenie pojęć: czynnik, iloczyn, odjemna, odjemnik, różnica

·         uczeń wykonuje mnożenie i odejmowanie                     w zakresie 100

·         uczeń oblicza iloczyn liczby w zakresie 100                    z wykorzystaniem prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania

·         uczeń potrafi rozwiązać zadanie z treścią ( typu a  b ) m.in. za pomocą dwóch sposobów z zastosowaniem prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania

 

Edukacja muzyczna:

·         uczeń potrafi rozróżnić i nadać nazwę nutom oraz zna ich wartości rytmiczne

 

Edukacja plastyczna:

·         uczeń odróżnia sztukę abstrakcyjną od realistycznej

·         uczeń, za pomocą swojej wyobraźni, potrafi wykonać pracę plastyczną, przedstawiając w sposób abstrakcyjny pojęcia „dobro- zło”

·         uczeń zna symbolikę barw ciepłych i zimnych

 

 

 

Wychowawcze:

·         uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

 

 

 

 

 

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

 

Informacyjne:             

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

 

 

 

Heurystyczne:

·         problemowa

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

 

 

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita- aktywność z całą klasą

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

 

Konwencjonalne:

 

·         plansze z działaniami matematycznymi

·         kartoniki z nutami

·         portret Henryka Sienkiewicza

·         ilustracja medalu Nagrody Nobla

·         książki autorstwa Henryka Sienkiewicza

·         karty pracy

·         ilustracje wróżek

·         plansze z wyrazami

·         klej

·         (P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

·         (C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

·         (Cm) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…”Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej semestr pierwszy. Krystyna Bielenica, Maria Bura, Małgorzata Kwil; Nowa Era

 

 

 

 

 

PRZEBIEG:

 

I.                   CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do  zajęć).

 

 

II.                CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z działaniami mnożenia i dodawania w zakresie 100; rozwiązanie obliczeń matematycznych, przyporządkowanie sumom i iloczynom wyników oraz odpowiadających im liter. (ZAŁĄCZNIK 1)

 

2. Rozmowa na temat utworzonego hasła (Pisarz). Skojarzenia i swobodne wypowiedzi  dzieci na dany temat.

 

3. Dopasowanie podanych przez nauczyciela cech określających twórczość poety        i pisarza. (ZAŁĄCZNIK 2)

 

           4. Stworzenie hasła „Henryk Sienkiewicz” z sylab napisanych na odwrocie kart           z nutami umieszczonymi na tablicy. Obliczenie przez dzieci wartości każdego zestawu nut i ułożenie ich wartości malejąco. (ZAŁĄCZNIK 3)

                 

           5. Zamieszczenie na tablicy portretu Henryka Sienkiewicza. Opowiadanie nauczyciela o pisarzu. (ZAŁĄCZNIK 4)

                 

 

           6. Krótkie wyjaśnienie pojęcia „Nagroda Nobla”. Podanie dzieciom wiadomości na temat tego skąd  pochodzi i kto jest fundatorem tej nagrody. (ZAŁĄCZNIK 5)

 

          7. Utrwalenie wiadomości o pisarzu poprzez analizę treści notki biograficznej:

·         przy reprodukcji portretu, pozostawionego na tablicy, nauczyciel dopisuje hasła dotyczące Henryka Sienkiewicza podawane przez dzieci, które zostały wcześniej przedstawione przez nauczyciela         i zawarte w notce biograficznej w podręczniku

·         uzupełnianie karty pracy przez dzieci na podstawie zgromadzonego słownictwa i wklejenie jej do zeszytu; utrwalenie zapisu nazwisk i imion wielką literą. ( KARTA PRACY 1 - ZAŁĄCZNIK 6)

 

 

    8. Przedstawienie dzieciom najbardziej znanych utworów Henryka Sienkiewicza („Krzyżacy”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni       i puszczy”, „Quo vadis”).

 

   

 

9. Opracowanie utworu Henryka Sienkiewicza „Bajka”                                                      (P strona 54, 55 – ZAŁĄCZNIK 7):

·         czytanie tekstu przez nauczyciela,

·         rozmowa z uczniami na temat wysłuchanego tekstu kierowana pytaniami:

                                 - O czym była bajka ?

                                 - Ile było wróżek ?

                                 - Co każda ofiarowała księżniczce?

                                - Co według was oznacza wyrażenie „być dobrym”?

                                 - Jakbyście zakończyli tę historię?

                                 - Czy ta bajka kojarzy wam się z jakąś inna baśnią, a jeśli tak to z jaką ?

        

   10. Zawieszenie przez nauczyciela ilustracji wróżek. Wyszukiwanie w tekście fragmentów  dotyczących darów i stworzenie przez dzieci   przymiotników odrzeczownikowych określających cechy darów. (ZAŁĄCZNIK 8)

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin