Poznajemy najstarsze miasta Polski.doc

(68 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA        : Katarzyna Gruszczyńska, Karolina Machowska

MIEJSCE                                                   :  Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA                                                       :  3C

WYCHOWAWCA KLASY                      : Ewa Rudowska

CZAS TRWANIA                                      : 135 min             

TEMAT BLOKU                                       :  Co wiemy o naszej Ojczyźnie?

TEMAT DNIA                                           :  Poznajemy najstarsze miasta Polski

 

 

 

 

Tematyka obserwowanych zajęć:

Rozmowa na temat miast Polski, ze szczególnym wskazaniem na najstarsze, na podstawie tekstu ,,Z przeszłości polskich miast” oraz wcześniejszych wiadomości,  wskazanie położenia miast na mapie i zapoznanie z ich herbami. Rozwiązywanie zadań tekstowych, dotyczących mnożenia       i dzielenia (zakres 100). Wykonanie pracy plastycznej            pt. ,, Nasza mapa- wyklejanie konturów plasteliną.

 

Zakresy edukacji:

·         edukacja przyrodniczo- społeczna

·         edukacja matematyczna

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja plastyczna

·         edukacja muzyczna

 

Cele operacyjne:

 

Dydaktyczne

 

 

Edukacja przyrodniczo- społeczna: 

·         uczeń potrafi wskazać na mapie granice Polski oraz określić położenie geograficzne miast: Gdańsk, Gniezno, Kalisz, Kraków, Płock, Poznań, Sandomierz, Warszawa

·         uczeń zna obecną stolicę Polski i potrafi    wymienić nazwy poprzednich

 

 

 

 

 

 

Edukacja polonistyczna:

·         uczeń potrafi wypowiadać się na dany   temat- konstruowanie wypowiedzi        jedno- lub wielozdaniowych

·         uczeń zna zasadę ortograficzną, dotyczącą pisowni wielkich liter w nazwach geograficznych

 

 

Edukacja matematyczna:

·         uczeń rozumie znaczenie pojęć: iloczyn        i iloraz

·         uczeń wykonuje mnożenie i dzielenie           w zakresie 100

·         uczeń potrafi rozwiązać zadania z treścią        typu:

         c:(a + b),

         -   a +  (a + b),

         -   a + (a – b),

         -   (a : b) – c

      za pomocą dwóch sposobów

Edukacja plastyczna:

·         uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną, przedstawiającą krainy geograficzne Polski   z wykorzystaniem mapy fizycznej kraju

Edukacja muzyczna:

·         uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego

 

 

 

Wychowawcze:

·         uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej

 

 

 

 

 

 

METODY AKTYWNOŚCI

(wg R .Więckowskiego)

 

Informacyjne:             

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

 

 

 

Heurystyczne:

·         problemowa

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita

·         aktywność grupowa- z całą klasą

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

 

Konwencjonalne

 

·         plansze z działaniami matematycznymi (puzzle)

·         kolorowe kartoniki

·         plakat dotyczący zabytków: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy

·         wystawka fotografii przedstawiających Płock

·         mapa Polski

·         ilustracje z herbami miast ( Gdańsk, Gniezno, Kalisz, Kraków, Płock, Poznań, Sandomierz, Warszawa)

·         puzzle z ilustracjami legend

·         karty pracy

·         ilustracje syrenek

·         ilustracje owiec

·         ilustracje turystów

·         pytania do konkursu

·         karteczki do  zapisywania odpowiedzi w konkursie

·         karteczki z pytaniami- wskazówkami do opracowania tekstu

·         korony

·         (P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

·         (C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr drugi. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era

 

Techniczne   

·         magnetofon

·         płyta CD z nagranymi utworami tańców regionalnych

 

 

 

 

 

PRZEBIEG:

 

I.                   CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do  zajęć, losowanie kolorowych karteczek ( ZAŁĄCZNIK 1).

 

 

II.                CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.   Wprowadzenie do tematu zajęć:

zamieszczenie na tablicy planszy z działaniami mnożenia i dzielenia                                          

   w  zakresie 100,

-  wykonanie obliczeń matematycznych,

-  przyporządkowanie iloczynom i ilorazom wyników,

-  porządkowanie wyników rosnąco,

-  stworzenie hasła Polska z liter napisanych na odwrocie uporządkowanych  

    kartek z wynikami. (ZAŁĄCZNIK 2)

 

2.   Rozmowa na temat utworzonego hasła  (Polska). Skojarzenia i swobodne    wypowiedzi  dzieci na dany temat, przypomnienie pełnej nazwy Polski, określenie granic na mapie, wymienianie nazw znanych miast.  

 

3.   Przypomnienie wiadomości z klasy II, dotyczących Płocka i Warszawy- praca                w grupach, konkurs. ( KARTA PRACY 1- ZAŁĄCZNIK 3)

 

            4.   Czytanie tekstu dotyczącego najstarszych miast- praca w grupach ( podręcznik     strona 72, 73) ukierunkowane pytaniami nauczyciela. (KARTA PRACY 2-                                      

                  - ZAŁĄCZNIK 4)

                 

5.        Analiza przeczytanych fragmentów tekstu i uzupełnienie zdań (ćwiczenie 7 strona 5 – ZAŁĄCZNIK 5). Wskazywanie położenia miast na mapie fizycznej Polski        i ich utrwalenie ( ćwiczenie 2 strona 3- ZAŁĄCZNIK 6). Przyporządkowanie obrazów herbów do miast. (  ZAŁĄCZNIK 7)

 

6.      Zamieszczenie na tablicy i układanie z puzzli ilustracji dotyczących legend:  

                  ,,Legenda o smoku wawelskim,” ,,Legenda o poznańskich koziołkach,” ,,Legenda   

                  o Warsie i Sawie,” ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.” (ZAŁĄCZNIK 8)

                  Utrwalenie treści wyżej wymienionych utworów. (ćwiczenie 4 strona 4-

                 - ZAŁĄCZNIK 9)

 

7.      Słuchanie utworu ,,Wiślany wiat.” (przerwa śródlekcyjna- wizualizacja)

8.      Rozwiązywanie zadań matematycznych typu:

                      -   c:(a + b),

                      -   a +  (a + b),

                       -   a + (a – b),

                      -   (a : b) – c

                   z wykorzystaniem liczmanów (ZAŁĄCZNIK 10,11,12,13). Zamieszczenie      

                   rozwiązań na karcie pracy (KARTA PRACY 3- ZAŁĄCZNIK 14) i wklejenie     

                   kart do zeszytu.

                                                                      

9.      Utrwalenie informacji o herbach, rozwiązywanie karty pracy przez dzieci (KARTA PRACY 4- ZAŁĄCZNIK 15), wklejenie jej do zeszytu.

 

           10. Wykonanie pracy plastycznej ,,Nasza mapa”- wylepianie płaszczyzny plasteliną,     słuchanie muzyki do polskich tańców narodowych.( mazura, oberka, kujawiaka, krakowiaka, polki)

 

                          

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin